• Czcionka
  • A-
  • A
  • A+
  • |
  • Kontrast
Menu Zamknij

Rok szkolny 2017/2018

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/18

22 czerwca  2018 roku odbyło uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie uczniów klas III. Absolwenci szkoły odebrali świadectwa, nagrody książkowe i rzeczowe za wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce oraz za osiągnięcia sportowe i działalność w organizacjach uczniowskich. Młodzież pożegnała się ze szkołą wzruszającymi przemówieniami i inspirującą do głębszej refleksji poetycko – muzyczną częścią artystyczną. Pani Dyrektor Irena Jamróz wręczyła podziękowania za współprace i wsparcie naszego Ośrodka rodzicom.
W tym dniu pożegnaliśmy długoletnią nauczycielkę naszego Ośrodka panią Annę Fudalej – Pacia , która przeszła na emeryturę. Uczniowie i wszyscy pracownicy Ośrodka pożegnali ją upominkami i kwiatami.

Piknik Integracyjny na Zarabiu

20 czerwca 2018 roku wychowankowie naszego Ośrodka wzięli udział w XIX Spotkaniu Integracyjnym Myśleniczan zorganizowanym przez PCPR. W czasie spotkania swoje wokalne zdolności zaprezentowały drużyna harcerskie działające w naszym Ośrodku. W czasie imprezy uczestnicy mogli wziąć udział w konkursach, podziwiać występy artystyczne m.in. spektakl Amatorskiego Teatru Osób Niepełnosprawnych TereN z Myślenic oraz skorzystać z zaplanowanych atrakcji: przejażdżki na koniu Szkółki Jazdy Konnej „HUCUŁ” albo zabytkowymi pojazdami Motosportu Myślenice. Komenda Powiatowa PSP w Myślenicach przygotowała również pokaz sprzętu strażackiego.. Na zakończenie imprezy odbyła się dyskoteka.

Dzień Rodziny

20 czerwca 2018 roku rodzice, nauczyciele i uczniowie najmłodszych klas spotkali się na szkolnej łące podczas pikniku zorganizowanego z okazji Dnia Rodziny. Uczniowie przywitali rodziców i wręczyli im prezenty- pachnące mydełka wykonane przez dzieci samodzielnie. W czasie spotkania dzieci i ich rodzice malowali kolorowy świat na rozciągniętej folii. Radość z malowania nie miała końca. Po części artystycznej, dzieci wraz z rodzicami bawili się na boisku szkolnym. Były rzuty do kosza, strzały na bramkę, kręcenie hula hopem i skoki na piłkach. Na wszystkich uczestników spotkania czekała słodka niespodzianka – lody. Przez cały czas trwania spotkania uśmiechy nie schodziły z twarzy uczestników.

Wycieczka do Ojcowa i Pieskowej Skały

15 czerwca 2018 roku dobyła się wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego. Idąc szlakiem uczestnicy wycieczki podziwiali charakterystyczną dla Ojcowa mieszaninę gór, lasów, rzek i jaskiń. Zwiedzili największą i najdłuższą jaskinię w Ojcowskim Parku Narodowym – Grotę Łokietka. Jak głosi legenda w tej jaskini podobno ukrywał się Król Łokietek przed pościgiem króla czeskiego Wacława II. Uczniowie mieli okazję zwiedzania komnat renesansowego Zamku w Pieskowej Skale oraz podziwiania jego pięknego ogrodu. Dobry nastrój nie opuszczał uczestników wycieczki.

W krakowskim Ogrodzie Zoologicznym

Wycieczka do krakowskiego ZOO była kolejną w tym roku szkolnym ciekawą przygodą, jaką przeżyło część uczniów naszego Ośrodka. Celem wycieczki była obserwacja, czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą, zainteresowanie różnorodnością gatunków świata zwierząt oraz kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów. Wyprawa ta była też okazją do utrwalania reguł kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej. Tuż za bramą ZOO przywitało nas wielobarwne ptactwo i urocza rodzina pingwinów. Uczniom szczególnie spodobały się groźnie lwy i tygrysy, małpy, żyrafy oraz olbrzymie słonie. Podczas spaceru po alejkach ogrodu zoologicznego spotkaliśmy wiele wspaniałych i ciekawych zwierząt.
W mini zoo mieliśmy możliwość bliskiego kontaktu z młodymi zwierzętami. Mogliśmy pogłaskać i nakarmić kucyki, króliczki miniaturowe, świnki morskie, żółwie, kózki karłowate, osiołki i lamy. Przyjrzeliśmy się z bliska zabawnym świnkom wietnamskim i mundżakom chińskim. Wszyscy reagowali bardzo spontanicznie: od radości, zachwytu, zdziwienia, do niepewności. Pobyt w Zoo był zapewne dla wszystkich wspaniałą lekcją przyrody, przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu i nakarmić kucyki, króliczki miniaturowe, świnki morskie, żółwie, kózki karłowate, osiołki i lamy. Przyjrzeliśmy się z bliska zabawnym świnkom wietnamskim i mundżakom chińskim. Wszyscy reagowali bardzo spontanicznie: od radości, zachwytu, zdziwienia, do niepewności. Pobyt w Zoo był zapewne dla wszystkich wspaniałą lekcją przyrody, przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.

Harcerze na Luboniu Wielkim

13 czerwca 2018 roku harcerze z naszego Ośrodka wzięli udział w corocznym Wiosennym Rajdzie na Luboń Wielki. Tegoroczny Rajd był wyjątkowy, ponieważ odbył się dokładnie w rocznicę 60-lecia powstania ruchu Nieprzetarty Szlak. Jest to ruch, który obejmuje metodycznie wszystkich harcerzy niepełnosprawnych w całej Polsce. W czasie drogi na Luboń harcerze wzięli udział w grze terenowej, w której zdobywali sprawność „NS-iaka”. Po wyjściu na szczyt harcerze posilili się kiełbaską i niebieskim szlakiem zeszli do Rabki Zdrój. Wycieczka była bardzo udana.

Mobilne Planetarium Orbitek

11 czerwca 2018 roku gościliśmy w naszym Ośrodku Mobilne Planetarium ORBITEK – wielką dmuchaną kopułę o średnicy 5 m i wysokość 3,5 m. Nasi uczniowie mieli okazję podziwiać Kosmos, poznać Gwiazdozbiory znaków Zodiaku, zwiedzić Drogę Mleczną, poznać planety Układu Słonecznego i wylądować na Marsie. Dowiedzieliśmy się również skąd się bierze wschód i zachód Słońca i że gwiazdy nocą kręcą się wokół Gwiazdy Polarnej. Zajęcia w planetarium były bardzo ciekawe i dostarczyły nam wielu pozytywnych wrażeń.

Wizyta studyjna w Mattes Polska

Klasa III a Szkoły Przysposabiającej do Pracy w ramach wizyty studyjnej miała okazję obejrzeć produkcję w zakładzie Mattes w Myślenicach. Jest to firma specjalizująca się głównie w szyciu akcesoriów dla koni np. tkanin na siodła, popręgów, nakładek na uszy i wielu innych do użytku prywatnego i zawodowego w sportach jeździeckich. Właściciele firmy Państwo Barbara i Tomasz Majewscy w bardzo przystępny sposób przedstawili naszym uczniom szczegóły pracy w zakładzie. Uczniowie mieli możliwość sami odrysowywać formę na materiale, obsługiwać zgrzewarkę, czy pakować ulotki z instrukcją prania gotowych wyrobów . Serdecznie dziękujemy Państwu Barbarze i Tomaszowi Majewskim za poświęcony czas, oprowadzenie po zakładzie, oraz znalezienie zajęcia, które uczniowie chętnie wykonywali i zdobywali doświadczenie w różnego rodzaju pracach.

ZŁOTO Justyny Mardaus

W dniach 9 – 10 czerwca 2018 roku na stadionie lekkoatletycznym AWF Kraków odbywały się XXV Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce Stowarzyszenia „Sprawni – Razem”. W imprezie wystartowało wielu sportowców ze szkół i ośrodków z całej Polski. Nasz ośrodek reprezentowała 3 osobowa kadra. Nasza zawodniczka Justyna Mardaus została MISTRZYNIĄ POLSKI w biegu na 100 metrów uzyskując rewelacyjny czas 15,58 sek. Znakomicie spisali się również chłopcy, którzy startowali w swoich kategoriach sprawnościowych: Jakub Koźlak zdobył srebrny medal w biegu na 400 metrów, a Rafał Bochenek zdobył 2 brązowe medale w biegach na 100 i 400 metrów. Serdecznie gratulujemy sportowcom. Opiekunem trenerem sportowców jest Bogdan Łętocha.

Wizyta Gości z Husum

W dniach 4 ÷ 9 czerwca w Naszym Ośrodku gościliśmy delegację uczniów wraz z opiekunami z Ośrodka Kształcenia Zawodowego Młodzieży z Husum w Niemczech. Grupy naszych uczniów i nauczycieli wzajemnie się odwiedzają, poznając język i kulturę oraz historię naszych krajów.

Wojewódzki Konkurs „Bezpieczna Droga”

7 czerwca 2018 r. w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie odbył się XX Małopolski Konkurs „Bezpieczna Droga”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy II gimnazjum: Natalia Pieronkiewicz i Magdalena Wątor, które rywalizowały z innymi uczestnikami konkursu. W pierwszej części (teoretycznej) uczestnicy wykazywali się znajomością wiedzy z przepisów ruchu drogowego i pierwszej pomocy, a w drugiej umiejętnościami praktycznymi jazdy rowerem po torze przeszkód. Nasze dziewczyny spisały się bardzo dobrze. Po zaciętej walce Natalia zajęła 3 , a Magda 4 miejsce. Gratulujemy.

Dzień Dziecka na Sportowo

4 czerwca 2018 roku świętowaliśmy Dzień Dziecka, który jak co roku w naszym Ośrodku jest szczególnym dniem. Uczciliśmy go bardzo aktywnie – na sportowo. W ramach tego wydarzenia odbył się turniej unihokeja, w którym zmierzyły się nauczycielki przeciwko uczennicom. Emocjom podczas rozgrywek nie było końca, a owacje widowni gorąco wspierały walczące zawodniczki. W następnej konkurencji sportowej – sztafetowym biegu sprawnościowym wzięła udział duża grupa uczniów. Na boisku trawiastym odbywały się konkurencje rzutu beretem i kaloszem. Na  boisku ze sztuczną nawierzchnią męska reprezentacja nauczycieli zagrała przeciwko uczniom mecz piłki nożnej. Również to spotkanie nie było pozbawione emocji i wspaniałego dopingu ze strony publiczności. Zaangażowanie i wysiłek uczestników został nagrodzony kiełbaską z grilla i herbatą, a dodatkowo każdy uczeń otrzymał słodki poczęstunek. Całą zabawę zwieńczyła zabawa taneczna. Uśmiechom i radości nie było końca. Wierzymy, że za rok będzie równie fantastycznie!

Lekcja biblioteczna dla najmłodszych

30 maja 2018 roku najmłodsze klasy z naszego Ośrodka wzięły udział w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Publicznej im. Ks. Jana Kruczka w Myślenicach. W czasie lekcji panie bibliotekarki zapoznały dzieci ze światem baśni. Przeczytały fragmenty wybranych bajek. Wybrały z księgozbioru kilka pozycji, które dzieci mogły samodzielnie poczytać, pooglądać. Na zakończenie wizyty panie bibliotekarki pokazały uczniom wszystkie zakamarki biblioteki.

Gimnazjalny Projekt Edukacyjny

30 maja 2018 roku odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego klasy II Gimnazjum pt. „W świecie Kultury”. Przez czas trwania projektu uczniowie poznawali czym jest kultura. Byli jej odbiorcami uczestnicząc w różnego rodzaju wystawach, wycieczkach, akademiach. Uczyli się zasad dobrego zachowania. Jako aktywni twórcy kultury, tworzyli przedstawienia teatralne, prace plastyczne i fotograficzne w plenerze, uczestniczyli w warsztatach rzeźbiarskich, batikowych oraz bibułkarskich. Po zakończeniu projektu uczniowie słusznie zauważyli, że kultura nie musi być nudna.

Czwórbój lekkoatletyczny Szkół Podstawowych

29 maja 2018 roku na stadionie MOS Wschód Kraków odbyła się III edycja 4 – boju Sprawni Razem zorganizowana przez Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe Sprawni Razem. Na 4 – bój składały się: biegi na 60 metrów, 400 metrów dziewcząt i 600 metrów chłopców, skok w dal i rzut piłką palantową. Nasz Ośrodek reprezentowało 6 uczniów:
3 dziewczynki – Zuzanna Michalec, Anna Papiernik i Natalia Buksa, oraz 3 chłopców – Wojciech Kasprzyk, Andrzej Zbożeń i Rafał Kutka. Zawody były rozgrywane jako zawody drużynowe międzyszkolne. Nasza drużyna zajęła 2 miejsce na 9 startujących szkół Indywidualnie najlepiej wypadła Zuzia Michalec, która była druga wśród wszystkich dziewcząt i Wojtek Kasprzyk który był 4.

Wizyta studyjna w Auto Folia

Klasa III a Szkoły Przysposabiającej do Pracy odbyła wizytę studyjna w zakładzie usługowym Auto Folia Studio w Myślenicach. Jest to firma specjalizująca się w oklejaniu samochodów, posiadająca doświadczenie w zmianie koloru aut, a także tworzeniu reklam na wszelkiego rodzaju pojazdach. Pracownicy firmy w bardzo przystępny sposób przedstawili naszym uczniom szczegóły ich pracy. Uczniowie mieli możliwość sami tworzyć mini reklamę, obsługiwać ploter, czy wykorzystywać folie transportującą. Serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Dąbrowskiemu za poświęcony czas, wskazówki, wyczerpujące odpowiedzi na pytania uczniów.

Międzyszkolny Mityng Lekkoatletyczny w Słomnikach

24 maja 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w X Międzyszkolnym Mityngu w Lekkiej Atletyce Olimpiad Specjalnych – Nieprzetarty Szlak w Słomnikach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Sewioło Krzysztof, Kociuba Bartek, Paszkot Karol, Golonka Damian, Łukasik Ewelina i Gabryś Julia. Wszyscy uczniowie osiągnęli sukcesy w swoich kategoriach i zdobyli złote, srebrne i brązowe medale w następujących konkurencjach: rzut piłeczką palantową, rzuty do kosza, skok w dal,  bieg na 40 metrów.
Opiekunowie: V. Tomal, P. Magiera

XIX Mistrzostwa Małopolski w Lekkiej Atletyce

23 maja 2018 roku na stadionie lekkoatletycznym MOS Kraków – Nowa Huta odbyły się XIX Mistrzostwa Małopolski w lekkiej atletyce Stowarzyszenia „Sprawni – Razem”. Nasi uczniowie odnieśli wiele sukcesów:
– Justyna Mardaus – zdobyła złoty medal w biegach na 100 m. i 200 m.
– Damian Golonka – zdobył brązowy medal na 1500 m.
– Daniel Hajduk – 4 miejsce na 400 m, a jego brat Adam Hajduk był 7.
– Rafał Bochenek – wygrał biegi na 100 i 400 m., a Jakub Kożlak był 3 na 400 m i 4 na 100 m (chłopcy startowali swoich kategoriach sprawnościowych).

Festyn sportowy na „Wiśle”

22 maja 2018 roku na obiektach Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymonta w Krakowie – „Wisła” odbył się festyn sportowy. Jego celem było stworzenie dzieciom okazji do zdobycia pozytywnych doświadczeń poprzez osiąganie sukcesów sportowych, rozwijanie sprawności fizycznej oraz umożliwienie nawiązania kontaktów z rówieśnikami z innych szkół. W festynie brali udział uczniowie szkoły podstawowej. Z wielkim zaangażowaniem rywalizowali z innymi uczestnikami zawsze stosując zasadę fair play. Konkurencje w jakich brali udział to: przeciąganie liny, strzały na bramkę, rzucanie do celu, quiz na temat piłkarzy i klubów piłkarskich, wyścigi szeregów. Każdy uczestnik zawodów oprócz poczęstunku otrzymał medal i piłkę.
Opiekunowie: V. Tomal, M. Przyborowska

„Podróż dookoła Świata” w Skawinie

22 maja 2018 roku uczniowie SOSW wzięli udział w XXVII Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego w Skawinie zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Poczty Polskiej. Na scenie Hali Widowiskowo – Sportowej zaprezentowali fragment przedstawienia pt. „Podróż dookoła Świata”. Zebrana publiczność doceniła ich występ wielkimi brawami. Wspólne spotkania artystyczne umożliwiają osobom niepełnosprawnym poczuć się wartościowymi uczestnikami życia codziennego. Dzięki zaprezentowaniu swoich umiejętności i talentów, buduje się w nich poczucie wartości.

„W krainie bajtów”- Impresariatu Artystycznego „Inspiracja”

21 maja 2018 roku, uczniowie zobaczyli przedstawienie pt. „W krainie bajtów” – Impresariatu Artystycznego „Inspiracja”. W krainie bajtów to opowieść o dziecku, uzależnionym o mass-mediów. Program miał przede wszystkim charakter profilaktyczno-edukacyjny i ostrzegał przed zagrożeniami wynikającymi z uzależnienia młodych ludzi od nowych technologii (internet, telewizja, telefon komórkowy). Przedstawienie uzmysłowiło uczniom naszego Ośrodka zagrożenia wynikające z bezkrytycznego i nieograniczonego korzystania z internetu i telewizji.

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

17 maja 2018 roku cała nasza społeczność szkolna uczestniczyła w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, których organizatorem jest myślenickie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Tradycją jest, że w maju w barwnym pochodzie na myślenicki rynek idą się dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele i terapeuci, gdzie odbywają się występy artystyczne. Każdy ma możliwość zaprezentowania swoich talentów. Dzień ten jest pełen radości i uśmiechu.
Więcej na:
http://www.dziennikpolski24.pl/…/myslenice-na-przekor-pogo…/
III miejsce Marty Kwinta
Uczennica klasy III gimnazjum – Marta Kwinta zdobyła III miejsce  w Konkursie Plastycznym ……..

Warsztaty rzeźbiarskie z panem Januszem Wątorem

16 maja 2018 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Myślenicach miały miejsce warsztaty rzeźbiarskie prowadzone przez Pana Janusza Wątora. W warsztatach brali udział uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, a także II klasy Oddziału gimnazjalnego. Pan Janusz specjalizuje się w rzeźbiarstwie w drewnie i brązie. Wraz ze swoim ojcem Janem prowadzi zakład snycerski, jest autorem wielu wystaw swoich prac organizowanych w Polsce i za granicą. Artysta przybliżył młodzieży sylwetkę swojego ojca oraz podzielił się wieloma ciekawostkami na temat trudnej sztuki, jaką jest rzeźbiarstwo. Każdy z uczniów miał okazję obejrzeć i dotknąć własnoręcznie wykonanych przez artystę prac wyrzeźbionych z różnego rodzaju materiałów. Uczniowie sami mogli spróbować swoich sił jako początkujący rzeźbiarze. Wraz z Panem Januszem wykonali rzeźbę słońca, którą później otrzymali w prezencie. Atmosfera spotkania była wspaniała, uczniowie niezwykle zaciekawieni a sam artysta obiecał, że jeszcze Nas odwiedzi.

„Bezpieczna Droga” dla najmłodszych

16 maja 2018 roku odbył się szkolny konkurs „Bezpieczna Droga”. Uczniowie klas szkoły podstawowej w formie biegu z przeszkodami zmierzyli się w zadaniach związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Każde zadanie wymagało zwinności, szybkości oraz znajomości zasad i przepisów ruchu drogowego. Wszyscy udowodnili, że posiadają dużą wiedzę oraz że potrafią udzielać pierwszej pomocy.

Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych

14 maja 2018 roku uczniowie Ośrodka brali udział w XV Miejsko – Gminnym Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych zorganizowanym przez Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu i Urząd Miasta i Gminy Myślenice (Miasto i Gmina Myślenice). Nasz Ośrodek reprezentowały wokalistki Anna Papiernik z piosenką Natalii Kukulskiej „Co powie tata” oraz i Natalia Buksa z piosenką „Zostań moja przyjaciółką”. W kategorii tańca Ośrodek reprezentowały dwie grupy taneczne. Pierwsza w składzie Marta Kwinta, Oliwia Koral, Natalia Pieronkiewicz, Wojciech Kasprzyk zaprezentowała tradycyjny taniec chiński. Druga grupa taneczna w składzie Karolina Krzykawska, Mateusz Góralik, Ewelina Łukasik, Rafał Bochenek, Magdalena Wątor, Damian Golonko, Anna Kopacz, Andrzej Zbożeń – zaprezentowała taniec z elementami tanga do piosenki Cleo – „Łowcy Gwiazd”. W przeglądzie wszyscy uczniowie zdobyli wyróżnienia w swoich kategoriach. Konkurencja była bardzo duża, każdy występ był na wysokim poziomie, tym bardziej cieszy ogromny sukces naszych artystów. Gratulujemy!!!

Lekcja w Bibliotece Publicznej

10 maja 2018 roku uczniowie uczestniczyli wycieczce do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach. Uczniowie pod okiem przewodnika zwiedzili gmach biblioteki, wypożyczalnię, czytelnię komputerową i oddział dla dzieci. Uczniowie zapoznali się z nowościami Biblioteki oraz zasadami wypożyczania i przebywania w czytelni. Każdy uczeń znalazł dla siebie coś interesującego.

Festiwal Piosenki KARAOKE – I miejsce Oliwii Koral

09 maja 2018 roku reprezentacja uczniów naszego Ośrodka udział w IX Festiwalu Piosenki KARAOKE „Śpiewajmy Razem”, zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Krakowie. Festiwal miał charakter konkursu. Wystąpili w nim przedstawiciele Ośrodków Szkolno – Wychowawczych z całej Małopolski. Konkurencja była duża. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z panem Andrzejem Kozłowskim – jednym z członków „Kabaretu pod Wyrwigroszem”, wspólnie z nim zaśpiewać oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia. Naszą placówkę reprezentowali: Ania Papiernik, Oliwia Koral, Iwona Gołąb, Natalia Gaździk, Karolina Krzykawska, Małgosia Paździor. Szczęście uśmiechnęło się do Oliwii Koral, którą jury doceniło i przyznało I miejsce za wykonanie piosenki Dody „Nie daj się”. Muzyka to świetna zabawa i integracja – znane piosenki jednoczyły, pozwoliły zbudować wspaniałą atmosferę. Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu.

Spotkanie z … Krystyna Łętocha

10 maja 2018 roku naszą szkołę odwiedziła pani Krystyna Łętocha – pasjonatka podróży i zapalona organizatorka egzotycznych wypraw, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach. Tematem spotkania były „Cuda Kontynentów”. Pani Krystyna zaprezentowała fotografie ze swoich wypraw podróżniczych. Prezentowała ciekawe miejsca na świecie stworzone przez naturę (min.: wodospady, kaniony), jak i te powstałe w wyniku działalności człowieka (min.: starożytne budowle i świątynie). Podróżniczka opowiedziała i zaprezentowała zdjęcia egzotycznych zwierząt. Dużą ciekawość naszych uczniów, wzbudziły historie przedstawiające życie, zwyczaje, stroje i przedmioty użytkowe ludzi z różnych kontynentów i kultur.
Bardzo serdecznie dziękujemy pani Krysi za poświęcony czas i ciekawą opowieść o fascynujących miejscach. Podróże kształcą, sprawiają, że obcuje się z innymi ludźmi i inną kulturą, uczą szacunku i tolerancji dla odmienności. Miło nam było poznać osobę z tak niesamowitą podróżniczą pasją.

Spotkanie z rodzicami

27 kwietnia 2018 roku, był dniem spotkań z Rodzicami w naszym Ośrodku. Do tradycji, obok zebrań poszczególnych oddziałów, należą też prelekcje i wykłady, których adresatami są wszyscy Rodzice. Szczególnym obszarem działalności szkoły jest współpraca z Rodzicami. W bieżącym roku szkolnym stała się ona przedmiotem ewaluacji wewnętrznej. Jej rezultaty omówiono w trakcie niniejszego spotkania. Ważnym elementem prelekcji było zaproszenie do wspólnej pracy na rzecz szkoły poprzez angażowanie się w proces wychowawczy, organizację wspólnych eventów, czy uroczystości szkolnych. Szczególnie cieszy pozytywna opinia Rodziców o naszym Ośrodku i uznanie dla pracy wychowawców i nauczycieli.

Kamil Sałach w kadrze Polski

Zachęcamy do lektury wywiadu z Kamilem Sałachem – uczniem naszego Ośrodka, który ukazał się w Dzienniku Polskim.
http://www.dziennikpolski24.pl/…/kamil-salach-ma-pasje-i-t…/

Akademia z okazji 3-Maja

„[…] O, coś większego Polska dziś święci.
To Konstytucja Trzeciego Maja.
Akt wielki, ważny, godny pamięci.”
27 kwietnia 2018 roku uczniowie Ośrodka podczas uroczystej Akademii, uczcili zbliżające się Święto Konstytucji 3 Maja oraz Święto Pracy i Święto Polskiej Flagi. Piosenką i wierszem przybliżyli wszystkim ważne wydarzenia historyczne.

„Kulturalna” wycieczka do Krakowa

26 kwietnia 2018 roku uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Teatru Groteska oraz Domu Jana Matejki w Krakowie. Na małej scenie Teatru Groteska uczniowie wzięli udział w warsztatach „Sekrety Sceny”,  które przybliżyły im świat teatru. Poznali etapy powstawania masek scenicznych i lalek oraz historię Groteski. Prowadząca uczyła jak animować lalkami, zaprezentowała teatralne rekwizyty.  Kolejnym punktem wycieczki był Dom Jana Matejki, gdzie uczniowie zapoznali się z twórczością sławnego malarza oraz pamiątkami z jego rodzinnego domu.

Konkurs matematyczny

24 kwietnia 2018 roku wszyscy uczniowie naszego Ośrodka uczestniczyli w szkolnym konkursie pn.: „Matematyka w życiu codziennym”, Urozmaicone i ciekawe zadania powiązane z życiem codziennym przybliżyły uczniom treści matematyczne. Uczniowie dzielili i mnożyli słodycze, dobierali w pary rękawiczki, koperty i znaczki, wyliczali wartości zakupów, a fruwające po sali baloniki łączyli w odpowiednie pary iloczynów. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i aktywnością uczestników.

I miejsce Gabrysi Stoch

17 kwietnia 2018 roku uczennica klasy III B Szkoły Podstawowej naszego Ośrodka – Gabriela Stoch – odebrała nagrodę za zajęcie I miejsca (kategoria klas I-III), w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „W trosce o czyste powietrze” ……. 

Turniej Tenisa Stołowego

11 kwietnia w naszym Ośrodku odbył się coroczny Turniej Tenisa Stołowego drużyn Nieprzetartego Szlaku. Razem z nami w turnieju walczyli harcerze z Tynieckiej w Krakowie, harcerze z Waganowic, harcerze z Zamoyskiego w Krakowie oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Myślenicach. Po zaciętych bojach okazało się, że w kategoriach indywidualnych II miejsce zajęła Marta Kwinta, a I miejsce Kamil Sałach. Zarówno drużyna dziewcząt, jak i chłopców okazały się najlepszymi drużynami turnieju.

Teatr Urwis – bajka Królik Baks

11 kwietnia 2018 roku nasi uczniowie oglądali przedstawienie interaktywne pt. „Królik Baks” w wykonaniu aktorów z Teatru Urwis . Sympatyczny królik w pogoni za swym wymarzonym skarbem trafił do nieznanego sobie świata, w którym spotkał sułtana oraz inne zwierzątka. Wszyscy aktywnie uczestniczyliśmy w spektaklu i razem z Baksem przeżywaliśmy niezapomniane przygody. Ciekawa historia Królika Baksa zainteresowała naszych uczniów, a interaktywna forma przedstawienia była bardzo atrakcyjna.

Żywa lekcja przyrody

10 kwietnia 2018 roku nasz Ośrodek odwiedził pan Maciej Kupczak z Owady i Spółka. Pan Maciej przywiózł ze sobą mnóstwo pudełek z żywymi niespodziankami. Straszyki i Patyczaki – Czy straszyki są straszne? Czy straszą? Czy patyczaki rzeczywiście wyglądają jak patyczki? Na wszystkie te pytania odpowiedź uzyskaliśmy podczas spotkania. Zobaczyliśmy różne gatunki patyczaków, straszyki olbrzymie, nowogwinejskie i australijskie, liśćce olbrzymie oraz modliszkę.
Uczniowie z bliska zobaczyli te owady, a najodważniejsi trzymali je na rękach, przełamując własne słabości. Cudowny pokaz rzadko spotykanych owadów wywołał wielkie zainteresowanie i radość u uczniów.

III Rejonowe Konfrontacje Muzyczne „Śpiewam Sercem”

9 kwietnia obyły się III Rejonowe Konfrontacje Muzyczne „Śpiewam Sercem” zorganizowane przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice. W konfrontacjach wzięło udział ok. 100 artystów. Nasi uczniowie zaprezentowali 3 utwory: rosyjski szlagier „Bielyje rozy”, góralskiego „Takiego Janicka” oraz „Jambo Bwana” prosto z Afryki. Swoim śpiewem i tańcem wzbudzili aplauz widowni oraz zdobyli nagrody i wyróżnienia. Jako występ specjalny, przedstawiciele naszej szkoły oraz młodzież ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice, wykonali wspólnie utwór Marka Grechuty „Dni których nie znamy”.
W kategorii soliści (powyżej 16 lat ) drugie miejsce zdobył Wojciech Dziadkowiec (śpiewał „Bielyje rozy”). W kategorii zespoły powyżej 12 lat drugie miejsce zajął zespół w składzie: Karolina Krzykawska i Małgorzata Paździor (śpiewały „Takiego Janicka”) Wyróżnienie otrzymał również zespół ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice, w którym również śpiewają uczniowie naszej szkoły. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
O konfrontacjach można przeczytać:
http://www.dziennikpolski24.pl/…/myslenice-to-wyjatkowy-pr…/
Relację z wydarzenia można zobaczyć na stronie Myślenice iTV Powiatowa Telewizjahttp://www.myslenice-itv.pl/v-konfrontacje-muzyczne-spiewa…/

Spotkania z doradcami Młodzieżowego Centrum Kultury

26 i 27 marca 2018 roku doradca zawodowy wraz z pośrednikiem pracy myślenickiego Młodzieżowego Centrum Kariery przeprowadzili zajęcia w klasach zawodowych oraz przysposabiających w Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym w Myślenicach. Tematem spotkania z młodzieżą z klas zawodowych było przygotowanie do rozmowy z pracodawcą. Doradca zawodowy Jolanta Horwat zaprezentowała uczniom techniki skutecznej autoprezentacji. Młodzież obejrzała wybrane fragmenty filmu pt. „Kompetencje miękkie”. Doradca omówił co pracodawcy cenią najbardziej w pracowniku, na co zwracają uwagę w trakcie rozmowy o pracę. Prowadząca zwróciła uwagę na to, jak istotną rolę w procesie rekrutacji odgrywa znajomość siebie, własnych predyspozycji, zainteresowań i umiejętności oraz posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych.
 Z kolei Jadwiga Kaczmarek pośrednik pracy omówił schemat rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą, a także zapoznała młodych z pytaniami, jakie mogą paść ze strony pracodawcy i jak na nie odpowiadać. Wiedza wyniesiona z zajęć pomoże młodzieży w przyszłości uniknąć błędów podczas przyszłych rozmów z pracodawcami. W drugim dniu w trakcie zajęć z uczniami z klas przysposabiających, doradca zawodowy zapoznał uczniów z tematyką z zakresu wybranych zawodów, z którymi spotykają się na co dzień, a także z ogólnym pojęciem pracy, korzyści płynących z pracy w sferze materialnej, społecznej, edukacyjnej, jak również pojęciem bezrobocia oraz jego skutkami i konsekwencjami.

Kamil Sałach – najlepszym zawodnikiem turnieju

W dniach 23 – 25 marca 2018 roku w Krakowie rozgrywany był turniej piłkarski zorganizowany przez Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno – Sportowe „SPRAWNI – RAZEM”….

Warsztaty kolorowych pisanek

23 marca br. po raz kolejny odbyły się w naszej szkole warsztaty batikowych pisanek. Jaja zdobione tą techniką pokrywaliśmy przy pomocy szpilki roztopionym woskiem, rysując wybrany wzór na jajku. Jajo zanurzyliśmy w barwniku i ścieraliśmy z nadmiaru wosku ciepłą ściereczką. Piękne pisanki zostały przez naszych uczniów poświęcone w czasie świąt wielkanocnych i zdobiły ich świąteczne stoły. Dziękujemy Pani Mirelli Gołąb dzięki której uprzejmości i cierpliwości mieliśmy okazję wykonać piękne, kolorowe świąteczne pisanki.

Dzień Otwarty Ośrodka

21 marca 2018 roku był Dniem Otwartym Naszego Ośrodka. Wszyscy zebrani zostali zaproszeni na kulinarno – muzyczny lot dookoła świata. Swoją podróż rozpoczęli w Zakopanem, następnie odwiedzili: Kanadę, Dziki Zachód w USA, Argentynę, kraje Afryki, Chiny, Japonię, kraje Bliskiego Wschodu, słoneczne Włochy oraz Rosję. Podczas lotu uczestniczyli w muzycznej opowieści w wykonaniu naszych uczniów oraz smakowali tradycyjne potrawy. Uczniowie oczarowali swoim występem całą widownię. Publiczność była zachwycona. Przybyli rodzice wraz ze swoimi dziećmi zwiedzali szkołę, oglądali prezentację multimedialną przedstawiającą działalność Ośrodka oraz przygotowane stoiska prezentujące min.: osiągnięcia naszych sportowców, prace plastyczno-techniczne najmłodszych uczniów i wychowanków internatu, działalność drużyny harcerskiej oraz gazetki szkolnej. Dzień należał do bardzo udanych.
Przedstawienie przygotowały panie: Agnieszka Rozkrut, Anna Salawa, Danuta Dulska. Dekorację przygotowały Jolanta Janik i Anna Urbanik, smoka przygotował pan Leszek Stachura, Stroje to wspólna praca pań: Anety Tyczki, Agnieszki Pisarskiej, a japońskie wachlarze to dzieło pana Marka Cząstki. Dziękujemy również wszystkim, którzy pomogli w organizacji przedstawienia i charakteryzacji oraz za przygotowanie stoisk i prezentacji.
 

Palmy wielkanocne

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, 19 marca 2018 roku w Internacie Ośrodka odbył się konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną. Uczniowie stworzyli barwne palmy nawiązujące do nastroju i oprawy świątecznej. Efekty naszej pracy można było podziwiać podczas Dnia Otwartego naszego Ośrodka.

Zimowa Olimpiada drużyn Nieprzetartego Szklaku Chorągwi Krakowskiej

15 marca 2018 roku uczniowie naszego Ośrodka wzięli udział w Zimowej Olimpiadzie drużyn Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Krakowskiej na stokach wyciągu narciarskiego w Sieprawiu. W czasie Olimpiady rywalizowali w wielu konkurencjach min.: zjazd sankami na czas, zjazd na jabłuszku oraz rzut śnieżkami do celu. W konkurencjach grupowych zostały rozegrane: wyścigi zaprzęgów oraz przeciąganie liny. Każdy uczestnik Olimpiady został nagrodzony złotym medalem oraz upominkami.

XV Powiatowe Targi Edukacyjne

14 marca 2018 roku odbyły się XV Targi Edukacyjne Powiatu Myślenickiego. Nasz Ośrodek uczestniczy w tej cyklicznej imprezie, której celem jest pomoc uczniom w wyborze dalszej drogi edukacyjnej. Na Targi przybyli gimnazjaliści ze wszystkich gmin powiatu myślenickiego oraz zaproszeni goście. Z ramienia Małopolskiego Kuratora Oświaty w Targach brała udział starsza wizytator Marta Wiechniak – Małek. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego reprezentował Dariusz Baranowski z Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego. Ponadto na targach licznie stawili się samorządowcy – radni powiatowi: Andrzej Pułka (wiceprzewodniczący Rady), Aleksandra Korpal, Władysław Kurowski, Krzysztof Halek i Krzysztof Heród (członkowie Zarządu Powiatu) oraz Władysław Piaściak – Wójt Gminy Tokarnia.
Impreza została również uświetniona obecnością księdza Adama Pawickiego – proboszcza Parafii św. Brata Alberta w Myślenicach. Powiatowy Urząd Pracy w Myślenicach reprezentowały: dyrektor Izabela Młynarczyk wraz z wicedyrektorem Renatą Przałą. Każdą ze szkół ponadgimnazjalnych i placówek z terenu powiatu reprezentował jej dyrektor.

Smakowite kanapki

13 marca 2018 roku w internacie SOSW został zorganizowany konkurs na najsmaczniejszą wiosenną kanapkę. Wychowankowie pod kierunkiem wychowawców,  przygotowali pyszne wiosenne  kanapki. Wykazali się dużą pomysłowością i aktywnością. Kryteriami konkursu była estetyka, tworzenie pomysłowych kompozycji oraz bezpieczeństwo pracy. Każdy wychowanek dołożył wszelkich starań, aby jego kanapka była najsmaczniejsza.

Spotkanie z … Zbigniew Bizoń

12 marca 2018 roku gościliśmy w naszym Ośrodku mistrza Polski w speedballu Zbigniewa Bizonia. Pan Zbyszek rozpoczął spotkanie od omówienia podstawowych zasad bezpieczeństwa, przybliżył nam charakter gry i jej zasady. Gra w spped-ball polega na odbijaniu rakietką piłki umieszczonej na półtorametrowej lince przymocowanej do masztu. Pod jego okiem uczniowie naszej szkoły rozpoczęli naukę . Wielu osobom na początku trudno było trafić rakietką w lecącą szybko piłkę, ale trening czyni mistrza. Uczniowie byli zachwyceni nową dyscypliną sportu, kto wie, może część z nich rozpocznie nawet treningi w klubie!
Dziękujemy  Panu  Zbyszkowi za zaangażowanie i poświęcony czas, mocno kibicujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Wycieczka do Wrocławia

W dniach od 5 do 9 marca 2018 roku nasi harcerze wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie „4 pory roku” we Wrocławiu. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych min. na terenie Hydropolis i ZOO. Mieli okazję podziwiać panoramę Wrocławia z 49 piętra Sky Tower. Wzięli udział w całodziennej wycieczce do Kopalni Złota w Złotym Stoku, podczas której mogli obserwować, jak wyglądało życie w średniowiecznej osadzie oraz poznali prace górnika wydobywającego złoto. Dużą atrakcją były zajęcia plastyczno – techniczne, podczas których uczniowie samodzielnie wykonywali przypinki do ubrań i mydełka glicerynowe.
Z uśmiechem na ustach i pełni nowych wrażeń wracali do swoich domów.

Spotkanie z … Małgorzata Hodurek

9 marca 2018 roku mieliśmy zaszczyt gościć w naszym Ośrodku piosenkarkę Panią Małgorzatę Hodurek. Podczas spotkania, pani Małgosia opowiedziała nam o swoich osiągnięciach muzycznych, planach zawodowych i artystycznych. Podzieliła się wrażeniami z występów w popularnych programach telewizyjnych jak: Szansa na Sukces, Must be the Music czy The Voice of Poland. Wokalistka oczarowując głosem, talentem i urodą wykonała kilka znanych piosenek. Wysłuchała również prób wokalnych naszych wychowanków, wróżąc im rychłe sukcesy artystyczne. Po odpowiedzi na liczne pytania dzieci Małgosia rozdawała autografy i wspólnie fotografowała się z rozentuzjazmowanym tłumem uczniów i nauczycieli. Mamy nadzieję, że uda nam się ponownie zaprosić tak wspaniałą i ciepłą osobę, a wspólnie spędzone chwile na długo zostaną w pamięci… Dziękujemy Małgosiu, że znalazła pani czas, by dzielić go wspólnie z naszymi dzieciakami!!!

Na spektaklu teatralnym

07.03.2018 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w przedstawieniu „Mitologia Mietka” zorganizowanym przez Teatr Współczesny z Krakowa w tutejszym Ośrodku Kultury. To zabawne przedstawienie mitologii w sposób łatwy i przyjemny dla uczniów. Akcja toczy się w klasie szkolnej w pewien piękny wiosenny dzień – Dzień Wagarowicza. Dwoje uczniów – szkolnych prymusów pomaga pani od języka polskiego nauczyć kolegę Mietka zrozumieć i zapamiętać mitologię. Przebierają się w różne postacie takie jak: Herakles, Ariadna, Eurydyka, Prometeusz, Narcyz i tłumaczą mu kim są i jakie mają przygody. Mietek nie zdaje sobie sprawy, że pojawiający się bohaterzy nie są senną marą, ale realnymi postaciami. Po pewnym czasie rozpoznaje swoich kolegów, dzięki którym w końcu rozumie mitologię grecką. Przedstawienie było udane dzięki dobrej grze aktorów oraz bogatym efektom dźwiękowym i świetlnym. Nastrój przedstawienia był doskonały, pełen dobrej zabawy oraz humoru.

Na Festiwalu Filmowym

Uczniowie i nauczyciele naszego Ośrodka nie boją się wyzwań. Uczestniczą w różnego rodzaju konkursach, przedsięwzięciach i projektach. Już po raz drugi wzięli udział w festiwalu filmowym pt. „Odkryjmy nasz świat” organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy na ulicy Wietora w Krakowie. Nasi uczniowie wraz z opiekunami nakręcili film pt. „Chory komin” poruszający problematykę ochrony środowiska i walki ze smogiem. 01 marca 2018 reprezentacyjna grupa aktorów wzięła udział w Finałowej Gali Festiwalowej, która odbyła się w Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie. Podczas Gali zostały wyświetlone nadesłane filmy konkursowe. W przerwie z poczęstunkiem atrakcją było robienie zdjęć w przebraniach. Bardzo emocjonującym dla naszych aktorów momentem były wywiady z reporterem. Całość gali została zwieńczona rozdaniem pamiątkowych nagród oraz dyplomów uznania.

Gratulujemy aktorom i nauczycielom: Anecie Tyczce, Danucie Dulskiej oraz Beacie Wnuk.

Dzień Bezpiecznego Internetu

6 lutego 2018 roku obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu w naszym Ośrodku z tej okazji 9 lutego 2018 roku odbyły się warsztaty pn. „Internet bez hejtu”. Celem warsztatów było uwrażliwienie uczniów na problem obrażania w internecie oraz zaprezentowanie metod radzenia sobie z internetowym hejtem. Oglądając film uczniowie wskazywali emocje towarzyszące osobie którą dotyka hejt, jak i negatywne skutki stosowania obraźliwych sformułowań w sieci. Swoją wiedzę na temat problemu sprawdzili biorąc udział w quizie oraz wspólnie ustalili zasady reagowania na internetowy hejt. Spotkanie warsztatowe dostarczyło uczniom wielu cennych wiadomości i wskazówek.

Karnawałowy Bal Przebierańców

7 lutego 2018 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbył się wielki Bal Karnawałowy. Niepełnosprawni uczniowie wraz z nauczycielami i wychowawcami włożyli wiele wysiłku w przygotowanie swoich strojów karnawałowych. W dniu balu sala gimnastyczna zmienia się w dyskotekowy parkiet, gdzie królują piękne księżniczki, damy dworu i wróżki, uśmiechnięte klauni, groźni piraci, dzielni policjanci czy straszne czarownice. Swoją obecnością bal zaszczycili min.: bajkowa Elza, Obelix oraz wszystkim znany Zenek Martyniuk. Korowód barwnych postaci doskonale bawił się przy muzycznych hitach DJ Napoleona. Przy organizacji zabawy współpracowali uczniowie z Zespółu Szkół Ponadgimnazjalnych – Małopolska Szkoła Gościnności, którym pragniemy złożyć serdeczne podziękowania za zaangażowanie i miłe towarzystwo. Dziękujemy również Panu Markowi Żabczakowi za coroczną obecność i profesjonalną oprawę muzyczną i wizualną balu. Dziękujemy również Powiatowej Telewizji  Myślenice iTV  za reportaż z naszego balu. Dzień ten dostarczył ogromu radości uczniom Ośrodka.

Doradztwo zawodowe w Naszym Ośrodku

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Myślenicach realizuje Szkolny Program Doradztwa Zawodowego. 31 stycznia 2018 roku, odbyło się spotkanie uczniów wszystkich szkół Ośrodka z Panem Andrzejem Piwowarskim – doradcą zawodowym PCPR w Myślenicach pt: „Niepełnosprawni – co należy wiedzieć, żeby zadbać o swoje prawa?”. Uczniowie zapoznali się z przysługującymi ulgami i uprawnieniami dla osób niepełnosprawnych w zależności od rodzaju schorzenia i stopnia niepełnosprawności. Otrzymali również informacje na temat lokalnych instytucji, które świadczą pomoc osobom niepełnosprawnym. Dowiedzieli się jak otrzymać dofinansowanie na sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny oraz dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych. Poznali jakie prawa przysługują pracownikowi, który jest niepełnosprawny. Wiedza ta pomoże im w funkcjonowaniu w dorosłym życiu. Bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi Piwowarskiemu za prowadzenie ciekawego spotkania oraz przekazane profesjonalne materiały informacyjne: „Informator dla osób niepełnosprawnych powiatu myślenickiego” oraz „Ulgi i uprawnienia przysługujące osobom z niepełnosprawnościami.” Z powyższymi materiałami zostaną zapoznani również rodzice uczniów Ośrodka.

Lekcja historii z Rycerzami

29 stycznia 2018 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Myślenicach gościli członkowie Bractwa Rycerskiego „Kerin”, którzy przygotowali dla uczniów żywą lekcję historii. Temat lekcji brzmiał „Rycerze i ich zwyczaje”. Członkowie Bractwa w bardzo atrakcyjny sposób opowiadali o okresie późnego średniowiecza i zwyczajach rycerskich. Uczniowie poznali drogę wiodącą młodzieńca od pazia do rycerza. Z zaciekawieniem słuchali opowieści o kodeksie rycerskim, turniejach i bitwach. Uczniowie bardzo chętnie wcielali się w role rycerzy, giermków, dam dworu by na chwilę poczuć klimat tamtych czasów. Zostały odegrane turnieje w zbrojach płytowych i kolczych. Wszyscy przekonali się, że historia nie jest nudną nauką, lecz fascynującą przygodą.

Szkolne Jasełka

Jasełka są najważniejszym wydarzeniem artystycznym w życiu Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Myślenicach. 76 osobowa grupa teatralna niepełnosprawnych artystów, ich nauczyciele i wychowawcy, jak co roku włożyli wiele wysiłku w ich przygotowanie. Były to jasełka z przesłaniem mówiącym o tym, że można czekać na Jezusa i nie dostrzec go w zwykłym człowieku. Wychowankowie poprzez piękne teksty opowiedzieli nam, że w codziennym życiu nie dostrzegamy potrzebującego człowieka, przechodzimy obojętnie i nie reagujemy, gdy ktoś prosi nas o pomoc, zajmując się tym, co dla nas jest ważne. Całość połączona była pięknymi kolędami i pastorałkami góralskimi w wykonaniu 50 osobowego chóru z instrumentarium.
Dla nas wszystkich, a szczególnie dla rodziców naszych artystów, wielkim przeżyciem było zobaczenie własnego dziecka na scenie, które pokonuje własne słabości, lęki i bariery i oddaje swoje serce, by sprawić radość wszystkim, którzy przybyli, aby zobaczyć ich występ. Młodzi aktorzy wzbudzali u publiczności całą gamę różnorodnych emocji od wzruszenia i radości po refleksję nad tym, co naprawdę liczy się w życiu. Jak co roku jasełka wywołały ogromny aplauz publiczności. Cała uroczystość zakończyła się wspólnymi pamiątkowymi zdjęciami.
Cieszymy się, że na widowni w naszej szkole w czwartek 25.01.2018 roku zasiedli: uczniowie z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 Myślenicach, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Trzebuni, podopieczni z opiekunami i kierownictwem Środowiskowego Domu Samopomocy Magiczny Dom. W piątek 26.01.2018 roku sala zapełniła się rodzicami uczniów i absolwentami szkoły, przedszkolakami i opiekunami z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Myślenicach oraz uczniami z Oddziałów Gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach. Swoją obecnością zaszczycili nas również : Ksiądz Proboszcz Parafii p.w. Św. Brata Alberta – Adam Pawicki, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Departamentu Kształcenia Ustawicznego Pani Anna Grzegórzko – Piętak, Pani Agnieszka Szpilska, Pan Jacek Cienkosz, przedstawiciele i starosta powiatu myślenickiego Józef Tomal, Dyrektor PCPR – Pan Piotr Gofroń, Dyrektor Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego – Pan Jerzy Cachel, opiekun „Klubu Ośmiu” – Pani Marcjanna Fijał, Prezes Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice – Pani Katarzyna Maślak oraz Kierownik Straży Miejskiej – Pan Andrzej Kobiałka.
Szczególne podziękowania należą się paniom przygotowującym występ uczniów: Anna Jania, Małgorzata Różycka, Kinga Kansy, Violetta Tomal,, Aneta Żądło, Anna Magiera, Beata Chabiniak (stroje). Za piękną dekorację dziękujemy Monika Paszkowska, Jolanta Janik, Agata Pindela.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny – „Świąteczne drzewko”

 

Więcej tutaj

Turniej Piłki Nożnej dla Dziewcząt

12 stycznia 2018 roku odbył się Powiatowy Turniej Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt zorganizowany przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Myślenice, W Turnieju wzięły udział uczennice naszej szkoły i zdobywając puchar w swojej kategorii, jako nagrodę otrzymały piękną statuetkę oraz 2 piłki „halówki”. Naszą szkołę reprezentowały: Natalia Pieronkiewicz, Marta Kwinta, Małgorzata Kwinta, Oliwia Koral, Karolina Krzykawska, Natalia Buksa, Magda Wątor, Iwona Gołąb, Julia Gabryś, Natalia Gaździk i Dominika Buła. Nasze zawodniczki grały z wielkim zaangażowaniem i z zachowaniem zasad fair play. Kibicowały innym drużynom i mocno zagrzewały je do walki. Idealnie sprawdziły się zarówno w roli zawodników, jak i kibiców. Brawo dla naszych piłkarek nożnych!!!
/Opiekunem drużyny była V. Tomal/

Harcerski opłatek

9 stycznia 2018 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie spotkali się harcerze i instruktorzy z drużyn Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Krakowskiej. Okazją do spotkania była coroczna tradycja świątecznego kolędowania i łamania się opłatkiem. Uroczystość uświetniło przedstawienie Jasełek w wykonaniu zuchów i harcerzy z „Zielonego Słońca” przygotowane przez nauczycieli Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących. Harcerze wzięli udział w teleturnieju wiedzy o Świętach Bożego Narodzenia. „Zielone Słońce” gościło harcerzy z Myślenic, Waganowic, Zbylitowskiej Góry, Nowego Targu, z drużyn działających w SOSW przy ul. Zamoyskiego i na Osiedlu Szkolnym. Dziękujmy za zaproszenie, jak zwykle było cudownie.

Wycieczka do Warszawy

W dniach 20-21 grudnia 2017 roku grupa uczniów naszego Ośrodka wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęli od Starego Miasta, gdzie podziwiali plac Zamkowy z kolumną Zygmunta, Zamek Królewski, Barbakan, Rynek, pomnik Małego Powstańca oraz świąteczne dekoracje. Razem z przewodnikiem zwiedzili Archikatedrę im. Jana Chrzciciela, w której zobaczyli m.in. pomniki Zygmunta Kazanowskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Stefana Starzyńskiego, Jana Pawła II oraz żołnierzy poległych w latach 1920, 1939, 1944. Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestnicy poczuli klimat starej Warszawy i na własnej skórze przekonali się jak wyglądało bombardowanie oraz przejście kanałami. Poprzez interaktywną przygodę, zdobyli wiedzę na temat tego wydarzenia w historii Polski. Podczas pobytu w Warszawie, podziwiając zimowy krajobraz spacerowali po Łazienkach Królewskich. W pałacu Myśliwieckim zobaczyli pamiątki po polskich książętach, a w Pomarańczarni i Teatrze poza podziwianiem rzeźb wysłuchali próby koncertu muzyki klasycznej. Obowiązkowym punktem wycieczki było XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd uczniowie podziwiali panoramę stolicy. Na zakończenie wycieczki zwiedzili gmach Sejmu, dowiedzieli się jak wygląda praca w Sejmie. Odwiedzili również salę obrad. Spacerując po Sejmie uczestnicy spotkali kilku polityków. Wycieczka była bardzo udana I pozostawiła wiele miłych wspomnień. Opiekunami uczniów podczas wycieczki byli pani Violetta Tomal, pan Piotr Magiera i pani Anna Magiera.

„Świąteczne śledztwo” z Teatrem Kultureska

18 grudnia 2017 roku uczniowie naszego Ośrodka wybrali się do Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu na spektakl przygotowany przez Teatr Kultureska pod tytułem: „Świąteczne śledztwo”. Ten świąteczny spektakl przeniósł widzów do magicznego, zimowego Mikołajkowa, w którym doszło do… porwania św. Mikołaja. Dzięki interaktywnej formie widowiska uczniowie wzięli bezpośredni udział w przedstawieniu; wcielili się w rolę detektywów poszukujących św. Mikołaja, śpiewali oraz tańczyli z bohaterami spektaklu. Ten świąteczny spektakl pełen dobrej zabawy na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów tym bardziej, że po spektaklu wszyscy zainteresowani mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze świętym Mikołajem i bohaterami przedstawienia.

Wigilia w internacie

Boże Narodzenie to wspaniały czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Wychowankowie Internatu, wychowawcy i nauczyciele spotykają się przy wspólnej wigilii. 14 grudnia 2017 roku w Internacie panowało wielkie poruszenie. Od rana czuć było świąteczną atmosferę, którą pogłębiał jeszcze bardziej wystrój jadalni: płonący kominek, choinka, udekorowane stroikami stoły i świąteczne dekoracje. Tradycyjnie po podzieleniu się opłatkiem wszyscy zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy, delektowaliśmy się świątecznymi potrawami, razem śpiewaliśmy kolędy. Po kolędowaniu pani dyrektor Irena Jamróz przekazała uczniom słodkie prezenty.

Warsztaty w Muzeum Przyrodniczym

13 grudnia 2017 roku uczniowie klas I/II, III a, III b, IV a, V/VI SP, Ia SSP wzięli udział w wycieczce do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie. Na uczniów czekały warsztaty „Zwierzęta zimą z nami nie zginą”. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się w jaki sposób zwierzęta szykują się do zimy, a także jak ludzie mogą pomagać zwierzętom. Na koniec zajęć uczniowie wykonali karmniki dla ptaków. W czasie zwiedzania Muzeum dowiedzieli się wiele o zwierzętach z różnych stron świata. Dzieciom najbardziej spodobały się żywe małpki, które wykonywały ciekawe ewolucje na drzewach.

Internatowe stroiki świąteczne

12 grudnia 2017 roku w Internacie naszego Ośrodka odbył się konkurs na świąteczny stroik. Wychowankowie z wielkim zaangażowaniem, starannością i radością wykonywali swoje prace pod kierunkiem wychowawczyń: pani Adrianny Braja i Moniki Paszkowskiej. Wszystkie stroiki zostały docenione przez jury pod względem pomysłowości i estetyki wykonania. Będą one zdobić stoły podczas wspólnej Wigilii w Internacie.

Na wyjątkowej wystawie…

12 grudnia 2017 roku grupa wychowanków Internatu pod opieką pani Adrianny Braja i pana Leszka Stachury wzięła udział w wyjątkowej wyprawie. Program wychowawczy naszej placówki obejmuje również zajęcia rozwijające u uczniów zainteresowanie sztuką i czytelnictwem. Doskonałą okazją ku temu jest udział uczniów w lokalnych wydarzeniach kulturalnych, zupełnie wyjątkową zaś wystawa prac uczniów SOSW w Galerii Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, w trakcie której dzieci mogły podziwiać umiejętności swoich szkolnych kolegów. Inną atrakcją tej wycieczki była wizyta w pięknym i nowoczesnym gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej, podczas której wychowankowie poznali historię oraz poszczególne działy tej szacownej instytucji (wypożyczalnia, czytelnia naukowa, czytelnia czasopism, czytelnia komputerowa). Na wystawie mogliśmy podziwiać pracę naszych uczniów: Zuzanny Gierek , Tomasza Woźniaka, Piotra Maślaka, Daniela Zając oraz Prace uczniów z kółka fotograficznego działającego przy SOSW.

III Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych

11 grudnia 2017 roku mieliśmy zaszczyt brać udział w Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych organizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy Magiczny Dom Nasza młodzież prezentowała prace plastyczne wystawione w Myślenickim Domu Kultury oraz przedstawienie ekologiczne dotyczące naszego regionu. Atmosfera przeglądu była gorąca i pełna pozytywnej energii, szczególnie dało się odczuć podczas oklaskiwania każdej grupy artystycznej. Było nam niezmiernie miło prezentować nasze osiągnięcia wśród tak licznego grona wyśmienitych artystów. Dziękujemy za zaproszenie do wzięcia udziału w przeglądzie. Na pewno spotkamy się znów za rok.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „A to Polska właśnie…”

Uczniowie wraz z całymi rodzinami przygotowywali różnorodne prace na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „A to Polska właśnie…” realizowanym w ramach Projektu „A to Polska właśnie…” kampania edukacyjna z udziałem niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z powiatu włodawskiego dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” koordynowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Lepsze Jutro” we Włodawie. Głównym organizatorem konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.

Mikołajkowa Pani Melodia

09 grudnia 2017 roku nasz Ośrodek po raz kolejny odwiedziła Pani Melodia wraz ze swoją muzyczną trupą w iście zimowo – świątecznym klimacie. Pani Melodii towarzyszyła Gwiazdka, Śnieżynka, Elfik i Mikołaj. Każdy z nich zagrał na swoim instrumencie: pianinie, dzwonkach, rogu i saksofonie. Były wspólne śpiewy, muzykowanie i zabawy ruchowe. Na koniec każdy uczestnik zajęć otrzymał słodziutki prezencik.

Wycieczka do Rabki Zdrój

8 grudnia 2017 roku uczniowie klasy 3b Szkoły Przysposabiającej do Pracy odwiedzili znane w Polsce uzdrowisko, Rabkę – Zdrój. Spacerowali po pięknym Parku Zdrojowym, zwiedzili Tężnię Solankową, Amfiteatr oraz Cmentarz wojskowy. Oczarowani pięknym, zimowym, górskim krajobrazem „naładowali akumulatory” do dalszej nauki i pracy.

Gala Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej „Motywacje 2017”

8 grudnia 2017 roku odbyła się uroczysta Gala Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej „Motywacje 2017” pod patronatem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser – Duda, zorganizowane przez Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie oraz Stowarzyszenie Przyszłość. Gala wręczenia nagród odbyła się w siedzibie Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Wśród laureatów przeglądu znaleźli się uczniowie naszego Ośrodka, którzy zdobyli wiele nagród i wyróżnień.

Przegląd kolęd i pastorałek w Miechowie

7 grudnia 2017 roku Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zagorzycach i Stowarzyszenie ,,Blask Nadziei” zaprosili nasz Ośrodek do udziału w przeglądzie kolęd i pastorałek pod hasłem ,,Leć kolędo w świat”. W sali kina Gryf w Miechowie uczestników imprezy powitał dyrektor Ośrodka Dorota Regucka. Przegląd uświetnili swoją obecnością i patronatem znamienici goście: Piotr Ćwik – wojewoda małopolski, Marian Gamrat – starosta miechowski, przedstawiciele okolicznych gmin oraz Poczty Polskiej. Liczna, trzydziestoosobowa grupa kolędnicza z naszego Ośrodka zaprezentowała trzy utwory: „Pastorałka od serca do ucha”, „Gdy na ziemi Bóg się rodzi” oraz „Gore gwiazda”. Występ bardzo spodobał się organizatorom i publiczności co zaowocowało koncertem na bis.
Naszych młodych artystów przygotowały Panie: Anna Jania- Kuczalska i Kinga Kansy. W finale nasi artyści otrzymali puchar ufundowany przez starostę ziemi miechowskiej Mariana Gamrata oraz nagrodę specjalną za żywiołowe wykonanie, walory artystyczne, a także pamiątkową monetę 2-złotową z wizerunkiem dzwonnicy miechowskiej bazyliki. Przegląd jest doskonałym sposobem kultywowania wokalnych bożonarodzeniowych i noworocznych tradycji, a przy okazji miejscem integracji i wymiany doświadczeń uczniów i nauczycieli z Ośrodków z Małopolski. Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrekcji, Nauczycieli, Rodziców SOSW Zagorzyce za ciepłe przyjęcie, wspaniałą organizację i staropolską gościnność. Do zobaczenia za rok!

Św. Mikołaj w Ośrodku

6 grudnia 2017 roku wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł naszych uczniów i jak co roku zawitał do naszego Ośrodka. A prezenty były wspaniałe. Królowały przede wszystkim słodycze, zabawki, pluszaki i kredki. To ważne spotkanie odbyło się we wspaniałej atmosferze przepełnionej radością oraz śpiewem kolęd i pastorałek Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniała pamiątką tego spotkania. Serdeczne podziękowania za zorganizowanie dla naszych niepełnosprawnych podopiecznych spotkania mikołajkowego, przygotowanie wspaniałych paczek i darów odzieżowych składamy na ręce Dyrekcji oraz Pań Katarzyny Szpunar i Violetty Madej, i Uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Krakowie przy ul. Szablowskiego 1.

Wizyta w Muzeum Niepodległości

W ostatni dzień listopada uczniowie klas młodszych wybrały się do Muzeum Niepodległości. Wzięli udział w lekcji muzealnej w ramach akcji „Nasze Muzeum- Nasza Niepodległość”. Pani Agnieszka bardzo ciekawie opowiadała nam o eksponatach, które do muzeum trafiły z rąk myśleniczan. Bardzo serdecznie dziękujemy Dyrektorowi Muzeum panu Pawłowi Lemaniak za możliwość wzięcia udziału w tej akcji.

Wycieczka na Wawel

29 listopada 2017 roku uczniowie klas II i III Gimnazjum uczestniczyli w wycieczce na Wawel. Zwiedzili Skarbiec Koronny i Zbrojownię oraz Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Zwiedzanie odbyło się w ramach akcji ,,Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”, który jest częścią programu Kultura Dostępna, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali historii opowiadanej przez przewodnika, dowiedzieli się paru ciekawostek o tym wspaniałym zamku i zobaczyli piękne komnaty. Wszystkim podobała się wycieczka, ponieważ Wawel to magiczne miejsce.

Turniej Badmintona

28 listopada 2017 roku na hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. A. Średniawskiego w Myśleniach, odbyły się Powiatowe Drużynowe Zawody w Badmintonie organizowane przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Myślenice Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Myślenicach. Naszą szkołę podstawową reprezentowali uczniowie: dziewczęta – Oliwia Koral, Natalia Buksa i Anna Papiernik oraz chłopcy: Wiktor da Silva Costa, Patryk Dudzik, Kacper Gruszkowski i Bartosz Kęsek. W kategorii starszej naszą szkołą reprezentowali Adam Hajduk, Daniel Hajduk, Artur Cholewa i Kamil Sałach. Dziewczęta zdobyły puchar za 2 miejsce, chłopcy reprezentujący szkołę podstawową zdobyli puchar za 3 miejsce . Wszyscy zawodnicy otrzymali medale.
 /Opiekunem naszych zawodników była pani Violetta Tomal/

Zabawa Andrzejkowa

27 listopada 2017 roku odbyła się w naszej szkole ZABAWA ANDRZEJKOWA. Jak co roku w zabawie uczestniczyła młodzież z Klubu Ośmiu z Zespołu Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Myślenicach zrzeszonych w „Klubie Ośmiu” pod opieką Pani Marcjanny Fijał. Każdy mógł wywróżyć, kto mu jest przeznaczony i co go czeka w przyszłości. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy, w których trzeba było wykazać się sprawnością fizyczną i umiejętnościami tanecznymi. Uczniom najbardziej podobała się dyskoteka. Pod koniec zabawy odwiedził nas Mikołaj. Każdy uczeń został obdarowany paczką ze słodyczami. Bardzo dziękujemy młodzieży i Pani Marcjannie za wspólną zabawę i upominki.

Konkurs „Pięknego Czytania”

23 listopada 2017 roku odbył się szkolny konkurs „Pięknego czytania” oraz wiedzy o Januszu Korczaku. Celem konkursu było przybliżenie postaci i twórczości Janusza Korczaka. Uczniowie wzięli udział w przygotowaniu i przedstawieniu prezentacji multimedialnej, której uważne wysłuchanie umożliwiło poprawne udzielenie odpowiedzi na pytania konkursowe. Bardzo ciekawe było przygotowanie dla uczniów słabiej czytających, tekstów metodą sylabową. W części konkursu dotyczącej pięknego czytania wyłonienie wcześniej liderzy z poszczególnych klas, zaprezentowali swoje umiejętności czytając fragmenty książki „Józki, Jaśki i Franki”. Jury konkursu wyłoniło zwycięzców.

Warsztaty z Fabryką Kreatywności

21 listopada 2017 roku uczniowie Naszego Ośrodka uczestniczyli w warsztatach doświadczalnych zorganizowanych przez Fabryka Kreatywności. Zajęcia były niezwykle fascynujące, uczniowie zostali wciągnięci w magiczny świat nauki.
Uczniowie, jak prawdziwi naukowcy sprawdzali czy uda się napompować balon bez pomocy ust, zamienić wodę w coca-colę i kto uwięził w chmurę w butelce. Warsztaty były bardzo interesujące, a prezentowane doświadczenia wywarły ogromne wrażenie na uczniach.

Wizyta w Gabinecie Weterynaryjnym „Dobry Weterynarz” w Myślenicach

20 listopada 2017 roku uczniowie Gimnazjum odwiedzili lecznicę dla zwierząt Gabinet Weterynaryjny Dobry Weterynarz w Myślenicach. Celem wizyty było przeprowadzenie wywiadu na temat pracy weterynarza. uczniów powitała i oprowadziła Pani Ela Kobacka. W lecznicy zobaczyli salę operacyjną razem z wyposażeniem, oddychali przez maskę tlenową, zobaczyli zestaw instrumentów potrzebnych do operacji zwierząt, aparat do robienia zdjęć rentgenowskich, fartuchy mającymi chronić przed szkodliwymi promieniami oraz zdjęcia zwierząt wykonane tym aparatem.
 Największą jednak przyjemność sprawił uczniom kontakt z psiakami i kotkami. Mogli posłuchać bicia serca kotka oraz zaopiekować się na czas pobytu w gabinecie małym szczeniaczkiem. Uczniowie poznali historię zwierzaków przebywających w lecznicy, niejednokrotnie smutną i przejmującą. Dzięki pomocy Pań z Dobrego Weterynarza i ludzi dobrej woli mają jednak szanse na nowy dobry dom z kochającym właścicielem i ciepłym kątem.
Dziękujemy Pani Eli za cenną lekcję miłości do zwierząt oraz cierpliwość jaką nas Pani obdarzyła. Pokazała nam Pani, że pracę można wykonywać z pasją i wielkim oddaniem. Dziękujemy również Paniom pracującym w gabinecie weterynaryjnym, że pomimo nadmiaru pracy zgodziły się na naszą wizytę. Dziękujemy również za serce, które okazujecie nie tylko swoim „małym” podopiecznym, ale również nam – uczniom.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

W dniu 20 listopada w naszym Ośrodku odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Każda klasa przygotowała i przedstawiła plakat, opisujący jedno prawo dziecka. Pani Ewa opowiedziała nam czym są prawa oraz kiedy ustanowiono Konwencję Praw Dziecka. Następnie pani Aneta opowiedziała wszystkim o Orderze Uśmiechu. Wychowankowie musieli rozpoznać kilka znanych osób, które zostały Kawalerem Uśmiechu. Kapituła Medalu Uśmiechu naszego Ośrodka, która składała się z uczniów klas młodszych zadecydowała, że wszyscy nauczyciele i pracownicy Ośrodka pomagają dzieciom i zasługują na przyznanie Medalu Uśmiechu Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego. Uczniowie uroczyście pasowali i dekorowali nauczycieli i pracowników Ośrodka. Przy dekoracji każdy nauczyciel wypił sok z cytryny z uśmiechem na ustach.

XII Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego im. Aleksandra Ruska

17 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w XII Powiatowym Turnieju w Tenisie Stołowym im. Aleksandra Ruska. Zawodnicy: Kwinta Małgorzata, Kwinta Marta, Łukasik Ewelina, Bochenek Rafał, Wójtowiec Wojciech, Golonka Damian, Mardyła Łukasz w swojej kategorii wiekowej zdobyli medale i puchar, otrzymali również paczki ze słodyczami.

Światowy Dzień Wiedzy o Antybiotykach

16 listopada 2017 roku uczniowie wzięli udział w warsztatach poświęconych obchodom Światowego Dnia Wiedzy o Antybiotykach. Zajęcia miały na celu podniesienie świadomości dotyczącej odpowiedzialnego stosowania antybiotyków, a także ryzyka, jakie niosą ze sobą te substancje. Uczniowie podczas warsztatów: -obejrzeli scenkę dotyczącą „ rozterek i przemyśleń” Leku – Antybiotyku na temat zażywania antybiotyków, dowiedzieli się co to jest i jakie są przyczyny antybiotykooporności, przygotowali wystawę zrobionych przez siebie plakatów, sprawdzili swoją wiedzę na temat antybiotyków w quizie. Na koniec zajęć rozdano uczniom ulotki, z myślą o ich przekazaniu członkom swoich rodzin. Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do wzrostu świadomości na temat stosowania antybiotyków.

„Udowodnij, że potrafisz” – Spotkanie z paraolimpijczykami

15 listopada 2017 roku w Naszym Ośrodku gościliśmy przedstawicieli Fundacji „Akademia Integracji”, którzy w ramach projektu „Udowodnij, że potrafisz”, przybliżyli nam sposoby zaangażowania, do działania poprzez sport. Spotkanie składało się z dwóch części: podczas pierwszej przedstawiciele Fundacji opowiedzieli kim są, po co przyjechali, a także pokazali, że życie osób niepełnosprawnych nie kończy się w czterech ścianach. Druga część spotkania, to były to warsztaty, podczas których uczniowie mieli okazję poznać bliżej sport osób niepełnosprawnych. Dodatkowo spotkanie było połączone z wystawą zdjęć dotyczących sportu osób niepełnosprawnych.
/spotkanie oraz wystawę prac zorganizowali: pani Eliza Kądziołka – Pudełko oraz panowie Bogdan Łętocha i Marcin Szafraniec/

Spotkania z Policjantami

27 października i 15 listopada 2017 roku odbyły się spotkania z funkcjonariuszami z Zespołu ds. Przestępczości Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach. Podczas spotkań policjanci rozmawiali z uczniami o bezpieczeństwie i zasadach ruchu drogowego, przybliżyli problematykę cyberprzemocy oraz zwrócili uwagę na bezpieczne korzystanie z Internetu.

Warsztaty dotyczące profilaktyki uzależnień

11 listopada 2017 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Myślenicach odbyły się warsztaty dla młodzieży dotyczące profilaktyki uzależnień. Przeprowadził je Pan Andrzej Kobiałka – specjalista z zakresu profilaktyki. Na zajęciach uczniowie poznali problematykę dotyczącą uzależnień od Internetu i komputera, uświadomili sobie zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, dowiedzieli się dlaczego nie można ujawniać swoich danych osobowych w sieci, jak radzić sobie z cyberprzemocą oraz jakie konsekwencje można ponieść stosując cyberprzemoc wobec innych osób. W celu pełnego zaangażowania i lepszego zrozumienia problemu, prowadzący stosował różnego rodzaju metody aktywizujące m.in. scenki sytuacyjne, burzę mózgów itp. Duży profesjonalizm i świetny kontakt prowadzącego z uczniami przełożył się na świetną atmosferę podczas zajęć i wyzwolił dużą aktywność uczniów.
Serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi Kobiałce za poświęcony czas i zaangażowanie.

Święto Niepodległości

„Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana…….”
10 listopada 2017 roku w naszej szkole odbył się uroczysty Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W nastrój zadumy wprowadziły nas wiersze o charakterze patriotycznym, pieśni legionowe, żołnierskie oraz te, które opowiadają o naszej pięknej Ojczyźnie.
/uroczystość przygotowały panie: Agnieszka Rozkrut, Aneta Tyczka, Anna Salawa, Beata Wnuk/

Na szkle malowanie …

6 listopada 2017 – klasy II i III Gimnazjum wybrały się do Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Celem wycieczki były warsztaty malowania motywów ludowych na szkle. Pracownicy przygotowali dla nas farby oraz szklane obrazki do pomalowania. Pani Agnieszka krótko wyjaśniła, w jaki sposób wykonać pracę. Malowanie na szkle nie jest prostą sztuką, wymaga cierpliwości i dokładności, jednak dzięki pomocy Pani Agnieszki prace wyszły doskonale. Obejrzeliśmy również ekspozycję dotyczącą życia Górali i Kliszczaków zamieszkujących południowy teren Polski. Niektórzy uczniowie rozpoznawali wśród zgromadzonych przedmiotów rzeczy, które jeszcze można znaleźć na strychu lub w gospodarstwie. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Dziękujemy za ciekawe spotkanie.

„Opowieści z naszego dzieciństwa” w MOKiSie.

6 listopada 2017 roku uczniowie obejrzeli w MOKiS spektakl „Opowieści z naszego dzieciństwa” przygotowany przez Teatr Artenes z Wrocławia. Spektakl przypominał baśnie niosące pozytywne i ponadczasowe przesłania. Narratorom opowieści był Ole Zmruż-oczko, który przedstawiał dzieciom bajki na dobranoc. Każda z bajek niosła morał. Uczniowie zobaczyli bajki pt: „Szczęśliwa rodzina”, „Świniopas” i „Krzesiwo”. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Myślenicach składają serdeczne podziękowania dla pana Romana Kocha i aktorów Teatru Artenes we Wrocławiu za zorganizowanie dla nas przedstawienia.

Warsztaty krawieckie w MOKiS.

31 października 2017 roku uczniowie klasy 1 Szkoły Przysposabiającej do Pracy wybrali się w ramach wizyty studyjnej do Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu na warsztaty krawieckie. Poznali oni budowę maszyny do szycia, specyfikę szycia na maszynie oraz odpowiedniego przygotowania materiału do pracy. Pani prowadząca pokazała młodzieży szablony do tworzenia naszywek na ubrania oraz do wykonania maskotek i poduszek na szpilki. Uczniowie mogli obserwować, jak prawidłowo obszywać materiały, wykonywać ściegi, a także jak odpowiednio przygotować, zmierzyć i skroić materiał na spódnicę. Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Kotarba za ciepłe przyjęcie i możliwość udziału w tak ciekawych zajęciach.
/opiekunami i organizatorami wizyty studyjnej były panie Małgorzata Hajduk oraz Kinga Kansy/

Wizyta studyjna w Mini Zoo „Kopytkowo”

25 października 2017 roku uczniowie trzecich klas Szkoły Przysposabiających do Pracy wybrali się na wizytę studyjną do Mini Zoo „Kopytkowo” w Izdebniku. Wizyty studyjne maja na celu zapoznawanie uczniów z pracą zawodową w wybranych zakładach pracy. Tym razem uczniowie mieli możliwość wykonywania jesiennych prac ogrodowych w otoczeniu nietypowych zwierząt takich jak: owce kamuruńskie, daniele, osioł, kucyk i alpaki. Po zakończonej pracy gospodarz poczęstował kiełbasą z grilla i gorącą herbatą. Do Mini Zoo z kolejną wizytą wrócimy po zimie, na wiosenne prace porządkowe.
/opiekunem i organizatorem wizyty studyjnej była pani Danuta Dulska/

Warsztaty z zakresu profilaktyki onkologicznej „Mam haka na raka”

24 października 2017 roku w naszej szkole zorganizowano warsztaty z zakresu profilaktyki onkologicznej. Warsztaty przeznaczone były dla uczniów klas starszych Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi oraz Szkoły Zawodowej i Przysposabiającej do Pracy. Uczniowie zapoznali się z wszelkimi działaniami zmierzającym do zapobiegania chorobom nowotworowym. Utrwalanie były wzory zdrowego stylu życia, kontrolowanie czynników ryzyka oraz wczesne wykrywanie i leczenie.
/warsztaty przygotowały i przeprowadziły panie: Agnieszka Rozkrut, Ewa Skrzypek, Agnieszka Pisarska/

Konkurs w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 w Krakowie

23 października 2017 roku reprezentanci z klas II i III naszego gimnazjum brali udział w Międzyszkolnym Konkursie pn: „Matematyka holistycznie – czyli jak?”. Uczestnikami konkursu byli: Natalia Pieronkiewicz, Nikola Piskorz, Magdalena Wątor, Tomasz Wożniak oraz Wojciech Wiercioch. Konkurs został zorganizowany przez SOSW nr 1 w Krakowie. Uczniowie rozwiązywali zadania z matematyki i języka angielskiego. Każde zadanie odbywało się w innej sali lekcyjnej i dotyczyło innego zagadnienia. Jednym z zadań konkursowych było przygotowanie plakatu reklamującego matematykę. Uczestnicy konkursu poznali nowe słowa w języku angielskim, wykazali się znajomością: zegara, kalendarza i tabliczki mnożenia. Na pytania konkursowe uczniowie często musieli udzielić odpowiedzi w języku angielskim. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami, za które zdobyli wyróżnienie. Gratulacje!!!

Podróż w czasie z Panią Melodią

Uczestnicy spotkania z Panią Melodią, które odbyło się 21 października 2017 roku mogli cofnąć się w czasie i z różnych stron spojrzeć na muzykę minionych epok. Zebrani zachwycali się Panią Sarabandą, która wyposażyła ich w instrumenty muzyczne oraz wachlarze. Świat muzyki dawnej przybliżyły dźwięki wiolonczeli, fletu poprzecznego i gitary, a odpowiednio dobrane, stylowe stroje muzyków pozwoliły przenieść się w czasie. W trakcie spotkania uczestnicy ćwiczyli eleganckie tańce i ukłony. Pani Melodia zapowiedziała, że następnym razem przyjedzie ze Świętym Mikołajem.

Wycieczka do Mini Zoo – Kopytkowo w Izdebniku

19 października 2017 roku uczniowie szkoły Podstawowej i Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego „Mini ZOO – Kopytkowo” w Izdebniku. Zwiedzając zagrody uczniowie mieli okazję karmić alpaki, daniele, konie i osła. Duże zainteresowanie wzbudziły szopy pracze, strusie, paw i mały kangur. Były też kolorowe papugi i piękne puszyste króliki. Po spacerze uczniowie brali udział w pokazie miodobrania. Na zakończenie odbył się grill, tańce i zabawy integracyjne.

Medal dla nauczyciela Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Myślenicach

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

13 października 2017 roku z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej odbyła się uroczystość pasowania na uczniów pierwszoklasistów. Nowi uczniowie złożyli przysięgę ślubowania i zostali serdecznie przyjęci do społeczności uczniowskiej. Podczas akademii, zostały wręczone Nagrody Dyrektor Ośrodka na Dzień Edukacji Narodowej za całokształt działalności dydaktyczno – wychowawczej z dziećmi i młodzieżą specjalnej troski. Nagrody otrzymali: mgr Alicja Łatas, mgr Bogdan Łętocha, mgr Anna Salawa, mgr Anna Jania – Kuczalska, mgr Violetta Tomal, mgr Małgorzata Kubiczek – Różycka, mgr Aneta Tyczka, mgr Anna Magiera, mgr Aneta Żądło, mgr Kinga Kansy. Uroczystość zakończył piękny program artystyczny w wykonaniu zespołu wokalno – tanecznego.
/uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela przygotowały panie: Anna Jania-Kuczalska, Aneta Żądło, Katarzyna Gajowaka, Kinga Kansy/

Spektakl „Kolory miasta”

9 października 2017 roku nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć wyjątkowy spektakl pt: „Kolory miasta” w wykonaniu teatru KULTURESKA. Spektakl ekologiczny pełen magii i dobrego humoru, poprzez dobrą zabawę uczył, jak ważna w życiu człowieka jest przyroda. Kształtował pełną szacunku postawę wobec natury. Bajkowa muzyka, barwna scenografia i piękne kostiumy, a także wyjątkowe efekty świetlne i efekty specjalne wywarły ogromne wrażenie na widzach.

Jesień z Panią Melodią

23 września 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie z Panią Melodią. Tym razem Pani Melodia przywiozła ze sobą Panią Jesień, Misia oraz dwa Grzybki. Dzieci, młodzież i rodzice zapoznali się z budową i dźwiękiem takich instrumentów jak pianino, obój i fagot. Wszyscy mogli uczestniczyć w ciekawych zabawach przy muzyce. Już nie możemy się doczekać kolejnej muzycznej wizyty. Zajęcia umuzykalniające realizowane przez Filharmonię im. K. Szymanowskiego w Krakowie w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury.

Przedstawienie w Domu Katolickim

12 września 2017 roku Uczniowie Naszego Ośrodka wraz z opiekunami wybrali się do Domu Katolickiego im. ks. Prałata Józefa Bylicy w Myślenicach na przedstawienie pt. „Odmieniec czyli filozofia pewnego spotkania” w reżyserii Zbigniewa Kalety. Młodzi aktorzy Teatru przy Drodze opowiedzieli widzom historię Odmieńca – wykorzystując postać z baśni H. CH. Andersena – „Brzydkie Kaczątko”. Zobrazowany został problem dziecka zamkniętego we własnym, autystycznym świecie, które często niezrozumiane i nieakceptowane zostaje odrzucone przez społeczeństwo. Spektakl choć poruszał trudną tematykę bogaty był w niezliczoną ilość humorystycznych wstawek, piosenek, układów choreograficznych. Barwność kostiumów i scenografii przykuwała uwagę widzów i pozawalała przenieść się w magiczny świat baśni. Dodatkowym atutem przedstawienia był fakt, iż odtwórcami ról były dzieci i młodzież. Uczniowie SOSW w Myślenicach doświadczyli bezpośredniego kontaktu aktora z widzem, co było dla nich bardzo ciekawym przeżyciem. Oby więcej takich spektakli…

Pierwsze Spotkanie z Panią Melodią

9 września 2017 roku odbył się pierwszy koncert i zajęcia umuzykalniające realizowane przez Filharmonię im. K. Szymanowskiego w Krakowie w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury. Spotkanie z „Panią Melodią” cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i rodziców i przyjaciół naszego Ośrodka. Profesjonalni muzycy zabrali uczestników w muzyczną podróż po różnych kontynentach. Była śpiewająca pani stewardessa, pianistka ubrana w piękne japońskie kimono, na puzonie grał kowboj z Ameryki, a nad całością czuwał konduktor, który grał na kontrabasie. Dzieci wraz z Panią Melodią uczestniczyły w zabawach muzycznych, grały na różnych instrumentach i śpiewały. Była to niezapomniana chwila radości i integracji poprzez muzykę.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Rumieńce lata pobladły,
kolejne wakacje za Nami,
pełni sił i zapału
do Ciebie Szkoło wracamy.