Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Myślenicach we współpracy z Małopolską Szkołą Gościnności od września do grudnia 2017r realizował zadanie „Centrum Kompetencji zawodowych WM w branży turystyczno-gastronomicznej’ w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” . Uczestnikami projektu było 42 uczniów, w tym 11 uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej i 31 uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Działania były prowadzone w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
Uczniowie uczestniczyli w następujących rodzajach zajęć:
Zajęcia wyrównawcze z przedmiotów zawodowych
Zajęcia były prowadzone przez Panią Danutę Wnuk, a ich uczestnikami było 16 uczniów w 2 grupach. Głównym celem zajęć było usprawnianie umiejętności związanych z wykonywaniem przez nich w przyszłości zawodu kucharz. Usprawniano przede wszystkim umiejętności z którymi uczniowie mają duże trudności takie jak: umiejętności manualne, umiejętność czytania instrukcji przepisu ze zrozumieniem, obsługę sprzętu AGD, umiejętność posługiwania się fachową terminologią, określania przydatności kulinarnej surowców i półproduktów, dokonywania pomiarów wagowych i ilościowych produktów, przeliczania jednostek oraz dokonywania wyceny i kalkulacji kosztów produktu. Dzięki tym zajęciom uczniowie zdobyli również umiejętność lepszej organizacji stanowiska pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii. Ponadto uczniowie uczyli się zarówno pracy w zespole, gdzie wszyscy pracują na efekt końcowy , jak i pracy indywidualnej, gdzie ważna jest praca pod presją czasu i samodzielność.
Zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego
To przydatne szkolenie prowadzone było przez panią Jolantę Turek. Objęło 16 uczniów w 2 grupach. Uczniowie uczyli się sporządzania odpowiedniej dokumentacji związanej z przyjęciem do pracy (CV, list motywacyjny, podanie) oraz przygotowania autoprezentacji.
Kurs doskonalący z zakresu savoir-vivre w gastronomii
Kurs prowadzony był przez Panią Iwonę Synowiec. Uczestniczyło w nim 24 osób w 3 grupach. Uczniowie w pierwszej kolejności zapoznali się i z zasadami kulturalnego spożywania posiłków oraz odpowiedniego zachowania się w restauracji. Kolejno mogli zobaczyć rodzaje nakryć oraz poznać poszczególne elementy pełnej zastawy stołowej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się sztućce do spożywania owoców morza wykonane z masy perłowej. Uczestnicy dowiedzieli się, w jakiej kolejności podaje się konkretne dania i napoje. Ponadto uczniowie ćwiczyli umiejętność nakrywania do stołu oraz obsługi klienta. Niezwykle ciekawym elementem warsztatów były zajęcia związane z fantazyjnym składaniem serwetek.
Warsztaty z zakresu sporządzania kanapek oraz napojów zimnych i gorących