• Czcionka
  • A-
  • A
  • A+
  • |
  • Kontrast
Menu Zamknij

Rok szkolny 2019/2020

Odszedłeś cicho, bez słów pożegnania.
Tak jakbyś nie chciał swym odejściem smucić…
Tak jakbyś wierzył w godzinę rozstania,
że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić.”
ks. Jan Twardowski
Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, iż w wyniku wypadku , zmarł nasz absolwent Mateusz Kasperczyk.
Był osobą otwartą, pozytywną i uśmiechniętą. Na zawsze pozostanie w naszych sercach i wspomnieniach! Mateusz spoczywaj w pokoju!
Składamy wyrazy szczerego współczucia Rodzinie i łączymy się w bólu po stracie bliskiej, również nam Osoby.
Pogrążeni w smutku Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy, Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Myślenicach
Msza pogrzebowa odbędzie się czwartek 20.11.2019 o godzinie 13 w Jasienicy.

W Muzeum Niepodległości

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Muzeum Niepodległości w Myślenicach zorganizowało „Tydzień z NIEPODLEGŁĄ”. Wychowankowie Internatu również postanowili zgłębić wiedzę o Polsce niepodległej uczestnicząc w wernisażu wystawy „Historia Orła Białego”. Dzieci poznały genezę i symbolikę orła, orły piastowskie, symbol Rzeczypospolitej Obojga Narodów, symbol Polaków pod zaborami, polskie orły wojskowe oraz wiele innych ciekawostek związanych z historią orła w godle Polski. Mijający rok to także okres jubileuszu 90-lecia instytucji – 19 października 1929 r powstało bowiem Muzeum Regionalne Ziemi Myślenickiej. Wszystko to stanowiło przyczynek dla przypomnienia istotniej historycznie i kulturalnie roli placówki oraz przypomnienia patriotycznych tradycji naszego miasta i regionu.

„Szkoła pamięta”

Nasi wychowankowie w ramach akcji MEN „Szkoła pamięta” wybrali się na cmentarz, celem uczczenia pamięci zmarłych. Młodzież wspólnie z wychowawcami pomodliła się i zapaliła znicze na grobach poległych w czasie wojny. Uczniowie mogli w ciszy, zadumie, posłuchać opowieści wychowawcy na temat przeszłości naszej małej Ojczyzny, zapalić lampki przed tablicą nagrobkową, upamiętniającą poległych. Szczególną uwagę zwróciliśmy na cmentarz żydowski na Tarnówce, który został założony w XIX w. W 1900 roku, w Myślenicach mieszkało tu blisko 500 żydów, stanowiąc 20% populacji miasta. Spacer alejkami cmentarza na Stradomiu był dla wychowanków ogromnym przeżyciem, szli skupieni i bardzo zadumani. To była ważna lekcja wychowania obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie długo w pamięci.

Narodowe Święto Niepodległości

W dniu 8 listopada 2019 roku nasz Ośrodek włączył się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”, organizowanej z okazji Święta Niepodległości.W ramach akcji o symbolicznej godzinie 11.11 uczniowie wspólnie z Dyrekcją i nauczycielami odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Odbył się również uroczysty apel, na którym uczniowie piosenką i wierszem przybliżyli wszystkim tą ważna dla Polski rocznicę.

Warsztaty w Nadleśnictwie

Zdobywamy wiedzę nie tylko przebywając w szkolnych murach. Gdzie najlepiej wzbogacać swoją wiedzę o bogactwie leśnym? W lesie oczywiście. Uczniowie Naszego Ośrodka uczestniczyli w zajęciach pt. „Zostań pomocnikiem leśnika”- przeszli trasą ścieżki edukacyjnej na terenie lasu w Nadleśnictwie myślenickim – Ukleina. Gromadzili wiedzę obserwując las, wykonując zadania praktyczne i teoretyczne (uzupełniając książeczki – ćwiczenia opracowane konkretnie dla wybranej ścieżki edukacyjnej). W pięknej scenerii leśnej, otoczeni ciszą i zapachem lasu, wiedzę zdobywało się wspaniale.

Warsztaty „Woda w przyrodzie”

Grupa uczniów Szkoły Podstawowej 30 października 2019 roku, brała udział w warsztatach „Woda w przyrodzie” zorganizowanych w MZWiK w Myślenicach. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jaka jest rola wody w przyrodzie, poznali stany skupienia wody oraz zasoby wody na Ziemi. Dowiedzieli się jak powstają opady atmosferyczne oraz zdobyli wiedzę i umiejętności na temat oszczędzania wody. Na zakończenie uczniowie zrobili plakat o wodzie, odpowiadali na pytania w quizie. Za swoją pracę każdy uczeń otrzymał bidon do picia wody.

Niech żyje bal

W dniu dzisiejszym (24 października 2019 r.) kręcone były na zamku sceny do przedstawienia „Kopciuszek”, realizowanego na potrzeby konkursu V Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej „Motywacje 2019” pt. „Niech żyje bal”. W rolę aktorów wcielili się uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Myślenicach, którzy biorą udział w konkursie.
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!!!

Wychowankowie internatu na wystawach fotograficznych

24 października 2019 roku wychowankowie internatu naszego Ośrodka podziwiali prace prezentowane na dwóch wystawach. Najpierw, w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu obejrzeli wystawę fotografii Jakuba Stoszka pt. W surowości. Indie. Autor, myśleniczanin, operator filmowy i podróżnik zaprezentował na wystawie fotografie ze swojej podróży po Indiach, kraju pełnym egzotyki i tajemniczości. Inną ciekawą ekspozycję zaprezentowała Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka. Wystawa Myślenicki wrzesień’39 zawierała fotografie ze zbiorów Jacka Hołuja, które okazały się fascynującą dokumentacją trudnego czasu początku wojny w naszym mieście. Wizyta w Bibliotece Miejskiej była też kolejną okazją do zapoznania się z jej ofertą i zbiorami. Wyprawie towarzyszyły pozytywne emocje i wiele pytań.

V Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych

23 października kolejny raz byliśmy uczestnikami V Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych organizowanego przez Magiczny Dom w Myślenicach. Kolejna, piąta już edycja przeglądu dowodzi, że jest to wspaniałe wydarzenie, podczas którego możemy podziwiać talenty i dorobek artystyczny osób niepełnosprawnych. Również grupa z naszego Ośrodka włączyła się aktywnie w ten wspaniały przegląd. Nasi młodzi artyści wykonali taniec „Acapella” oraz dwie piosenki pt. „Góry do góry” i „Bohater”, pełne energii i optymizmu. Dziękujemy za zaproszenie!!

W Centrum Jana Pawła II

17 października 2019 roku wychowankowie Internatu mieli okazję zwiedzić Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Podziwialiśmy wspaniałe zabudowania, bogate wnętrza które zachwyciły wszystkich. Centrum Jana Pawła II w Krakowie to Ośrodek poświęcony życiu i twórczości Papieża Jana Pawła II, pełni funkcję wotum dziękczynnego za pontyfikat Karola Wojtyły. Ta wycieczka umożliwiała zobaczenie ważnych miejsc dla człowieka, który stał się jednym z największych papieży i ludzi w historii . Na zakończenie każdy z nas wyjechał lub wyszedł na wieżę widokową Sanktuarium, skąd podziwialiśmy panoramę Krakowa.

Święto Nauczycieli

„Słowo „miłość”- za ich troski, słowo „wdzięczność” za ich trud. Dar to skromny, dar uczniowski, wyśpiewany z serc jak z nut…” Tak uczniowie dziękowali dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom za ogrom pracy i serce wkładane w ich edukację. W części oficjalnej spotkania głos zabrała Pani Dyrektor, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym pracownikom szkoły. Nagrodę Dyrektora za całokształt działalności dydaktyczno-wychowawczej z dziećmi i młodzieżą specjalnej troski otrzymali: pani Małgorzata Kubiczek – Różycka, pani Danuta Dulska, pani Agnieszka Pisarska, pani Agnieszka Rozkrut, pani Ewa Skrzypek, pan Franciszek Pacia i pan Marcin Szafraniec. W tym dniu odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszego Ośrodka. Życzymy im, aby czuli się w naszej szkole szczęśliwi i z zapałem zdobywali nowe doświadczenia oraz wiedzę.

Na wycieczce w Papugarni 

8 października 2019 roku wychowankowie Internatu wybrali się do papugarni w Krakowie. Celem wycieczki było zdobycie informacji na temat papug oraz zapoznanie z warunkami ich życia, jak i prawidłowym zachowaniem się w miejscach publicznych. W papugarni znajdowało się wiele gatunków papug, takich jak: kakadu, ary, larysy błękitne, nimfy i wiele innych, ale najbardziej jednak spodobało się nam rodzeństwo – ara Franek i Frania. Papugi zachwyciły nas swoimi barwami, ale również głośnymi dźwiękami, dzięki którym się porozumiewały między sobą. Przed wejściem Pani zapoznała nas z regulaminem papugarni, opowiedziała o zwyczajach papug oraz poprosiła o ściągnięcie kolczyków i wszelkich błyskotek, gdyż papugi tak jak sroki lubią co się błyszczy. Poprosiła nas również o zdezynfekowanie rąk, dała nam okrycie i rękawiczki oraz pokarm, którym wychowankowie karmili papugi. Ptaki były bardzo przyjazne, siadały na głowach i rękach przez co przeżycia były niesamowite.

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

4 października 2019 roku, podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczyła w akcji IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Akcja polegała na zachęcaniu wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie wchodzący w skład specjalnej Komisji Egzaminacyjnej przepytywali starszych kolegów oraz osoby dorosłe z tabliczki mnożenia. Egzamin składał się z części ustnej i pisemnej, na którym trzeba było bezbłędnie odpowiedzieć na pytania. Każda osoba, której udało się pomyślnie zaliczyć obie części egzaminu otrzymywała legitymację MT EXPERTA. Dla młodszych uczestników były przygotowane prostsze zadania, polegające na przyporządkowaniu iloczynu liczb odpowiednim działaniom. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i osób dorosłych. Uczniom bardzo odpowiadała rola odpytujących:)

III Spotkanie z Panią Melodią

2 października 2019 roku kolejny raz w progi naszej szkoły zawitała Pani Melodia. Tym razem przyprowadziła do nas Panią Jesień. Razem z nią przybyli także grzyby: Muchomor i Kozak oraz Pani Misiowa. Podczas miłego muzycznego spotkania dowiedzieliśmy się jakie dźwięki wydają instrumenty obój, fagot i pianino. W ich brzmieniu kryły się ciekawe zagadki muzyczne: odgłosy zwierząt, melodie z bajek i filmów oraz m.in. odgłos helikoptera. Ponadto, wspólnie nauczyliśmy się piosenki o jesiennej pogodzie oraz wspólnie odtworzyliśmy odgłos deszczu. Dziękujemy za kolejną wizytę w naszym Ośrodku. Jak zwykle były to niezwykle ciekawe chwile.

Wycieczka do Ogrodu Doświadczeń

W dniu 02 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Ogród ten jest pierwszym sensorycznym parkiem edukacyjnym w Polsce. Znajduje się tam mnóstwo urządzeń, konstrukcji i modeli, pozwalających poznać prawa fizyki i świat przyrody. Uczniowie uczestniczyli w doświadczeniach i poznawali w praktyce prawa rządzące naturą. Każdy mógł eksperymentować i poznawać świat różnymi zmysłami. Uczniom najbardziej podobały się wózki na szynach, Kołyska Newtona, kamienne cymbały oraz lustra prezentujące efekt nieskończoności.

XXI Małopolski Konkurs „Bezpieczna Droga”

30 września 2019 roku  w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie ul. Zakątek 2 odbył się XXI Małopolski Konkurs „Bezpieczna Droga”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VII szkoły podstawowej: Bartosz Kęsek i Szymon Świerczek. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszej części (teoretycznej) chłopcy wykazywali się znajomością wiedzy z przepisów ruchu drogowego i pierwszej pomocy, odpowiadając na pytania w formie testu, a w drugiej umiejętnościami praktycznymi jazdy rowerem po torze przeszkód. Nasi chłopcy spisali się bardzo dobrze. Dopiero po  zaciętej dogrywce  przegrali miejsce na podium. Gratulujemy.

Spotkanie z … Misjonarką Katarzyną Jawor

27 września 2019 w naszej szkole odbyło się spotkanie ze świecką misjonarką panią Katarzyną Jawor, która od 9 lat przebywa na misjach w Peru w Ameryce Południowej. Swoim ciepłem i otwartością zauroczyła dzieci i młodzież , która z ogromnym zaciekawieniem słuchała co to są misje i czemu służą. Dzieci mogły poznać pracę misjonarzy , poświęcenie ich czasu i serca dla najbardziej potrzebujących! Kolorowe zdjęcia przedstawiały codzienne życie ludzi tam mieszkających. Dzieci nauczyły się kilku słów w języku hiszpańskim „buenos dias” , dzień dobry!, „gracias” dziękuję. Pani Kasia przekazała młodym motto swojego powołania: Jesteśmy tyle warci ile możemy być i służyć drugiemu człowiekowi!

Wycieczka do Niedzicy

W dniu 25 września uczniowie ośrodka byli na wycieczce w Niedzicy. W programie wycieczki było: zwiedzanie wozowni, zamku z przewodnikiem oraz spacer zaporą wodną. Uczniowie poznali historię zamku i legendy z nim związane. Mogli na chwilę przenieść się w czasy bardzo odległe i pełne tajemnic. Dowiedzieli się również, że na zamku były nagrywane sceny do kultowego serialu „Wakacje z duchami”. Z najwyższego miejsca na zamku mogli podziwiać piękno jesiennego krajobrazu wraz z ruinami zamku w Czorsztynie oraz zalew czorsztyńsko-niedzicki.

II spotkanie z Panią Melodią

18 września 2019 roku uczniowie uczestniczyli w kolejnym muzycznym spotkaniu z Panią Melodią. Natura jest i zawsze była natchnieniem dla twórców muzyki. Odgłosy wydawane przez zwierzęta, szum morskich fal, szum strumyka, odgłosy wiatru, czy burzy mogły ukoić nasze nerwy albo powodować poruszenie. Spotkanie z panią Melodią pozwoliło uczniom dostrzec jak odgłosy przyrody potrafią ukryć się w dźwiękach muzyki. Zebrani poznali tradycyjne instrumenty muzyczne: skrzypce i ksylofon oraz nietypowe jak na przykład burzowiec – instrument przypominający dźwięk burzy. Następne muzyczne spotkanie odbędzie się 2 października 2019 roku.

I spotkanie z Panią Melodią

Nowy rok szkolny 2019/2020 rozpoczęliśmy z przytupem! 4 września 2019 roku odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z „Panią Melodią”. Muzycy Krakowskiej Filharmonii przybliżyli dzieciom instrumenty muzyczne. Miłośnicy muzyki mogli posłuchać dźwięków akordeonu, klarnetu i trąbki oraz poznać budowę tych instrumentów muzycznych. Lajkonik zachęcił wszystkich do wspólnej zabawy z muzyką ludową. Piękny pokaz poloneza i krakowiaka wzbudził zachwyt u wszystkich. Koncert i zajęcia umuzykalniające realizowane przez Filharmonię im. K. Szymanowskiego w Krakowie w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się 2 września 2019 roku
o godzinie 9:00 na sali gimnastycznej.
Po oficjalnym rozpoczęciu zapraszamy na spotkania z wychowawcami w klasach.
W związku z trwającą termomodernizacją Ośrodka w tym dniu nie ma opieki świetlicy szkolnej oraz nie działa internat.