IV Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych

15 października 2018 roku w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbył się IV Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez Magiczny Dom. Nasz Ośrodek zaprezentowała barwna grupa "Iskierki" która wykonała dwie pieśni patriotyczne: "Taki kraj" i "Serce w plecaku" oraz zatańczyła oberka. Występ nawiązywał do tematyki tegorocznego przeglądu, który był związany z Polską – naszą Ojczyzną. Liczna reprezentacja uczniów naszego ośrodka uczestniczyła w przeglądzie jako widownia, dzielnie wspierała występujących kolegów oraz oklaskiwała wszystkie pozostałe prezentacje. Cieszymy się, że co roku możemy być częścią tak pięknego wydarzenia i móc pokazać artystyczne możliwości osób niepełnosprawnych. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie!


Dzień Nauczyciela

12 października 2018 roku w naszym Ośrodku odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona z uroczystością pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej Szkoły. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. W części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym pracownikom szkoły. Nagrodę Dyrektora za całokształt działalności dydaktyczno-wychowawczej z dziećmi i młodzieżą specjalnej troski otrzymali: pan Piotr Magiera, pani Maria Klakla, pani Violetta Tomal, pani Danuta Wnuk, pani Jagienka Czepiel, pani Magdalena Przyborowska. W kolejnej części pierwszoklasiści, poprzez pasowanie, zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów naszego Ośrodka, a wraz ze swoimi starszymi kolegami przygotowali krótki występ artystyczny. Na zakończenie wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali drobne upominki


Warsztaty z Myślenicką Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą z psami

10 października 2018 roku w naszej Szkole odbyły się warsztaty przeprowadzone przez Myślenicką Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą. Uczniowie, podzieleni na 4 grupy brali udział w: pokazie tresury psa oraz nauce pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszyscy dzielnie ćwiczyli masaż serca i sztuczne oddychanie na fantomach Każdy z uczniów mógł się poczuć jak prawdziwy ratownik i usiąść na quadzie który wykorzystywany jest w akcjach ratowniczych. Było nam bardzo miło, że profesjonaliści z Myślenicka Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza z Psami, GPR Myślenice odwiedzili naszą placówkę, a uczniowie mogli uczestniczyć w ciekawych i atrakcyjnych zajęciach!


Spotkanie z policjantem

9 października 2018 roku odbyło się w szkole spotkanie z funkcjonariuszem z Zespołu ds. Przestępczości Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach panią Ewą Nalepą, na temat: „Uczeń jako uczestnik ruchu drogowego”. Przedstawicielka Policji przypomniała uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na ulicy, zachęcała do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią pasy bezpieczeństwa. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Wykazywali się też dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez jezdnię.


Jesienne Spotkanie z Panią Melodią

6 października 2018 roku odbyło się jesienne „Spotkanie z Panią Melodią”. Tym razem uczestnikom muzycznej podróży towarzyszyły instrumenty muzyczne: pianino, obój i fagot. Na scenie zobaczyliśmy dwa grzybki: okazałego Pana Muchomora i Maślaka oraz Panią Misiową i oczywiście Panią Jesień. Słuchając granych przez muzyków utworów staraliśmy się odgadnąć jakie zwierzęta ukryły się wśród dźwięków melodii. Okazało się, że był to koń i trzmiel. Bardzo podobał nam się utwór „Lot trzmiela”, który został skomponowany przez Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Pani Melodia jak zwykle nauczyła zebranych nowej piosenki, a oni aktywnie uczestniczyli w zaproponowanych zabawach muzycznych. Spotkanie zakończyło się utworem Antonio Vivaldiego „Jesień”. 

Zajęcia realizowane przez Filharmonię im. K. Szymanowskiego w Krakowie w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury.


Uroczystość poświęcenia nowego samochodu dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczym
w Myślenicach

 

To był wyjątkowy dzień dla Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Myślenicach: 4 października 2018 roku odbyła się uroczystość poświęcenia nowo zakupionego samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych dla naszego Ośrodka. Zakup ten został sfinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego.

Uroczystego poświęcenia samochodu dokonał ksiądz Adam Pawicki - Proboszcz Parafii p.w. Św. Brata Alberta w Myślenicach. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście - Pani Barbara Dziwisz - Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Pan Dariusz Styrna - Dyrektor Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Wszystkich zebranych powitała Dyrektor Ośrodka Irena Jamróz. W swoim krótkim przemówieniu wyraziła radość i satysfakcję z faktu, że niepełnosprawni uczniowie będą mogli korzystać z nowoczesnego i bezpiecznego samochodu. Ponadto w serdecznych słowach podziękowała Pani Barbarze Dziwisz oraz Panu Dariuszowi Styrnie i całemu Zespołowi ds. Szkolnictwa Regionalnego UMWM za osobiste zaangażowanie w pozyskanie środków finansowych na zakup nowego samochodu.

 W dowód wdzięczności dla Szanownych Gości uczniowie Ośrodka wręczyli kwiaty i własnoręcznie przygotowane podziękowania oraz przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje wokalno - taneczne umiejętności.

Na co dzień nowy samochód umożliwi uczniom Ośrodka pełne uczestnictwo w różnego rodzaju wycieczkach,  zawodach  sportowych, olimpiadach, konkursach i przeglądach artystycznych. Dzięki niemu możliwe będzie uatrakcyjnienie czasu, który podopieczni spędzają w Ośrodku. Samochód będzie służył również do przewozu uczniów do poradni specjalistycznych.


Szkolenie dla rodziców

28 września 2018 roku w naszym Ośrodku odbyło się szkolenie dla rodziców na temat: „Zdrowe odżywianie uczniów”. Rodzice, którzy zgromadzili się na spotkaniu mieli okazję usłyszeć jak ważne dla zdrowia jest prawidłowe odżywianie, jakie skutki niesie za sobą nadmierne spożywanie cukru, a także jakie odpowiednie nawyki żywieniowe powinniśmy stosować na co dzień. Uczestnicy spotkania mogli spróbować zdrowych przekąsek i zapoznać się z przepisami. Zebranym zaprezentowano produkty, które spożywane są przez dzieci i młodzież najczęściej, a także przedstawiono negatywne skutki ich konsumpcji. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za uwagę i poświęcony czas.


VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28 września 2018 roku nasza szkoła uczestniczyła w akcji VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem: " Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!". Akcja polegała na zachęcaniu wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie wchodzący w skład specjalnej Komisji Egzaminacyjnej przepytywali starszych kolegów oraz osoby dorosłe z tabliczki mnożenia. Egzamin składał się z części ustnej i pisemnej. Każda osoba, której udało się pomyślnie zaliczyć obie części egzaminu otrzymywała legitymację MT EXPERTA. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i osób dorosłych. Uczniom bardzo odpowiadała rola odpytujących:)


Z wizytą gospodarską

26 września 2018 roku wychowankowie Internatu w ramach wycieczki edukacyjno - usamodzielniającej odwiedzili gospodarstwo domowe. Uczniowie mieli możliwość samodzielnego karmienia królików, kur, gołębi oraz zabawy z kotami i psami. Największe zainteresowanie wzbudziła główna bohaterka gospodarstwa - koza Bernata, która swą osobowością i temperamentem zapewniła dzieciom dużo radości. Wszyscy wychowankowie byli bardzo zaangażowani i podekscytowani opieką nad zwierzętami i z niecierpliwością wyczekują kolejnej wizyty w gospodarstwie.


Dzień Głośnego Czytania 

Obchodzony we wrześniu Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do zaproszenia rodziców do Szkoły. Uczestnikami spotkania byli uczniowie nauczania początkowego wraz wychowawczyniami i panią bibliotekarką. Na początku spotkania wychowawczyni klasy I i II przedstawiła zaproszonego do wspólnego czytania gościa, mamę Julki – panią Małgorzatę Pitalę. Uczniowie do odczytania wybrali bajkę „Jeż Jerzyk” z książeczki „Co się stanie na leśnej polanie czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej. Uczniowie słuchali w skupieniu i z uwagą, dając się ponieść dziecięcej wyobraźni. Opowieść o jeżu szukającym lepszego miejsca kończy się stwierdzeniem „Wszędzie dobrze , ale w domu najlepiej” sprzyja refleksji docenienia tego co posiadamy oraz wartości jaką jest przyjaźń.

Po spotkaniu pani bibliotekarka podziękowała wszystkim za uwagę oraz zaprosiła do częstych odwiedzin szkolnej biblioteki.


Mini turniej piłkarski w Krakowie

26 września 2018 roku reprezentanci klas 4,5 i 6 Szkoły Podstawowej brali udział w zawodach sportowych. Mini turniej piłki nożnej odbył się na stadionie Klubu Sportowego „Borek” w Krakowie. Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem rozegrali 4 mecze. Nasza drużyna dzielnie walczyła i zdobyła medal, a każdy z zawodników w nagrodę otrzymał piłkę. Naszym piłkarzom i trenerom gratulujemy.


„Podróże” z Panią Melodią

W sobotę 22 września 2018 roku odbyło się kolejne spotkanie z Panią Melodią. Tematem przewodnim były „Podróże”. Opowiedziały o nich pianino, kontrabas i puzon. Uczestnicy zajęć mogli zobaczyć, co trzeba zrobić, żeby puzon mógł wydać dźwięk oraz czy da się go rozwinąć. Duże zaciekawienie wzbudził również ogromny kontrabas. Wszyscy zastanawiali co kryje w środku i jak używać smyczka, żeby na nim zagrać. Pani Melodia przywiozła również gości z odległych stron : Japonkę w tradycyjnym kimonie, Kowboja w kapeluszu i bolo, ale bez broni oraz Konduktora z mandatami za brak biletów. Uczniowie poznali melodię z różnych rejonów świata oraz zaśpiewali i zatańczyli piosenkę o pociągu.

 Koncert i zajęcia umuzykalniające realizowane są  przez Filharmonię im. K. Szymanowskiego w Krakowie w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury.


"... w kręgu tańca" - warsztaty w Legionowie

W dniach 17-21 września 2018 roku uczniowie Ośrodka wzięli udział w warsztatach tanecznych "...w kręgu tańca" zorganizowanych przez Stowarzyszenie ARTBALE i dofinansowanych ze środków PFRON. Przez cały tydzień uczniowie brali udział w wielu zajęciach tanecznych. Poznali różne style i techniki tańca. Poznali styl latino/flamenco, tańce ludowe, a także elementy tanecznej improwizacji.

 Zajęcia prowadziły profesjonalne tancerki, które odnoszą sukcesy w Polsce i za granicą. W czasie zajęć uczniowie opanowali trzy układy, które zostały zaprezentowane na zakończenie warsztatów. Pomimo intensywności zajęć, uczestnicy wrócili do domów z uśmiechami na twarzy i pełni energii.


Kamil Sałach z "Brązem" Mistrzostw Świata

Absolwent naszej Szkoły - Kamil Sałach niedawno wrócił z Mistrzostw Świata (INAS World Football Championships) w Karlstadt w Szwecji , gdzie wraz z zespołem zdobył brązowy medal. Kamil podczas meczów fazy grupowej i pucharowej grał w 4 spotkaniach. Kamilowi serdecznie gratulujemy ogromnego sukcesu i czekamy na kolejne.


Pierwsze Spotkanie z Panią Melodią

W sobotę 08.09.2018 roku odbyło się pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie z Panią Melodią. Miłośnicy muzyki mogli posłuchać dźwięków akordeonu, klarnetu i trąbki oraz poznać budowę tych instrumentów muzycznych. Duże zaciekawienie wzbudził pojedynek klarnetu z trąbką. Pani Melodia, która zawsze marzyła, żeby być krakowianką przebrała się w strój krakowski i opowiedziała o nim. Pani Łowiczanka zaprezentowała również swój strój. Uczniowie wraz z rodzicami mogli również zaśpiewać piosenki ludowe, a na koniec wszyscy zatańczyli poloneza.
Koncert i zajęcia umuzykalniające realizowane przez Filharmonię im. K. Szymanowskiego w Krakowie w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury.


Rumieńce lata pobladły,
kolejne wakacje za Nami,
pełni sił i zapału
do Cebie Szkoło wracamy.

3 września 2018 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Wszyscy zebrani pełni energii i sił rozpoczęli pracę i naukę . 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19