ROK SZKOLNY 2017/2018


Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt.: „Świąteczne drzewko”

 

Turniej Piłki Nożnej dla Dziewcząt

12 stycznia 2018 roku odbył się Powiatowy Turniej Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt zorganizowany przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Myślenice, W Turnieju wzięły udział uczennice naszej szkoły i zdobywając puchar w swojej kategorii, jako nagrodę otrzymały piękną statuetkę oraz .2 piłki „halowki". Naszą szkołę reprezentowały: Natalia Pieronkiewicz, Marta Kwinta, Małgorzata Kwinta, Oliwia Koral, Karolina Krzykawska, Natalia Buksa, Magda Wątor, Iwona Gołąb, Julia Gabryś, Natalia Gaździk i Dominika Buła. Nasze zawodniczki grały z wielkim zaangażowaniem,i z zachowaniem zasad fair play. Kibicowały innym drużynom i mocno zagrzewały je do walki. Idealnie sprawdziły się zarówno w roli zawodników, jak i kibiców. Brawo dla naszych piłkarek nożnych!!! 

/Opiekunem drużyny była V. Tomal/


Harcerski opłatek

9 stycznia 2018 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie spotkali się harcerze i instruktorzy z drużyn Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Krakowskiej. Okazją do spotkania była coroczna tradycja świątecznego kolędowania i łamania się opłatkiem. Uroczystość uświetniło przedstawienie Jasełek w wykonaniu zuchów i harcerzy z „Zielonego Słońca” przygotowane przez nauczycieli Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących. Harcerze wzięli udział w teleturnieju wiedzy o Świętach Bożego Narodzenia. „Zielone Słońce” gościło harcerzy z Myślenic, Waganowic, Zbylitowskiej Góry, Nowego Targu, z drużyn działających w SOSW przy ul. Zamoyskiego i na Osiedlu Szkolnym. Dziękujmy za zaproszenie, jak zwykle było cudownie.


Wycieczka do Warszawy

W dniach 20-21 grudnia 2017 roku grupa uczniów naszego Ośrodka wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęli od Starego Miasta, gdzie podziwiali plac Zamkowy z kolumną Zygmunta, Zamek Królewski, Barbakan, Rynek, pomnik Małego Powstańca oraz świąteczne dekoracje. Razem z przewodnikiem zwiedzili Archikatedrę im. Jana Chrzciciela, w której zobaczyli m.in. pomniki Zygmunta Kazanowskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Stefana Starzyńskiego, Jana Pawła II oraz żołnierzy poległych w latach 1920, 1939, 1944. Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestnicy poczuli klimat starej Warszawy i na własnej skórze przekonali się jak wyglądało bombardowanie oraz przejście kanałami. Poprzez interaktywną przygodę, zdobyli wiedzę na temat tego wydarzenia w historii Polski. Podczas pobytu w Warszawie, podziwiając zimowy krajobraz spacerowali po Łazienkach Królewskich. W pałacu Myśliwieckim zobaczyli pamiątki po polskich książętach, a w Pomarańczarni i Teatrze poza podziwianiem rzeźb wysłuchali próby koncertu muzyki klasycznej. Obowiązkowym punktem wycieczki było XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd uczniowie podziwiali panoramę stolicy. Na zakończenie wycieczki zwiedzili gmach Sejmu, dowiedzieli się jak wygląda praca w Sejmie. Odwiedzili również salę obrad. Spacerując po Sejmie uczestnicy spotkali kilku polityków. Wycieczka była bardzo udana I pozostawiła wiele miłych wspomnień. Opiekunami uczniów podczas wycieczki byli pani Violetta Tomal, pan Piotr Magiera i pani Anna Magiera.  


„Świąteczne śledztwo” z Teatrem Kultureska"

18 grudnia 2017 roku uczniowie naszego Ośrodka wybrali się do Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu na spektakl przygotowany przez Teatr Kultureska pod tytułem: „Świąteczne śledztwo”. Ten świąteczny spektakl przeniósł widzów do magicznego, zimowego Mikołajkowa, w którym doszło do… porwania św. Mikołaja. Dzięki interaktywnej formie widowiska uczniowie wzięli bezpośredni udział w przedstawieniu; wcielili się w rolę detektywów poszukujących św. Mikołaja, śpiewali oraz tańczyli z bohaterami spektaklu.

Ten świąteczny spektakl pełen dobrej zabawy na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów tym bardziej, że po spektaklu wszyscy zainteresowani mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze świętym Mikołajem i bohaterami przedstawienia.


Wigilia w internacie

Boże Narodzenie to wspaniały czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Wychowankowie Internatu, wychowawcy i nauczyciele spotykają się przy wspólnej wigilii. 14 grudnia 2017 roku w Internacie panowało wielkie poruszenie. Od rana czuć było świąteczną atmosferę, którą pogłębiał jeszcze bardziej wystrój jadalni: płonący kominek, choinka, udekorowane stroikami stoły i świąteczne dekoracje. Tradycyjnie po podzieleniu się opłatkiem wszyscy zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy, delektowaliśmy się świątecznymi potrawami, razem śpiewaliśmy kolędy. Po kolędowaniu pani dyrektor Irena Jamróz przekazała uczniom słodkie prezenty.


Warsztaty w Muzeum Przyrodniczym

13 grudnia 2017 roku uczniowie klas I/II, III a, III b, IV a, V/VI SP, Ia SSP wzięli udział w wycieczce do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie. Na uczniów czekały warsztaty „Zwierzęta zimą z nami nie zginą”. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się w jaki sposób zwierzęta szykują się do zimy, a także jak ludzie mogą pomagać zwierzętom. Na koniec zajęć uczniowie wykonali karmniki dla ptaków. W czasie zwiedzania Muzeum dowiedzieli się wiele o zwierzętach z różnych stron świata. Dzieciom najbardziej spodobały się żywe małpki, które wykonywały ciekawe ewolucje na drzewach.  


Internatowe stroiki świąteczne

12 grudnia 2017 roku w Internacie naszego Ośrodka odbył się konkurs na świąteczny stroik. Wychowankowie z wielkim zaangażowaniem, starannością i radością wykonywali swoje prace pod kierunkiem wychowawczyń: pani Adrianny Braja i Moniki Paszkowskiej. Wszystkie stroiki zostały docenione przez jury pod względem pomysłowości i estetyki wykonania. Będą one zdobić stoły podczas wspólnej Wigilii w Internacie.


Na wyjątkowej wystawie

 

12 grudnia 2017 roku grupa wychowanków Internatu pod opieką pani Adrianny Braja i pana Leszka Stachury wzięła udział w wyjątkowej wyprawie. Program wychowawczy naszej placówki obejmuje również zajęcia rozwijające u uczniów zainteresowanie sztuką i czytelnictwem. Doskonałą okazją ku temu jest udział uczniów w lokalnych wydarzeniach kulturalnych, zupełnie wyjątkową zaś wystawa prac uczniów SOSW w Galerii Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, w trakcie której dzieci mogły podziwiać umiejętności swoich szkolnych kolegów. Inną atrakcją tej wycieczki była wizyta w pięknym i nowoczesnym gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej, podczas której wychowankowie poznali historię oraz poszczególne działy tej szacownej instytucji (wypożyczalnia, czytelnia naukowa, czytelnia czasopism, czytelnia komputerowa). Na wystawie mogliśmy podziwiać pracę naszych uczniów: Zuzanny Gierek , Tomasza Woźniaka, Piotra Maślaka, Daniela Zając oraz Prace uczniów z kółka fotograficznego działającego przy SOSW.

 

 III Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych

11 grudnia 2017 roku mieliśmy zaszczyt brać udział w Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych organizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy Magiczny Dom Nasza młodzież prezentowała prace plastyczne wystawione w Myślenickim Domu Kultury oraz przedstawienie ekologiczne dotyczące naszego regionu. Atmosfera przeglądu była gorąca i pełna pozytywnej energii, szczególnie dało się odczuć podczas oklaskiwania każdej grupy artystycznej. Było nam niezmiernie miło prezentować nasze osiągnięcia wśród tak licznego grona wyśmienitych artystów. Dziękujemy za zaproszenie do wzięcia udziału w przeglądzie. Na pewno spotkamy się znów za rok.


Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „A to Polska właśnie..."

Uczniowie wraz z całymi rodzinami przygotowywali różnorodne prace na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „A to Polska właśnie…” realizowanym w ramach Projektu "A to Polska właśnie…" kampania edukacyjna z udziałem niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z powiatu włodawskiego dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” koordynowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Lepsze Jutro” we Włodawie. Głównym organizatorem konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie


Mikołajkowa Pani Melodia

09 grudnia 2017 roku nasz Ośrodek po raz kolejny odwiedziła Pani Melodia wraz ze swoją muzyczną trupą w iście zimowo - świątecznym klimacie. Pani Melodii towarzyszyła Gwiazdka, Śnieżynka, Elfik i Mikołaj. Każdy z nich zagrał na swoim instrumencie: pianinie, dzwonkach, rogu i saksofonie. Były wspólne śpiewy, muzykowanie i zabawy ruchowe. Na koniec każdy uczestnik zajęć otrzymał słodziutki prezencik.


Wycieczka do Rabki Zdrój

8 grudnia 2017 roku uczniowie klasy 3b Szkoły Przysposabiającej do Pracy odwiedzili znane w Polsce uzdrowisko, Rabkę - Zdrój. Spacerowali po pięknym Parku Zdrojowym, zwiedzili Tężnię Solankową, Amfiteatr oraz Cmentarz wojskowy. Oczarowani pięknym, zimowym, górskim krajobrazem „naładowali akumulatory” do dalszej nauki i pracy.


Gala Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej „Motywacje 2017”

8 grudnia 2017 roku odbyła się uroczysta Gala Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej „Motywacje 2017” pod patronatem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser – Duda, zorganizowane przez Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie oraz Stowarzyszenie Przyszłość. Gala wręczenia nagród odbyła się w siedzibie Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
Wśród laureatów przeglądu znaleźli się uczniowie naszego Ośrodka, którzy zdobyli wiele nagród i wyróżnień.


Przegląd kolęd i pastorałek w Miechowie

 

7 grudnia 2017 roku Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zagorzycach i Stowarzyszenie ,,Blask Nadziei” zaprosili nasz Ośrodek do udziału w przeglądzie kolęd i pastorałek pod hasłem ,,Leć kolędo w świat”. W sali kina Gryf w Miechowie uczestników imprezy powitał dyrektor Ośrodka Dorota Regucka. Przegląd uświetnili swoją obecnością i patronatem znamienici goście: Piotr Ćwik - wojewoda małopolski, Marian Gamrat - starosta miechowski, przedstawiciele okolicznych gmin oraz Poczty Polskiej. Liczna, trzydziestoosobowa grupa kolędnicza z naszego Ośrodka zaprezentowała trzy utwory: „Pastorałka od serca do ucha”, „Gdy na ziemi Bóg się rodzi” oraz „Gore gwiazda”. Występ bardzo spodobał się organizatorom i publiczności co zaowocowało koncertem na bis. Naszych młodych artystów przygotowały Panie: Anna Jania- Kuczalska i Kinga Kansy. W finale nasi artyści otrzymali puchar ufundowany przez starostę ziemi miechowskiej Mariana Gamrata oraz nagrodę specjalną za żywiołowe wykonanie, walory artystyczne, a także pamiątkową monetę 2-złotową z wizerunkiem dzwonnicy miechowskiej bazyliki. Przegląd jest doskonałym sposobem kultywowania wokalnych bożonarodzeniowych i noworocznych tradycji, a przy okazji miejscem integracji i wymiany doświadczeń uczniów i nauczycieli z Ośrodków z Małopolski. Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrekcji, Nauczycieli, Rodziców SOSW Zagorzyce za ciepłe przyjęcie, wspaniałą organizację i staropolską gościnność. Do zobaczenia za rok!


Św.Mikołaj w Ośrodku

 

6 grudnia 2017 roku wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł naszych uczniów i jak co roku zawitał do naszego Ośrodka. A prezenty były wspaniałe. Królowały przede wszystkim słodycze, zabawki, pluszaki i kredki. To ważne spotkanie odbyło się we wspaniałej atmosferze przepełnionej radością oraz śpiewem kolęd i pastorałek Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniała pamiątką tego spotkania. Serdeczne podziękowania za zorganizowanie dla naszych niepełnosprawnych podopiecznych spotkania mikołajkowego, przygotowanie wspaniałych paczek i darów odzieżowych składamy na ręce Dyrekcji oraz Pań Katarzyny Szpunar i Violetty Madej, i Uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Krakowie przy ul. Szablowskiego 1. Dziękujemy Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie


Wizyta w Muzeum Niepodległości

W ostatni dzień listopada uczniowie klas młodszych wybrały się do Muzeum Niepodległości. Wzięli udział w lekcji muzealnej w ramach akcji "Nasze Muzeum- Nasza Niepodległość". Pani Agnieszka bardzo ciekawie opowiadała nam o eksponatach, które do muzeum trafiły z rąk myśleniczan.
Bardzo serdecznie dziękujemy Dyrektorowi Muzeum panu Pawłowi Lemaniak za możliwość wzięcia udziału w tej akcji.


Wycieczka na Wawel

29 listopada 2017 roku uczniowie klas II i III Gimnazjum uczestniczyli w wycieczce na Wawel. Zwiedzili Skarbiec Koronny i Zbrojownię oraz Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Zwiedzanie odbyło się w ramach akcji ,,Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”, który jest częścią programu Kultura Dostępna, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali historii opowiadanej przez przewodnika, dowiedzieli się paru ciekawostek o tym wspaniałym zamku i zobaczyli piękne komnaty. Wszystkim podobała się wycieczka, ponieważ Wawel to magiczne miejsce.


28 listopada 2017 roku na hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. A. Średniawskiego w Myśleniach, odbyły się Powiatowe Drużynowe Zawody w Badmintonie organizowane przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Myślenice Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Myślenicach. Naszą szkołę podstawową reprezentowali uczniowie: dziewczęta - Oliwia Koral, Natalia Buksa i Anna Papiernik oraz chłopcy: Wiktor da Silva Costa, Patryk Dudzik, Kacper Gruszkowski i Bartosz Kęsek. W kategorii starszej naszą szkołą reprezentowali Adam Hajduk, Daniel Hajduk, Artur Cholewa i Kamil Sałach. Dziewczęta zdobyły puchar za 2 miejsce, chłopcy reprezentujący szkołę podstawową zdobyli puchar za 3 miejsce . Wszyscy zawodnicy otrzymali medale. /Opiekunem naszych zawodników była pani Violetta Tomal/

Turniej Badmintona 


Zabawa Andrzejkowa

27 listopada 2017 roku odbyła się w naszej szkole ZABAWA ANDRZEJKOWA. Jak co roku w zabawie uczestniczyła młodzież z Klubu Ośmiu z Zespołu Szkół Techniczno - Ekonomicznych w Myślenicach zrzeszonych w „Klubie Ośmiu” pod opieką Pani Marcjanny Fijał. Każdy mógł wywróżyć, kto mu jest przeznaczony i co go czeka w przyszłości. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy, w których trzeba było wykazać się sprawnością fizyczną i umiejętnościami tanecznymi. Uczniom najbardziej podobała się dyskoteka. Pod koniec zabawy odwiedził nas Mikołaj. Każdy uczeń został obdarowany paczką ze słodyczami. Bardzo dziękujemy młodzieży i Pani Marcjannie za wspólną zabawę i upominki.


Konkurs „Pięknego czytania”

23 listopada 2017 roku odbył się szkolny konkurs „Pięknego czytania” oraz wiedzy o Januszu Korczaku. Celem konkursu było przybliżenie postaci i twórczości Janusza Korczaka. Uczniowie wzięli udział w przygotowaniu i przedstawieniu prezentacji multimedialnej, której uważne wysłuchanie umożliwiło poprawne udzielenie odpowiedzi na pytania konkursowe. Bardzo ciekawe było przygotowanie dla uczniów słabiej czytających, tekstów metodą sylabową. W części konkursu dotyczącej pięknego czytania wyłonienie wcześniej liderzy z poszczególnych klas, zaprezentowali swoje umiejętności czytając fragmenty książki „Józki, Jaśki i Franki”. Jury konkursu wyłoniło zwycięzców.


 Warsztaty z Fabryką Kreatywności.

21 listopada 2017 roku uczniowie Naszego Ośrodka uczestniczyli w warsztatach doświadczalnych zorganizowanych przez Fabryka Kreatywności. Zajęcia były niezwykle fascynujące, uczniowie zostali wciągnięci w magiczny świat nauki.

Uczniowie, jak prawdziwi naukowcy sprawdzali czy uda się napompować balon bez pomocy ust, zamienić wodę w coca-colę i kto uwięził w chmurę w butelce. Warsztaty były bardzo interesujące, a prezentowane doświadczenia wywarły ogromne wrażenie na uczniach.


Wizyta w Gabinecie Weterynaryjnym Dobry Weterynarz w Myślenicach

20 listopada 2017 roku uczniowie Gimnazjum odwiedzili lecznicę dla zwierząt Gabinet Weterynaryjny Dobry Weterynarz w Myślenicach. Celem wizyty było przeprowadzenie wywiadu na temat pracy weterynarza. uczniów powitała i oprowadziła Pani Ela Kobacka. W lecznicy zobaczyli salę operacyjną razem z wyposażeniem, oddychali przez maskę tlenową, zobaczyli zestaw instrumentów potrzebnych do operacji zwierząt, aparat do robienia zdjęć rentgenowskich, fartuchy mającymi chronić przed szkodliwymi promieniami oraz zdjęcia zwierząt wykonane tym aparatem. 

Największą jednak przyjemność sprawił uczniom kontakt z psiakami i kotkami. Mogli posłuchać bicia serca kotka oraz zaopiekować się na czas pobytu w gabinecie małym szczeniaczkiem. Uczniowie poznali historię zwierzaków przebywających w lecznicy, niejednokrotnie smutną i przejmującą. Dzięki pomocy Pań z Dobrego Weterynarza i ludzi dobrej woli mają jednak szanse na nowy dobry dom z kochającym właścicielem i ciepłym kątem.

Dziękujemy Pani Eli za cenną lekcję miłości do zwierząt oraz cierpliwość jaką nas Pani obdarzyła. Pokazała nam Pani, że pracę można wykonywać z pasją i wielkim oddaniem.
Dziękujemy również Paniom pracującym w gabinecie weterynaryjnym, że pomimo nadmiaru pracy zgodziły się na naszą wizytę. Dziękujemy również za serce, które okazujecie nie tylko swoim „małym” podopiecznym, ale również nam – uczniom.


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

W dniu 20 listopada w naszym Ośrodku odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Każda klasa przygotowała i przedstawiła plakat, opisujący jedno prawo dziecka. Pani Ewa opowiedziała nam czym są prawa oraz kiedy ustanowiono Konwencję Praw Dziecka. Następnie pani Aneta opowiedziała wszystkim o Orderze Uśmiechu. Wychowankowie musieli rozpoznać kilka znanych osób, które zostały Kawalerem Uśmiechu. Kapituła Medalu Uśmiechu naszego Ośrodka, która składała się z uczniów klas młodszych zadecydowała, że wszyscy nauczyciele i pracownicy Ośrodka pomagają dzieciom i zasługują na przyznanie Medalu Uśmiechu Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego. Uczniowie uroczyście pasowali i dekorowali nauczycieli i pracowników Ośrodka. Przy dekoracji każdy nauczyciel wypił sok z cytryny z uśmiechem na ustach.


Światowy Dzień Wiedzy o Antybiotykach

16 listopada 2017 roku uczniowie wzięli udział w warsztatach poświęconych obchodom Światowego Dnia Wiedzy o Antybiotykach. Zajęcia miały na celu podniesienie świadomości dotyczącej odpowiedzialnego stosowania antybiotyków, a także ryzyka, jakie niosą ze sobą te substancje. Uczniowie podczas warsztatów: -obejrzeli scenkę dotyczącą „ rozterek i przemyśleń” Leku – Antybiotyku na temat zażywania antybiotyków, dowiedzieli się co to jest i jakie są przyczyny antybiotykooporności, przygotowali wystawę zrobionych przez siebie plakatów, sprawdzili swoją wiedzę na temat antybiotyków w quizie. Na koniec zajęć rozdano uczniom ulotki, z myślą o ich przekazaniu członkom swoich rodzin. Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do wzrostu świadomości na temat stosowania antybiotyków.

 

 XII Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego im. Aleksandra Ruska

17 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w XII Powiatowym Turnieju w Tenisie Stołowym im. Aleksandra Ruska. Zawodnicy: Kwinta Małgorzata, Kwinta Marta, Łukasik Ewelina, Bochenek Rafał, Wójtowiec Wojciech, Golonka Damian, Mardyła Łukasz w swojej kategorii wiekowej zdobyli medale i puchar, otrzymali również paczki ze słodyczami.


 "Udowodnij, że potrafisz" - Spotkanie z paraolimpijczykami

15 listopada 2017 roku w Naszym Ośrodku gościliśmy przedstawicieli Fundacji „Akademia Integracji”, którzy w ramach projektu "Udowodnij, że potrafisz", przybliżyli nam sposoby zaangażowania, do działania poprzez sport. Spotkanie składało się z dwóch części: podczas pierwszej przedstawiciele Fundacji opowiedzieli kim są, po co przyjechali, a także pokazali, że życie osób niepełnosprawnych nie kończy się w czterech ścianach. Druga część spotkania, to były to warsztaty, podczas których uczniowie mieli okazję poznać bliżej sport osób niepełnosprawnych. Dodatkowo spotkanie było połączone z wystawą zdjęć dotyczących sportu osób niepełnosprawnych.
/spotkanie oraz wystawe prac zorganizowali: pani Eliza Kądziołka - Pudełko oraz panowie Bogdan Łętocha i Marcin Szafraniec/


Spotkania z Policjantami

27 października i 15 listopada 2017 roku odbyły się spotkania z funkcjonariuszami z Zespołu ds. Przestępczości Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach. Podczas spotkań policjanci rozmawiali z uczniami o bezpieczeństwie i zasadach ruchu drogowego, przybliżyli problematykę cyberprzemocy oraz zwrócili uwagę na bezpieczne korzystanie z Internetu.

 

Warsztaty dotyczące profilaktyki uzależnień 

11 listopada 2017 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Myślenicach odbyły się warsztaty dla młodzieży dotyczące profilaktyki uzależnień. Przeprowadził je Pan Andrzej Kobiałka – specjalista z zakresu profilaktyki. Na zajęciach uczniowie poznali problematykę dotyczącą uzależnień od Internetu i komputera, uświadomili sobie zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, dowiedzieli się dlaczego nie można ujawniać swoich danych osobowych w sieci, jak radzić sobie z cyberprzemocą oraz jakie konsekwencje można ponieść stosując cyberprzemoc wobec innych osób. W celu pełnego zaangażowania i lepszego zrozumienia problemu, prowadzący stosował różnego rodzaju metody aktywizujące m.in. scenki sytuacyjne, burzę mózgów itp. Duży profesjonalizm i świetny kontakt prowadzącego z uczniami przełożył się na świetną atmosferę podczas zajęć i wyzwolił dużą aktywność uczniów. Serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi Kobiałce za poświęcony czas i zaangażowanie.

 

Święto Niepodległości

„Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana......."

10 listopada 2017 roku w naszej szkole odbył się uroczysty Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W nastrój zadumy wprowadziły nas wiersze o charakterze patriotycznym, pieśni legionowe, żołnierskie oraz te, które opowiadają o naszej pięknej Ojczyźnie.
/uroczystość przygotowały panie: Agnieszka Rozkrut, Aneta Tyczka, Anna Salawa, Beata Wnuk/


Na szkle malowanie ...

6 listopada 2017 - klasy II i III Gimnazjum wybrały się do Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Celem wycieczki były warsztaty malowania motywów ludowych na szkle. Pracownicy przygotowali dla nas farby oraz szklane obrazki do pomalowania. Pani Agnieszka krótko wyjaśniła, w jaki sposób wykonać pracę. Malowanie na szkle nie jest prostą sztuką, wymaga cierpliwości i dokładności, jednak dzięki pomocy Pani Agnieszki prace wyszły doskonale. Obejrzeliśmy również ekspozycję dotyczącą życia Górali i Kliszczaków zamieszkujących południowy teren Polski. Niektórzy uczniowie rozpoznawali wśród zgromadzonych przedmiotów rzeczy, które jeszcze można znaleźć na strychu lub w gospodarstwie. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Dziękujemy za ciekawe spotkanie.


"Opowieści z naszego dzieciństwa" w MOKiSie.

6 listopada 2017 roku uczniowie obejrzeli w MOKiS spektakl „Opowieści z naszego dzieciństwa” przygotowany przez Teatr Artenes z Wrocławia. Spektakl przypominał baśnie niosące pozytywne i ponadczasowe przesłania. Narratorom opowieści był Ole Zmruż-oczko, który przedstawiał dzieciom bajki na dobranoc. Każda z bajek niosła morał. Uczniowie zobaczyli bajki pt: „Szczęśliwa rodzina”, „Świniopas” i „Krzesiwo”. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Myślenicach składają serdeczne podziękowania dla pana Romana Kocha i aktorów Teatru Artenes we Wrocławiu za zorganizowanie dla nas przedstawienia.


Warsztaty krawieckie w MOKiS.

31 października 2017 roku uczniowie klasy 1 Szkoły Przysposabiającej do Pracy wybrali się w ramach wizyty studyjnej do Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu na warsztaty krawieckie. Poznali oni budowę maszyny do szycia, specyfikę szycia na maszynie oraz odpowiedniego przygotowania materiału do pracy. Pani prowadząca pokazała młodzieży szablony do tworzenia naszywek na ubrania oraz do wykonania maskotek i poduszek na szpilki. Uczniowie mogli obserwować, jak prawidłowo obszywać materiały, wykonywać ściegi, a także jak odpowiednio przygotować, zmierzyć i skroić materiał na spódnicę. Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Kotarba za ciepłe przyjęcie i możliwość udziału w tak ciekawych zajęciach.
/opiekunami i organizatorami wizyty studyjnej były panie Małgorzata Hajduk oraza Kinga Kansy/


Wizyta studyjna uczniów Szkoły Przysposabiających do Pracy w Mini Zoo "Kopytkowo"

25 października 2017 roku uczniowie trzecich klas Szkoły Przysposabiających do Pracy wybrali się na wizytę studyjną do Mini Zoo "Kopytkowo" w Izdebniku. Wizyty studyjne maja na celu zapoznawanie uczniów z pracą zawodową w wybranych zakładach pracy. Tym razem uczniowie mieli możliwość wykonywania jesiennych prac ogrodowych w otoczeniu nietypowych zwierząt takich jak: owce kamuruńskie, daniele, osioł, kucyk i alpaki. Po zakończonej pracy gospodarz poczęstował kiełbasą z grilla i gorącą herbatą. Do Mini Zoo z kolejną wizytą wrócimy po zimie, na wiosenne prace porządkowe.
/opiekunem i organizatorem wizyty studyjnej była pani Danuta Dulaska/


Warsztaty z zakresu profilaktyki onkologicznej „Mam haka na raka”

24 października 2017 roku w naszej szkole zorganizowano warsztaty z zakresu profilaktyki onkologicznej. Warsztaty przeznaczone były dla uczniów klas starszych Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi oraz Szkoły Zawodowej i Przysposabiającej do Pracy. Uczniowie zapoznali się z wszelkimi działaniami zmierzającym do zapobiegania chorobom nowotworowym. Utrwalanie były wzory zdrowego stylu życia, kontrolowanie czynników ryzyka oraz wczesne wykrywanie i leczenie.
/warsztaty przygotowały i przeprowadziły panie: Agnieszka Rozkrut, Ewa Skrzypek, Agnieszka Pisarska/


 Konkurs w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 1 w Krakowie

23 października 2017 roku reprezentanci z klas II i III naszego gimnazjum brali udział w Międzyszkolnym Konkursie pn: „Matematyka holistycznie - czyli jak?”. Uczestnikami konkursu byli: Natalia Pieronkiewicz, Nikola Piskorz, Magdalena Wątor, Tomasz Wożniak oraz Wojciech Wiercioch. Konkurs został zorganizowany przez SOSW nr 1 w Krakowie. Uczniowie rozwiązywali zadania z matematyki i języka angielskiego. Każde zadanie odbywało się w innej sali lekcyjnej i dotyczyło innego zagadnienia. Jednym z zadań konkursowych było przygotowanie plakatu reklamującego matematykę. Uczestnicy konkursu poznali nowe słowa w języku angielskim, wykazali się znajomością: zegara, kalendarza i tabliczki mnożenia. Na pytania konkursowe uczniowie często musieli udzielić odpowiedzi w języku angielskim. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami, za które zdobyli wyróżnienie. Gratulacje!!!


Podróż w czasie z Panią Melodią

Uczestnicy spotkania z Panią Melodią, które odbyło się 21 października 2017 roku mogli cofnąć się w czasie i z różnych stron spojrzeć na muzykę minionych epok. Zebrani zachwycali się Panią Sarabandą, która wyposażyła ich w instrumenty muzyczne oraz wachlarze. Świat muzyki dawnej przybliżyły dźwięki wiolonczeli, fletu poprzecznego i gitary, a odpowiednio dobrane, stylowe stroje muzyków pozwoliły przenieść się w czasie. W trakcie spotkania uczestnicy ćwiczyli eleganckie tańce i ukłony. Pani Melodia zapowiedziała, że następnym razem przyjedzie ze Świętym Mikołajem.


Wycieczka do Mini Zoo - Kopytkowo w Izdebniku

19 października 2017 roku uczniowie szkoły Podstawowej i Przyspasabiającej do Pracy uczestniczyli w wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego „Mini ZOO – Kopytkowo” w Izdebniku. Zwiedzając zagrody uczniowie mieli okazję karmić alpaki, daniele, konie i osła. Duże zainteresowanie wzbudziły szopy pracze, strusie, paw i mały kangur. Były też kolorowe papugi i piękne puszyste króliki. Po spacerze uczniowie brali udział w pokazie miodobrania. Na zakończenie odbył się grill, tańce i zabawy integracyjne.


Medal dla nauczyciela Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Myślenicach

 

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

13 października 2017 roku z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej odbyła się uroczystość pasowania na uczniów pierwszoklasistów. Nowi uczniowie złożyli przysięgę ślubowania i zostali serdecznie przyjęci do społeczności uczniowskiej. Podczas akademii, zostały wręczone Nagrody Dyrektor Ośrodka na Dzień Edukacji Narodowej za całokształt działalności dydaktyczno - wychowawczej z dziećmi i młodzieżą specjalnej troski. Nagrody otrzymali: mgr Alicja Łatas, mgr Bogdan Łętocha, mgr Anna Salawa, mgr Anna Jania – Kuczalska, mgr Violetta Tomal, mgr Małgorzata Kubiczek – Różycka, mgr Aneta Tyczka, mgr Anna Magiera, mgr Aneta Żądło, mgr Kinga Kansy. Uroczystość zakończył piękny program artystyczny w wykonaniu zespołu wokalno – tanecznego.
/uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela przygotowały panie: Anna Jania-Kuczalska, Aneta Żądło, Katarzyna Gajowaka, Kinga Kansy/

 

Spektakl "Kolory miasta"

9 października 2017 roku nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć wyjątkowy spektakl pt: „Kolory miasta” w wykonaniu teatru KULTURESKA. Spektakl ekologiczny pełen magii i dobrego humoru, poprzez dobrą zabawę uczył, jak ważna w życiu człowieka jest przyroda. Kształtował pełną szacunku postawę wobec natury. Bajkowa muzyka, barwna scenografia i piękne kostiumy, a także wyjątkowe efekty świetlne i efekty specjalne wywarły ogromne wrażenie na widzach. obój i fagot. Wszyscy mogli uczestniczyć w ciekawych zabawach przy muzyce. Już nie możemy się doczekać kolejnej muzycznej wizyty. Zajęcia umuzykalniające realizowane przez Filharmonię im. K. Szymanowskiego w Krakowie w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury.


Jesień z Panią Melodią

23 września 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie z Panią Melodią. Tym razem Pani Melodia przywiozła ze sobą Panią Jesień, Misia oraz dwa Grzybki. Dzieci, młodzież i rodzice zapoznali się z budową i dźwiękiem takich instrumentów jak pianino, obój i fagot. Wszyscy mogli uczestniczyć w ciekawych zabawach przy muzyce. Już nie możemy się doczekać kolejnej muzycznej wizyty. Zajęcia umuzykalniające realizowane przez Filharmonię im. K. Szymanowskiego w Krakowie w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury.


Przedstawienie  w Domu Katolickim

12 września 2017 roku Uczniowie Naszego Ośrodka wraz z opiekunami wybrali się do Domu Katolickiego im. ks. Prałata Józefa Bylicy w Myślenicach na przedstawienie pt. „Odmieniec czyli filozofia pewnego spotkania” w reżyserii Zbigniewa Kalety. Młodzi aktorzy Teatru przy Drodze opowiedzieli widzom historię Odmieńca - wykorzystując postać z baśni H. CH. Andersena - „Brzydkie Kaczątko”. Zobrazowany został problem dziecka zamkniętego we własnym, autystycznym świecie, które często niezrozumiane i nieakceptowane zostaje odrzucone przez społeczeństwo. Spektakl choć poruszał trudną tematykę bogaty był w niezliczoną ilość humorystycznych wstawek, piosenek, układów choreograficznych. Barwność kostiumów i scenografii przykuwała uwagę widzów i pozawalała przenieść się w magiczny świat baśni. Dodatkowym atutem przedstawienia był fakt, iż odtwórcami ról były dzieci i młodzież. Uczniowie SOSW w Myślenicach doświadczyli bezpośredniego kontaktu aktora z widzem, co było dla nich bardzo ciekawym przeżyciem. Oby więcej takich spektakli...


 Pierwsze Spotkanie z Panią Melodią

9 września 2017 roku odbył się pierwszy  koncert i zajęcia umuzykalniające realizowane przez Filharmonię im. K. Szymanowskiego w Krakowie w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury. Spotkanie z "Panią Melodią" cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i rodziców i przyjaciół naszego Ośrodka. Profesjonalni muzycy  zabrali uczestników w muzyczną podróż po różnych kontynentach. Była śpiewająca pani stewardessa, pianistka ubrana w piękne japońskie  kimono, na puzonie grał kowboj z Ameryki, a nad całością czuwał konduktor, który grał na kontrabasie. Dzieci wraz z Panią Melodią uczestniczyły w zabawach muzycznych, grały na różnych instrumentach i śpiewały. Była to niezapomniana chwila radości i integracji poprzez muzykę.


Zaproszenie na "Spotkanie z Panią Melodią”

W dniu 9 września (sobota) 2017 r. o godzinie 11:30 odbędzie się kolejny koncert i zajęcia umuzykalniające realizowane przez Filharmonię
im. K. Szymanowskiego w Krakowie w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury.

Zapraszamy uczniów wraz z rodzicami. Wstęp wolny.
W związku z tym, że ilość miejsc jest ograniczona prosimy o rezerwację miejsca u Pani E. Kądziołki-Pudełko


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Rumieńce lata pobladły,
kolejne wakacje za Nami,
pełni sił i zapału
do Cebie Szkoło wracamy.