• Czcionka
  • A-
  • A
  • A+
  • |
  • Kontrast
Menu Zamknij

Współpraca międzynarodowa

Od 1997 roku nasza szkoła współpracuje z Ośrodkiem Kształcenia Zawodowego Młodzieży Niepełnosprawnej w Husum w Niemczech.
Corocznie organizujemy wymianę młodzieży pomiędzy naszymi Ośrodkami. Wymiana nauczycieli i uczniów ma niezwykłe wartości integracyjne, kształcące i poznawcze. Daje możliwość wymiany doświadczeń pedagogicznych w zakresie kształcenia zawodowego młodzieży niepełnosprawnej, sprzyja usamodzielnieniu zawodowemu i społecznemu uczniów oraz poznaniu kultur i obyczajów naszych krajów.
hus01

2 – 8 czerwca 2019 r. – Wyjazd uczniów do Niemiec

W dniach 3 – 8 czerwca 2019 roku grupa uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia i uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy brała udział w projekcie – wycieczce do zaprzyjaźnionego Ośrodka Kształcenia Młodzieży TSBW w Husum w Niemczech. Pobyt uczniów rozpoczął się od zwiedzania pracowni Ośrodka TSBW. Młodzież zapoznała się z pracą Ośrodka poznała kierunki kształcenia zawodowego oraz stosowane metody pracy w kształceniu zawodowym młodzieży niepełnosprawnej w Niemczech. Podczas wizyty w Husum uczniowie zwiedzali tereny półwyspu Szlezwik-Holstein oraz port i zabytkowe części miasta Husum. Nie lada atrakcją była wizyta w Zoo i Oceanarium w Hamburgu. Podczas rejsu statkiem po kanale rzecznym zobaczyli ryby oraz innych „mieszkańców” wód Morza Północnego. Podczas wspólnych spotkań integracyjnych z młodzieżą niemiecką, nasi uczniowie prezentowali swoje umiejętności wokalno – taneczne oraz sportowe (wygrywając mecz piłki nożnej). Wspólna integracja odbywała się również podczas szalonych zabaw w Parku Rozrywki Hansa Park i w Parku Wodnym St.Peter – Ording. Spotkanie przyczyniło się do integracji młodzieży obu Ośrodków, nawiązały się indywidualne kontakty i przyjaźnie, co dla naszych uczniów jest niezmiernie ważne i potrzebne.
Projekt spotkania młodzieży niepełnosprawnej obu krajów był współfinansowany ze środków Polsko -Niemieckiej Wymiany Młodzieży w Poczdamie.

4 – 9 czerwca 2018 r. – Wizyta gości z Niemiec

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Myślenicach od 1997 roku współpracuje z Ośrodkiem Kształcenia Zawodowego Młodzieży z Husum w Niemczech. Grupy naszych uczniów i nauczycieli wzajemnie się odwiedzają, poznając język i kulturę oraz historię naszych krajów.
Podczas czerwcowej wizyty delegacji z Niemiec w Polsce podopieczni zwiedzali Myślenice i wzięli udział w spotkaniu ze Starostą Myślenickim, podczas którego Starosta przedstawił prezentację multimedialną, pokazującą kulturę i zabytki naszego powiatu oraz największe osiągnięcia samorządu powiatowego w ostatnich latach działalności.
Bardzo atrakcyjną wycieczką był spływ Dunajcem. W ciągu dwóch godzin trwania spływu uczestnicy mieli okazję podziwiać widoki, m.in. Tatr, Trzech Koron, Sokolicy i słowacką stronę Dunajca, w tym Czerwony Klasztor oraz słuchać góralskich opowieści i żartów.
Program obejmował również zwiedzanie zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach. W czasie niezwykłej wędrówki można było zobaczyć pochodzące z XVIII i XIX wieku przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. 300 metrowy odcinek trasy został pokonany łodzią w podziemnym korytarzu.
W kolejnym dniu zwiedzając Kraków, uczniowie z Niemiec mogli nie tylko podziwiać jedno z najpiękniejszych polskich miast, ale i poznać ważne elementy historii Polski. Niepowtarzalny klimat krakowskiego Rynku oraz Kazimierza oglądanego z perspektywy melexu, pieszego spaceru czy ogródkowej przerwy w jednej z uroczych restauracji na pewno na długo zostanie w pamięci.
Wieczorami w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Myślenicach były organizowane ciekawe zajęcia sportowe, mecze piłki nożnej, grill i dyskoteka oraz wspólne muzykowanie i śpiewy. W czasie pobytu w Polsce uczniowie niemieccy posmakowali potraw regionalnych, poznali tradycyjną polską kuchnię. Bardzo smakowały im polskie pomidory, zupa koperkowa czy kiełbasa krakowska.
Uczniowie, mimo trudności językowych, bardzo szybko nawiązywali kontakt, potrafili świetnie realizować wspólne projekty, chętnie spędzali ze sobą czas. Wizyta gości była okazją do wspaniałej  zabawy i nawiązywania przyjaźni. Nie trzeba chyba dodawać, że po tak wspaniale spędzonych dniach przy rozstaniu obu grup polały się łzy. Do następnego spotkania w przyszłym roku wzajemne kontakty będą kwitnąć na pewno na portalach społecznościowych, w mailach, może rozmowach telefonicznych.
Wymiana młodzieży została dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Poczdamie, organizację, której celem jest integracja młodych ludzi z Polski i Niemiec.

Wycieczka do Husum

 

W dniach 7 – 13 maja 2017 r. uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do zaprzyjaźnionego Ośrodka Kształcenia Zawodowego Młodzieży Niepełnosprawnej – TSBW w Husum w Niemczech. Po uroczystym powitaniu przez Dyrektora i przedstawicielkę Samorządu Uczniowskiego młodzież zwiedzała szkołę i warsztaty zawodowe. W następnych dniach uczniowie poznawali urocze zakątki Husum i całego regionu Schleswig-Holstein. W Hansa Park wszyscy wesoło bawili się na karuzelach i kolejkach. W Sankt Peter-Ording był czas na relaks i zabawy w słonej wodzie. Niezapomnianym przeżyciem było zwiedzanie Flensburga i rejs statkiem. Ogromne zainteresowanie młodzieży wzbudziło poznawanie fauny i flory Morza Północnego w Oceanarium w Tonning. Uczniowie brali udział różnorodnych zajęciach z młodzieżą niemiecką np. w meczu piłki nożnej, turnieju koszykówki czy dyskotece, dzięki czemu nawiązali nowe znajomości i przyjaźnie. Dziękujemy bardzo za gościnę i zapraszamy do Myślenic za rok.
Projekt „Wymiany międzynarodowej uczniów” dofinansowała Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Wizyta Przyjaciół z Husum

W dniach 14 – 19 czerwca 2016 r. gościliśmy uczniów i ich opiekunów z zaprzyjaźnionej szkoły TSBW w Husum z Niemiec. Naszym przyjaciołom pokazaliśmy piękne zakątki Ziemi Myślenickiej i Małopolski. Byliśmy z nimi na spływie Dunajcem, w Kopalni Soli w Wieliczce i w Krakowie. Uczestniczyliśmy w spotkaniu ze Starostą Powiatu Myślenickiego p. Józefem Tomalem. Niezapomnianym przeżyciem było dla wszystkich wspólne kibicowanie reprezentantom Polski i Niemiec w meczu Mistrzostw Europy. Nawiązaliśmy nowe znajomości i przyjaźnie. Do zobaczenia za rok w Husum.
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży