• Czcionka
  • A-
  • A
  • A+
  • |
  • Kontrast
Menu Zamknij

Rok szkolny 2018/2019

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

19 czerwca 2019 roku, odbyło uroczyste zakończenie roku szkolnego oraz pożegnanie uczniów kończących Szkołę Przysposabiającą do Pracy i Gimnazjum. Absolwenci szkoły odebrali świadectwa, wyróżnieni uczniowie – nagrody książkowe za wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce oraz działalność w organizacjach uczniowskich. Pani Wicedyrektor, Eliza Kądziołka – Pudełko wręczyła listy gratulacyjne i podziękowania za współprace i wsparcie Ośrodka rodzicom naszych uczniów. Młodzież pożegnała się ze szkołą pięknym i wzruszającym pokazem umiejętności wokalno– tanecznych.
Życzymy wszystkim bezpiecznych i słonecznych wakacji!!

Wyjazd do Husum

W dniach 3 – 8 czerwca 2019 roku grupa uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia i uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy brała udział w projekcie – wycieczce do zaprzyjaźnionego Ośrodka Kształcenia Młodzieży TSBW w Husum w Niemczech.

Spotkanie z Doradcą Zawodowym

Dnia 4 czerwca 2019 roku nasz Ośrodek odwiedził Doradca Zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery Pani Jadwiga Kaczmarek, która metodą warsztatową przeprowadziła z naszymi uczniami zajęcia dotyczące zawodów. Utrwaliła zdobytą wiedze, uwrażliwiła na potrzebę pracy zawodowej w życiu człowieka, a ze starszymi uczniami, podjęła próbę pisania życiorysu i opisu zainteresowań. Dziękujemy za ciekawie przeprowadzone zajęcia i liczymy na dalszą współprace w przyszłym roku szkolnym.

Dzień Dziecka na sportowo

31 maja 2019 roku świętowaliśmy Dzień Dziecka. Uczciliśmy go bardzo aktywnie – na sportowo. Odbył się turniej unihokeja, zawody sprawnościowe oraz mecz piłki nożnej. Tradycyjnie w meczach brały udział drużyny nauczycieli i uczniów. Gorące owacje widowni skutecznie wspierały walczących o zwycięstwo. Niespodzianką dla wszystkich była wizyta Starosty powiatu myślenickiego – Pana Józefa Tomala, który obdarował dzieci kamizelkami odblaskowymi i wężem spacerowym. Serdecznie dziękujemy Panu Staroście i Powiat Myślenicki za niespodziankę! Uśmiechom i radości nie było końca. Wierzymy, że za rok będzie równie fantastycznie!

Biegi przełajowe na Orle

28 maja 2019 roku na boisku klubu sportowego Orzeł odbyły się Powiatowe Biegi Przełajowe zorganizowane przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Myślenice . Liczna reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w tej fantastycznej imprezie sportowej. W każdej kategorii wiekowej odnieśliśmy sukcesy, uczniowie naszego ośrodka zdobyli liczne medale, dyplomy i puchar. Po biegach i poczęstunku, spędziliśmy miłe chwile relaksu na placu zabaw i siłowni. Mieliśmy też okazję do poznania nowych kolegów z innych szkół, a także podziwiania pięknych terenów wokół obiektu sportowego. Szum Raby, śpiew ptaków pozwolił się nam wyciszyć po ogromnych emocjach sportowych. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie atrakcje sportowe.

Warsztaty „Bezpieczny uczeń”

27 maja 2019 roku w Ośrodku odbyły się warsztaty pn. „Bezpieczny uczeń”. Warsztaty rozpoczęły się od spotkania z panem Wojciechem Pułką i panem Piotrem Godulą – ratownikami z Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej Oddział Myślenice. Ratownicy opowiedzieli uczniom jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą oraz pokazali sposoby ratowania ludzi. Druga część warsztatów dotyczyła bezpieczeństwa w ruchy drogowym – uczniowie rozpoznawali znaki drogowe, ćwiczyli prawidłowe przechodzenie przez jezdnię oraz wzywanie pomocy z numerów alarmowych. Ważnym elementem spotkania było stworzenie plakatu wyjaśniającego i pokazującego istotną różnicę między informowaniem o problemie, a skarżeniem. Wyjaśniono uczniom cel utworzenia w Szkole „skrzynki zaufania” oraz to w jakich sytuacjach należy z niej korzystać. Serdecznie dziękujemy Ratownikom z RWR ODDZIAŁ Myślenice za poświęcony czas i przeprowadzenie warsztatów. Bezpieczeństwo to bardzo ważny temat.

Pokaz mody

22 maja 2019 roku w naszym Ośrodku miało miejsce niespotykane wydarzenie. W blasku świateł i gromkich oklasków zgromadzonej publiczności zaprezentowali się wspaniali modele i modelki podczas pokazu mody. Zaprezentowano stroje adekwatne do pór roku i szczególnych okazji (strój wieczorowy, galowy, imprezowy, casual, sportowy). Największą furorę zrobił pokaz specjalny – moda plus size. Oklaskom i owacjom nie było końca. Uczniowie w asyście wspaniałych nauczycieli mogli zaprezentować swoje umiejętności pozowania oraz  przez dobrą zabawę nauczyć się dostosować strój odpowiednio do okazji. Mamy nadzieję, że to wydarzenie, dzięki dobremu odbiorowi na stałe zagości w kalendarzu wydarzeń Ośrodka.

Przegląd w Skawinie 

21 maja 2019 roku grupa uczniów SOSW reprezentowała Ośrodek w XVIII Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego w Skawinie zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skawinie. W tegorocznej edycji imprezy udział wzięło 11 zespołów z Małopolski. Młodzi artyści z wielkim przejęciem występowali przed żywo reagującą publicznością. Nasze “kobiety” oczarowały wszystkich zebranych, a panowie byli bardzo głośno i długo oklaskiwani. Występy przed szeroką publicznością są dla młodych artystów wspaniałą formą terapii, pokazania swoich talentów i wielką przygodą.

Coroczne święto Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

16 maja 2019 roku odbyły się uroczyste obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, w tym roku świętowano pod hasłem „Jesteśmy wśród Was, akceptujcie nas” zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Myślenicach, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy, Środowiskowy Dom Samopomocy „Magiczny Dom”. Nasi uczniowie również brali udział w tym wydarzeniu i razem ze wszystkimi uczestnikami przeszli ulicami miasta w radosnym, barwnym korowodzie. Na scenie ustawionej na myślenickim Rynku zaprezentowali swoje talenty wokalno – taneczne.

Konkurs „Matematyka w życiu codziennym”

15 maja 2019 roku odbył się szkolny konkurs matematyczny „Matematyka w życiu codziennym”. Tematem tegorocznego konkursu były liczby ujemne i dodatnie. Uczniowie w sposób praktyczny poznali zastosowanie tych liczb w sytuacjach dnia codziennego m.in. mierzyli temperaturę, obliczali wartość gotówki i długu, wysokości wzniesień i głębokości poniżej poziomu morza oraz poznawali pojęcie ujemnego poziomu przy oznaczaniu wysokości budynków. Konkurs cieszył się dużą zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów przy rozwiązywaniu zadań. Nagrodami w konkursie były słodkie pyszności.

Zielona szkoła w Jarosławcu

W dniach od 6 do 13 maja 2019 roku uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Myślenicach byli uczestnikami „Zielonej Szkoły” w Jarosławcu. W tej przepięknej nadmorskiej miejscowości na uczniów czekało wiele ciekawych atrakcji: uczniowie zwiedzili Muzeum Bursztynu, latarnię morską, kutry rybackie przycumowane do brzegu Bałtyku. Przeżyli wspaniałą wycieczkę do Leonardii – krainy gier podczas, której przenieśli się w czasie do epoki Średniowiecza, gdyż wszystkie zabawki zostały wykonane z drewna i sznurka. Kolejną atrakcją dla uczniów były zajęcia na krytym basenie oraz na orliku pod okiem ratownika i trenera. W wolnym czasie wszyscy z przyjemnością chodziliśmy na plażę,(aby powdychać jodu i nabrać sił na kolejny rok szkolny), naprze pyszne lody i gofry z bitą śmietaną i owocami i oczywiście zakupy, aby przywieźć znad morza piękne pamiątki. Uczniowie mieli wiele konkursów budowania i rzeźbienia w piasku (przez co rozwijali swoją wyobraźnię, sprawności, manualne, kreatywność) oraz zbierania muszelek i bursztynów. Zabawom na plaży nie było końca. Codziennie wieczorem po bardzo bogatym programie zajęć uczniowie mogli się zrelaksować podczas dyskoteki.
Bardzo dziękujemy Kierownictwu i obsłudze pensjonatu „Barka” za wspaniałą gościnę, pyszne jedzenie i przede wszystkim wyjątkową atmosferą..

Wyróżnienia w konkursie fotograficznym

9 maja 2019 roku uczniowie z Koła fotograficznego działającego w Ośrodku, brali udział w finale ogólnopolskiego konkursu „Uroki naszej okolicy” organizowanym przez Zespół Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce. Uczniowie otrzymali wyróżnienie w dwóch kategoriach: Szkoły Podstawowe – za zdjęcia Zarabia oraz Szkoły Przysposabiające do Pracy –za zdjęcia Rynku w Myślenicach. Dla uczestników finału przygotowano, prócz nagród, także dodatkowe atrakcje, m.in.: pokaz iluzjonistyczny, warsztaty w Muzeum Żup Krakowskich i odwiedziny w Kopalni Soli. Dziękujemy Zespołowi Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce za organizację konkursu i wspaniałe nagrody. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem pana Tomasza Gołąba, pod którego kierunkiem zostały wykonane wyróżnione zdjęcia. Nasze zdjęcia będzie można obejrzeć w miesięczniku „Poznaj swój kraj” jednego ze współorganizatorów konkursu. Gratulujemy uczestnikom!

W kinie Cinema City

8 maja 2019 roku wychowankowie Internatu SOSW wybrali się na wycieczkę do kina Cinema City Bonarka w Krakowie. Świetny dubbing, masa humoru i rozrywka najwyższych lotów – jednym słowem „Manu bądź sobą!” To piękna i zabawna opowieść o tym, że naprawdę warto być sobą, różnice nie mają znaczenia, a wiara we własne siły może czynić cuda.
Po obejrzeniu filmu cała grupa wstąpiła na małe co nieco do McDonalds. Wycieczka wzbogaciła dzieci o nowe ciekawe doświadczenia.

Festyn Sportowy na stadionie Wisły Kraków

7 maja 2019 roku na obiektach Stadionu Miejskiego im. T. Rejmonta w Krakowie odbył się XIII Integracyjny Festyn Sportowy. Celem zawodów było rozwijanie sprawności fizycznej, możliwość nawiązywania kontaktów z rówieśnikami oraz pokazanie jak aktywnie można spędzać wolny czas. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów: Rafał Kutka, Patryk Dudzik, Aleksander Pałka, Wojciech Kasprzyk, Andrzej Zbożeń i Jakub Hajduk. Uczniowie bardzo dzielnie walczyli o zwycięstwo w 11 konkurencjach, m.in.: strzały na bramkę, tor przeszkód, wyścigi szeregów, rzuty do celu itp. Zawodnicy zdobyli medale oraz upominki. Największą atrakcją festynu była możliwość zabawy na murawie stadionu Wisły Kraków, na której grają najwięksi polscy piłkarze.

W Nadleśnictwie Myślenice

7 maja 2019 roku uczniowie SOSW wzięli udział w żywej lekcji przyrody zorganizowanej przez Nadleśnictwo Myślenice. Lekcję poprowadził leśnik pan Wiktor Siłuszyk. Spotkanie odbyło się w lesie w okolicach ruin myślenickiego Zamku, gdzie uczniowie rozpoznawali rodzaje drzew i określali ich charakterystyczne cechy. Po nauce i zdobyciu drzewa na ognisko każdy mógł samodzielnie usmażyć pyszną kiełbaskę. Dziękujemy panu Wiktorowi Siłuszyk za poświęcony czas oraz zorganizowanie ciekawej i pouczającej wycieczki.

Wycieczka do Inwałdu

7 maja 2019 roku uczniowie SOSW uczestniczyli w wycieczce do Osady Średniowiecznej – Warownia w Inwałdzie. Program wycieczki obejmował min. zwiedzanie Zamku, w tym sali tortur i zbrojowni. Podczas pobytu w Warowni uczniowie poznali sposoby pracy i spędzania czasu wolnego w średniowieczu. Wizyta w chacie tkacza, powroźnika, kowala i garncarza przybliżyła im pracę osadników. Każdy mógł spróbować również swoich sił strzelając z łuku. Ogromną atrakcją okazał się koncert uroczej smoczycy.

Akademia z okazji 3 – Maja

Dnia 26 kwietnia 2019 roku uczniowie Ośrodka podczas uroczystej Akademii, uczcili Święto Konstytucji 3 Maja, Święto Pracy oraz Święto Polskiej Flagi. Piosenką i wierszem przybliżyli wszystkim te ważne wydarzenia historyczne.

Malowanie na desce

Dnia 24 kwietnia 2019 roku grupa wychowanków Internatu SOSW brała udział w warsztatach plastycznych – „Malowanie na desce”. Zajęcia tego typu stwarzają warunki do odniesienia sukcesu w atmosferze zabawy i relaksu. Z małych sukcesów rodzi się wiara we własne możliwości. Twórcza praca daje dużo przyjemności, a efekt końcowy daje ogromną satysfakcję.

Konkurs wiedzy o Ziemi Myślenickiej

W dniach 10 – 11 kwietnia 2019 roku w internacie Ośrodka zorganizowany został konkurs wiedzy o Ziemi Myślenickiej. Wychowankowie oglądali prezentację dotyczącą Myślenic, przedstawiającą zabytki oraz legendy o Myślenicach. Wykonywali replikę herbu Myślenic, rozwiązywali krzyżówki oraz grali w memory związane z Myślenicami. Na podsumowanie konkursu wychowankowie odpowiadali na zadawane pytania związane z wcześniej poznanymi informacjami. Celem konkursu było rozpowszechnianie wiedzy związanej z regionem. Po konkursie wszyscy uczestnicy dostali dyplomy oraz drobne nagrody.

W „Zaczarowanej Zagrodzie”

9 kwietnia 2019 roku wychowankowie Internatu odbyli na wycieczkę do Ośrodka Agroturystycznego „Zaczarowana Zagroda” w Czasławiu. Była przejażdżka na koniku, zwiedzanie mini zoo, zajęcia plastyczne, ścieżka zmysłów, gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz spotkanie z krówką Czesią. Wychowankowie zmęczeni, ale pełni pozytywnej energii i bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do Internatu.

Konfrontacje Muzyczne„Śpiewam Sercem”

9 kwietnia 2019 roku reprezentacja uczniów naszego Ośrodka wzięła udział w IV Rejonowych Konfrontacji Muzycznych „Śpiewam Sercem” zorganizowanych przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice. Występy artystów były na bardzo wysokim poziomie, każdy z 80 uczestników starał się pokazać swój talent, często wałcząc z ogromną tremą. Pomimo ogromnej konkurencji wyróżnienie w kategorii solistów powyżej 16 roku życia zdobyła Ewelina Łukasik, której gratulujemy sukcesu. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie na festiwal i gratulujemy doskonałej organizacji.
Relacja z Festiwalu dostępna pod linkiem https://www.myslenice-itv.pl/po-raz-kolejny-zaspiewali-se…/…

Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

3 kwietnia 2019 roku, na zaproszenie Branżowej Szkoły I Stopnia nr 30 w Krakowie, sześcioro uczniów naszej szkoły: Aleksander Pałka, Patryk Dudzik, Dawid Drabik, Wojtek Wiercioch, Natalia Pieronkiewicz, Arkadiusz Jończyk wzięło udział w Międzyszkolnym Konkursie „Stare i nowe technologie – „Matematyka z angielskim holistycznie czyli jak”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem naszych uczniów ze względu na różnorodność ciekawych zadań i wspaniałą organizację, za które serdecznie dziękujemy Organizatorowi.

„Palmy Wielkanocne” w Muzeum Niepodległości

2 kwietnia 2019 roku wychowankowie internatu brali udział w warsztatach – „Palmy Wielkanocne” w Muzeum Niepodległości. Młodzież z wielkim zaangażowaniem tworzyła piękne, kolorowe palmy. Wykorzystywały do tego gałązki wierzbowe tzw. bazie, bukszpan, suszone kwiaty i trawy oraz ozdabiały kolorową bibułą i wstążkami. Celem przeprowadzonych warsztatów była aktywizacja poprzez rozwinięcie zdolności manualnych i wyobraźni oraz popularyzacja rękodzieła, jako atrakcyjnej formy aktywności pozwalającej na zdobycie nowych umiejętności. Na warsztatach panowała miła, radosna atmosfera. Wykonane palmy uczestnicy zabrali ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową.

X Jubileuszowym Konkursie Karaoke

2 kwietnia 2019 roku uczniowie Naszego Ośrodka w składzie: Natalia Buksa, Małgorzata Paździor, Natalia Gaździk, Karolina Krzykawska, Oliwia Weber i Kamil Oramus prezentowali swoje umiejętności wokalne na X jubileuszowym konkursie karaoke „Śpiewajmy Razem” zorganizowanym przez SOSW nr 1 w Krakowie. W konkursie brało udział 16 Ośrodków, a na scenie zaprezentowało się aż 70 młodych artystów. Występy oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem pana Andrzeja Kozłowskiego – znanego muzyka i kabareciarza. Gratulujemy Oliwii Weber, która sowim występem ujęła serca wszystkich i wywalczyła III nagrodę. Dziękujemy Dyrekcji i nauczycielom Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Krakowie za zaproszenie i perfekcyjną organizację oraz wspólnie spędzony czas.

Zajęcia z Doradztwa Zawodowego 

1 kwietnia 2019 roku, Uczniowie SOSW w Myślenicach w ramach zajęć z Doradztwa Zawodowego odwiedzili Powiatowy Ośrodek Doskonalenia i Dokształcenia Zawodowego działający przy Warsztatach Szkolnych w ZSTE w Myślenicach. Dzięki działalności tego Ośrodka młodzież i dorośli mogą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe m.in. operatora wózków widłowych, operatora obrabiarek skrawających oraz tak cenne dla uczniów nieodplatane kursy na prawo jazdy. Zwiedziliśmy nowoczesną stacje diagnostyczną, gdzie dokonywane są przeglądy samochodów oraz pracownie obrabiarek numerycznych. Dziękujemy serdecznie Dyrektorowi ZSTE panu Markowi Łatasowi za ciepłe przyjecie i umożliwienie zwiedzania Centrum oraz panu Wojciechowi Tylko za profesjonalne oprowadzanie po Warsztatach Szkolnych i pokaz jazdy sprawnościowej motocykli w ramach „Szkolnego koła motoryzacyjnego”.

Turniej Tenisa Stołowego

27 marca 2019 roku odbył się coroczny Turniej Tenisa Stołowego drużyn Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Krakowskiej.

Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej

23 – 24 marca 2019 roku odbył się Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej do lat 21 zorganizowany przez  Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe Sprawni Razem. Kapitanem zwycięskiej drużyny z Małopolski (zdobywca 6 goli) jest absolwent Naszej Szkoły – Kamil Sałach. Gratulujemy sportowych sukcesów i śledzimy dalszą sportową karierę.

W Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

27 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Podczas zwiedzania zajezdni znajdującej się na terenie obiektu, poznali historię tramwajów, zobaczyli różne historyczne modele tramwajów oraz mieli okazję poczuć się „pasażerami i motorniczymi” tych pojazdów. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej „Magia w kuchni”. W trakcie zajęć przeprowadzili doświadczenia z różnymi produktami kuchennymi. Korzystając z domowych zapasów, wykonali wulkan z którego efektownie wylewała się „lawa”. Najbardziej zaskakującą i tajemniczą atrakcją warsztatów było włożenie i wyciągnięcie ugotowanego jajka w kolbie z wąską szyjką. Podczas magicznych pokazów uczestnicy wycieczki mieli również okazję zobaczyć jaki kolor ma sok z czerwonej kapusty po dodaniu kwasku i sody.

W Muzeum Niepodległości

26 marca 2019 roku wychowankowie internatu wzięli udział w wycieczce do Muzeum Niepodległości w Myślenicach gdzie podziwiali ciekawą, modernistyczną bryłę nowej siedziby. Największe zainteresowanie wzbudziły zbiory Muzeum, nieodłącznie związanego z historią Ziemi Myślenickiej, i zgromadzone pamiątki przeszłości kultury regionu. Szczególne zainteresowanie wzbudziły opowieści na temat tradycji Krakowiaków i Górali Myślenickich, a także ciekawostka z dziedziny archeologii – wykopaliska z terenu myślenickiego Zamczyska.

Wyróżnienie dla Amelii Kołodziejczyk!

22 marca 2019 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach Amelia Kołodziejczyk uczennica klasy III Szkoły Podstawowej odebrała nagrodę – WYRÓŻNIENIE – w konkursie plastycznym ….

Powitanie Wiosny

21 marca 2019 roku internat powitał Wiosnę.
Jak tradycja nakazuje w Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie idą na „wagary”. Jednakże nasi wspaniali wychowankowie postanowili odnieść się do innej tradycji przypadającej na ten dzień, mianowicie utopić Marzannę. Własnoręcznie wykonali kukłę i dzielnie udali się ulicami Myślenic nad rzekę Rabę, by w starodawny, symboliczny sposób obudzić przyrodę do życia a tym samym pożegnać zimę.

Plener Fotograficzny na Zarabiu

Pierwszy dzień wiosny uczniowie z Kółka Fotograficznego powitali wycieczką na Zarabie. Dzień co prawda był chłodny i pochmurny, ale warunki do robienia zdjęć idealne. Humory nam dopisywały, chęci nie brakowało. Przeszliśmy Zarabie wzdłuż i wszerz, „pstrykając” ciekawe zdjęcia. Obfotografowaliśmy skatepark z jego atrakcjami, wiszący most, Dolinę Raby z Górnym Jazem, park z rzeźbami. Oprócz robienia zdjęć odpoczęliśmy bawiąc się na tyrolce w parku na Zarabiu. Wróciliśmy do Ośrodka zadowoleni z mnóstwem zdjęć, które zostaną wykorzystane do konkursu fotograficznego „Uroki naszej okolicy”. Mamy nadzieję, że będą się podobać.

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca 2019 roku z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa w naszym Ośrodku odbyły się warsztaty, które miały na celu uświadomienie, że każdy człowiek jest wyjątkowy. By uczcić ten dzień wszyscy założyli niepasujące do siebie kolorowe skarpetki.
„Pod koniec marca, dwudziestego pierwszego
każdego roku kalendarzowego.
Od lat czternastu, w sumie od niedawna.
Obchodzony jest Dzień Zespołu Downa!
Z tej właśnie okazji, by zbratać się z nami,
Pieszczotliwie zwanymi ‘zespolakami’
Ludzie na świecie, czy młody, czy stary
Wkładają w ten dzień skarpety od pary!
Tak, tak, dwie inne, w różne kolory:
Żółte, zielone, gładkie czy we wzory.
Nieważne, że za ciasne czy nawet z dziurami.
Ważne, że w ten dzień jesteście z nami”
– /Tekst skopiowany, pochodzi od: Trysomeme21 – Laurka w Chmurkach/”

XVI Powiatowe Targi Edukacyjne

14 marca 2019 roku odbyły się XVI Targi Edukacyjne Powiatu Myślenickiego. Nasz Ośrodek kolejny raz uczestniczył w tej cyklicznej imprezie, której celem jest pomoc uczniom kończącym szkołę podstawową i gimnazjum w wyborze dalszej drogi edukacyjnej. W czasie tego wydarzenia, odwiedzający Targi Edukacyjne mogli zapoznać się z ofertą Branżowej Szkoły I stopnia i Szkoły Przysposabiającej do Pracy, które funkcjonują w Naszym Ośrodku. Obecnie prowadzony jest nabór do pierwszych klas tych szkół. Zapraszamy do zapoznania się z naszą oferta edukacyjną.

W salonie „Women”

W ramach wycieczek edukacyjnych dziewczęta z internatu odwiedziły salon kosmetyczny „Women” prowadzony przez Panią Annę Jania. Podczas pobytu w salonie młodzież miała możliwość zapoznać się z pracą kosmetyczki. Pani Ania wyjaśniła, do czego służą poszczególne sprzęty i jak się je używa. Odpowiedziała na wszystkie pytania, dotyczące pielęgnacji skóry u nastolatek. Atmosfera była miła i bardzo sympatyczna. Niektóre dziewczynki mogły poczuć się jak klientki.
Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas i miłe przyjęcie.

Dzień Otwarty Ośrodka

8 marca 2019 roku odbyły się Dni Otwarte Naszego Ośrodka. Wydarzenie rozpoczęło się przedstawieniem „Być Kobietą” w wykonaniu uczniów Ośrodka. Humorystyczny występ uczniów wzbudził u widzów uśmiech, niektórzy z nich nawet „płakali ze śmiechu”. Takie występy to doskonała okazja do zaprezentowania ogromnych talentów wokalno – aktorskich naszych uczniów. Występ na scenie jest dla ucznia bardzo ważnym wydarzeniem, podczas którego może uwolnić skrywane dotąd emocje i talenty, zawsze doskonale prezentując je na scenie. Przybyli na przedstawienie rodzice i goście mieli również okazję zapoznać się z bazą lokalową i ofertą edukacyjną Ośrodka.

Czerwony dywan – prosto z Krakowa

Nie tylko Hollywood może poszczycić się swoim czerwonym dywanem oraz projekcją wspaniałych filmów z całego świata. My również  stąpaliśmy po czerwonym dywanie, oglądaliśmy filmy, rozmawialiśmy z aktorką Aliną Kamińską.
 A gdzie i kiedy?
Otóż, 21 lutego w Centrum im. dr. Henryka Jordana odbyła się Gala Festiwalu Filmowego „Odkryjmy nasz świat” zorganizowana przez SOSW nr 4 w Krakowie. Zaprezentowanych zostało dziesięć filmów zrealizowanych przez osoby niepełnosprawne intelektualnie. Była to wyśmienita uczta dla oka i ucha. Nasi koledzy  z wielkim zaangażowaniem pokazywali swoje umiejętności aktorskie. Były momenty powagi oraz humoru,  zadumy i wybuchów radości. Niezwykłym było spotkanie z krakowską aktorką  – panią Aliną Kamińską. Przybliżyła nam świat sceny, zdradziła kilka sekretów związanych z zawodem aktora, ale przede wszystkim ujęła nas opowieścią o swoim codziennym życiu w sposób zabawny i prosty.
Dziękujemy Organizatorom  za gościnę oraz miłą atmosferę stworzoną podczas Gali Festiwalu Filmowego. Do zobaczenia za rok!

Olimpiada zimowa

20 lutego 2019 roku grupa uczniów Ośrodka wzięła udział w XIII Olimpiadzie Zimowej Drużyn Nieprzetartego Szlaku, zorganizowanej min. przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Myślenice .Zawody rozegrano na stoku u podnóża dolnej stacji kolejki linowej na Chełm. Rywalizowano w pięciu zimowych konkurencjach: jeździe na sankach na czas, zjeździe na jabłuszku, w przeciąganiu liny, w rzutach … szyszką do celu oraz w wyścigu trzyosobowych zaprzęgów.
Nasi uczniowie zaprezentowali się doskonale – Łukasz Mardyła zajął I miejsce w rzucie do celu, a Wiktor da Silva Costa II miejsce w zjeździe na sankach. Gratulujemy!
Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe plakietki, miskę wspaniałego bigosu zaś najlepsi medale, dyplomy i puchary.

„W zdrowiu przez życie”

20 lutego 2019 roku odbyły się warsztaty profilaktyczne „W zdrowiu przez życie”. Zajęcia odbywały się równocześnie w kilku grupach. Pierwsza grupa uczniów brała udział w quizie dotyczącym witamin oraz układali puzzle dotyczące zdrowego żywienia. Druga grupa uczniów miała spotkanie z pielęgniarką, podczas którego ważyli się i obliczali swoje BMI. Trzecia grupa przygotowywała zdrowe przekąski. Wszyscy uczniowie podczas warsztatów nauczyli się zasad zdrowego odżywiania i obiecali że będą się do nich stosować.

Warsztaty profilaktyczne „Oswoić emocje”

Uczucia i emocje towarzyszą każdemu z nas w różnych sytuacjach życia. Pomagają one nam budować relacje, stawiać granice, dlatego tak ważne jest umiejętne ich rozpoznawanie i nazywanie.
20 lutego 2019 roku w naszym Ośrodku odbyły się kolejne warsztaty profilaktyczne pn: „Oswoić emocje”, prowadzone przez panią pedagog Małgorzatę Szerb. Uczniowie podczas potkania uczyli się nazywać to co czują, aby potrafić zapanować nad niechcianymi uczuciami takimi jak; złość, agresja, strach. Zadanie z „balonami” pokazało wychowankom, że kumulowanie emocji w sobie nie jest właściwe, bo po pewnym czasie mogą one wybuchnąć z dwojoną siłą i skrzywdzić nie tylko nas, ale także otoczenie z którym żyjemy. Z kolei zadanie z „kostką”, uwrażliwiało uczniów na reguły, których należy przestrzegać w życiu, ponieważ służą one dobru całego społeczeństwa.
Takie zajęcia warsztatowe pomagają uczniom „oswoić swoje emocję” oraz wpływają na prawidłowe budowanie relacji z innymi osobami.

Na spektaklu „Złodziej czasu”

15 lutego 2019 roku grupa uczniów naszego Ośrodka uczestniczyła w spektaklu teatru ARTENES pt. „Złodziej czasu”. Przedstawienie miało na celu pokazanie że świat wirtualny, kreowany przez media elektroniczne, coraz mocniej dominuje życie dzieci i młodzieży. Absorbuje ich uwagę i kradnie cenne chwile zastępując podwórko, boisko, a często kontakty z rówieśnikami i rodzinną. Spektakl dostarczył uczniom wiele wrażeń, uświadomił siłę oddziaływania mediów elektronicznych i zmusił do refleksji, która jest niezbędna na co dzień, kiedy sięgają po tablet czy smartfon.

Bal Przebierańców

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Jest atrakcją bardzo lubianą i dostarczającą wszystkim wielu przeżyć i radości. 13 lutego 2019 roku odbył się wielki Bal Karnawałowy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Ten niezwykły dzień wyczekiwany był przez uczniów przez wiele tygodni. Niepełnosprawni uczniowie wraz z nauczycielami i wychowawcami włożyli wiele wysiłku w przygotowanie swoich strojów karnawałowych. W dniu balu sala gimnastyczna zmieniła się w dyskotekowy parkiet, gdzie królowały piękne księżniczki, damy dworu i wróżki, uśmiechnięte klauni, groźni piraci, dzielni policjanci czy straszne czarownice. Korowód barwnych postaci doskonale bawił się przy muzycznych hitach DJ Napoleon Poland. We wspólnej zabawie uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno – Ekonomicznych im. M. Reja w Myślenicach zrzeszonych w wolontariacie „Klub Ośmiu” wraz z opiekunem Panią Marcjanną Fijał – dziękujemy za zaangażowanie i miłe towarzystwo. Serdeczne dziękujemy za coroczną obecność, profesjonalną oprawę muzyczną i wizualną balu Panu Markowi Żabczakowi. Ten wyjątkowy dzień dostarczył ogromu radości uczniom Ośrodka.

Bal karnawałowy w Szkole Podstawowej nr 3

12 lutego 2019 roku grupa uczniów mieszkających w internacie Ośrodka, uczestniczyła w Balu Karnawałowym w Szkole Podstawowej nr 3 w Myślenicach. Na balu nie brakowało bohaterów kreskówek i filmów księżniczek, wróżek. Wspaniała oprawa muzyczna prowadzona przy błyskach kolorowych świateł oraz efektach specjalnych sprawiła, że nikt nie schodził z parkietu. Wspólna zabawa i taniec wywołały wiele uśmiechu i radości. Dziękujemy nauczycielkom – pani Renacie Święch i Joannie Szuba za zaproszenie do wspólnej zabawy i integracji.

Dzień Bezpiecznego Internetu

5 lutego 2019 roku obchodzony był Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji w naszym Ośrodku 12 lutego 2019 roku odbyły się warsztaty poświęcone tej tematyce. W pierwszej grupie uczniowie szkoły podstawowej po zapoznaniu się z informacjami o internecie (korzyści i zagrożenia z tym związane) oraz  zasadami bezpieczeństwa w sieci obejrzeli kreskówki o przygodach Jaśka z cyklu „Owce w sieci”. Druga grupa uczniów z klas starszych po omówieniu zagadnień związanych z korzyściami i zagrożeniami Internetu obejrzeli prezentacje multimedialne „Bezpieczni w sieci” i „Hejt” oraz filmy – Na komputerze świat się nie kończy (problematyka uzależnienia od internetu) oraz Cyberprzemoc jest realna (problematyka cyberprzemocy wśród nastolatków). Na koniec uczniowie wzięli udział w quizie tematycznym z wykorzystaniem sieciomatu losującego. Spotkanie warsztatowe dostarczyło uczniom wielu cennych wiadomości i wskazówek.

Lekcja historii z Bractwem KERIN

11 lutego 2019 roku, w naszej szkole odbyła się niezwykła lekcja żywej historii pn: ,,Odzyskanie niepodległości” przeprowadzona przez Bractwo Rycerskie Kerin . Uczniowie wcielali się w role, przedstawiając historię Polski od zaborów aż po odzyskanie niepodległości. Aktywizująca i angażująca uczniów forma przedstawienia ważnych wydarzeń historycznych, była niezwykle atrakcyjna dla naszych uczniów.

Warsztaty onkologiczne

7 lutego 2019 roku w naszym Ośrodku odbyły się warsztaty profilaktyczne dotyczące onkologii pod hasłem „Miej haka na RAKA”. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się: co to jest nowotwór, jaka jest różnica między nowotworem i rakiem oraz jakie są przyczyny powstawania nowotworu. Jednak najważniejszą informacją dla uczestników były informacje dotyczące profilaktyki np.: jaki prowadzić tryb życia, aby zmniejszyć ryzyko powstania choroby. Na zakończenie, każda klasa wypełniała quiz, sprawdzający wiadomości zdobyte podczas prezentacji multimedialnej.

Kultura zachowania się przy stole

4 lutego 2019 roku w Internacie odbyły się zajęcia pt. „Sztuka jedzenia i zachowania się przy stole”. Na początku wychowankowie zdefiniowali jak poprawnie należy spożywać posiłki oraz zachowywać się przy stole. Kolejnym punktem zajęć było przyrządzanie przepysznych racuchów oraz nakrywanie do stołu. Wychowankowie mogli wykorzystać nowo nabytą wiedzę i skonsumować posiłek według wcześniej ustalonych norm i zasad. Zdobytą wiedzę wychowankowie będą wykorzystywać na co dzień.

I -miejsce w konkursie

Nasze uczennice – Magdalena Wątor i Ewelina Łukasik  zajęły ex aequo I-wsze miejsca …..

Szkolne Jasełka

Przesłanie „Bóg nie czeka na wielkie dary od człowieka i otwiera swoje ramiona dla każdego z nas” było hasłem tegorocznych Jasełek przygotowanych przez uczniów i nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Myślenicach. 10 stycznia 2019 roku w naszym Ośrodku odbyło się pierwsze przedstawienie noworocznych Jasełek w wykonaniu naszych uczniów. Cieszymy się, że występ uczniów oglądało tak znakomita widownia: przedszkolaki, nauczycielki i opiekunki z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Myślenicach, uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Westerplatte oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach, wychowawczyni z uczniami ze Szkoły Podstawowej im ks. kard. A.S. Sapiehy w Bysinie oraz uczestnicy zajęć ze z Środowiskowego Domu Samopomocy Magiczny Dom w Myślenicach, z kierownik Panią Anną Kapustą oraz opiekunami. Cieszymy się, że to tradycyjne wydarzenie jest zawsze ciepło przyjęte i spotyka liczny odbiór ze strony widowni.
11 stycznia 2019 roku, inscenizacja jasełkowa została zaprezentowana rodzicom uczniów naszego Ośrodka oraz zaproszonym, wyjątkowym gościom. Swoją obecnością zaszczycili nas: ksiądz proboszcz Parafii p.w. św. Brata Alberta – Adam Pawicki, starosta Powiatu Myślenickiego – Pan Józef Tomal, skarbnik Powiatu Myślenickiego – Pani Maria Niżnik, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie – Pani Elżbieta Pałka, starszy specjalista Zespołu ds. Szkolnictwa Regionalnego w Departamencie Edukacji i Kształcenia Ustawicznego UMWM – Pan Jacek Cienkosz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach – Pan Piotr Gofroń, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Myślenicach – Pan Mariusz Maniecki, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dobczycach – Pani Izabella Spytek, dyrektor Zespołu Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Myślenicach – Pan Marek Łatas, opiekun „Klubu Ośmiu” ZSTE w Myślenicach – Pani Marcjanna Fijał, opiekun projektu „Liga bez barier” nauczyciel ZSP Małopolska Szkoła Gościnności – Pan Sławomir Maślanka, prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice – Pani Bernadetta Płachta – Costa. Emocje, zaangażowanie i serce jakie wkładają w odegranie swojej roli, wszyscy niepełnosprawni aktorzy wywarło na zebranych ogromne wrażenie. Niech płynące z ich ust noworoczne życzenia przepełnią nasze serca i znajdą spełnienie w 2019 roku.

Wigilia w Internacie

Spotkanie Wigilijne jest tradycją naszego Internatu i stanowi bardzo ważny element wspólnego przebywania ze sobą. Ta szczególna uroczystość odbyła 19 grudnia 2018 roku gdy pierwsza gwiazdka zaświeciła na niebie. Wigilia przebiegła w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek symbol chleba i wzajemnego przebaczenia oraz wspólne śpiewanie kolęd. Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami ten wigilijny wieczór.

Integracja w „Starożytnym Rzymie”

18 grudnia 2018 roku uczniowie klasy VB Szkoły Podstawowej oraz III gimnazjum wspólnie z klasą 5 ze Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach, brali udział we wspaniałej lekcji historii. Klasa 5 ze Szkoły Podstawowej nr zaprezentowała budowle starożytnego Rzymu. Byliśmy zachwyceni makietami oraz ciekawą prezentacją prac. Nasi uczniowie w dowód wdzięczności wykonali podpłomyki, jako codzienne jedzenie zwykłego Rzymianina. Przypomnieliśmy również mit na temat powstania Wiecznego Miasta. Dziękujemy za wspólną lekcję nauczycielce historii z „trójki” pani Lucynie Skałce oraz paniom Anecie Tyczka i Agnieszce Rozkrut za wspólne spotkanie integracyjne.

Wizyta w kwiaciarni

18 grudnia 2018 roku klasa II b SSP w ramach wizyty studyjnej wybrała się do kwiaciarni przy ulicy Żeromskiego w Myślenicach. Uczniowie najpierw z zainteresowaniem obserwowali pracę florystyki, a następnie z zaangażowaniem przygotowali własne stroiki świąteczne. Serdeczne podziękowania dla właścicielki Pani Haliny Gołąb za poświęcony czas, miłą i sympatyczną atmosferę oraz ciekawe zajęcia.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny – „Świąteczne drzewko”

Jak co roku w okresie przedświątecznym nasi uczniowie brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt.: „Świąteczne drzewko” zorganizowanym przez Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce…

Mikołajowa Pani Melodia

W naszym Ośrodku atmosfera świąt Bożego Narodzenia zapanowała pełnią mocy. Pani Melodia przybyła ze świątecznym orszakiem: Gwiazdka, Śnieżynka, Elf i Mikołaj muzyką świąt oczarowali wszystkich zebranych na ostatnim już z cyklu spotkań z muzykami filharmonii krakowskiej. Mogliśmy wysłuchać utworów granych na dzwoneczkach, saksofonie, waltorni. Wszystkie wykonania w akompaniamencie pianina. Były ciekawostki o instrumentach, wspólne zabawy muzyczno – ruchowe i kolędowanie. Na koniec uczestnicy spotkania dostali od ekipy Pani Melodii drobne upominki. Dziękujemy za moc nie tylko muzycznych wrażeń!

Projekt „Liga bez barier” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych

Okres przedświąteczny obfituje w wiele ciekawych inicjatyw i miłych spotkań. Doskonałą okazją do radosnej zabawy i integracji była inicjatywa zorganizowana przez uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – Małopolska Szkoła Gościnności i w ramach projektu „Liga bez barier”. Podczas świątecznego spotkania nasi uczniowie zaprezentowali piękne pastorałki góralskie, które spotkały się z miłym odbiorem. Następnie liderzy projektu wraz z opiekunami zaprosili naszych uczniów do udziału w zabawach ruchowych, grach stolikowych, zabawach z chustą oraz do wspólnego śpiewania kolęd. Spotkanie dostarczyło mnóstwo radości, uczniowie zostali obdarowani wspaniałymi prezentami od św. Mikołaja oraz ugoszczeni smacznym poczęstunkiem. Dziękujemy za gorące przyjęcie i otwartość serca panu Sławomirowi Maślance, panu Szymonowi Przęczek oraz liderom programu, uczniom: Wiktorii Kiszka, Zuzannie Wątor, Natalii Niedośpiał, Natalii Wacławik oraz Arkadiuszowi Sroka. Dzięki Wam, na twarzach naszych uczniów namalowały się szczere uśmiechy. Mamy nadzieję, że niebawem nadarzy się kolejna okazja do wspólnego spotkania..

Muzykoterapia dźwiękiem i misami tybetańskimi

Przed Świętami Bożego Narodzenia – 14 grudnia 2018 roku, po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć w naszym Ośrodku panią Małgorzatę Michel – terapeutkę, która przeprowadziła warsztaty muzykoterapii z wykorzystaniem terapii dźwiękiem i wibracją mis tybetańskich. Nasi uczniowie mogli się zrelaksować dzięki kojącym dźwiękom gongów i mis. Ze względu na pozytywne efekty planujemy kolejne spotkania, które są doskonałym dopełnieniem terapii prowadzonej w Ośrodku.

IV Przegląd Kolęd i Pastorałek „Leć kolędo w świat!”

„Leć kolędo w świat!” Te słowa jak co roku przyświecają pięknemu wydarzeniu artystycznemu- IV przeglądowi kolęd i pastorałek w Miechowie, którego od kilku lat jesteśmy uczestnikami. Niesamowita, ciepła atmosfera wydarzenia, gościnność z jaką się spotykamy oraz możliwość zjednoczenia się w obliczu nadchodzących Świąt zawsze czynią owe wydarzenie wyjątkowym. Liczna i wyróżniająca się góralskimi strojami grupa uczniów z naszego Ośrodka zaprezentowała publiczności i zgromadzonym władzom piękne pastorałki z ludowym zacięciem. Spotkaliśmy się z niezwykle ciepłym odbiorem i owacjami zgromadzonych, a także ochoczo zostaliśmy zaproszeni do udziału w kolejnym przeglądzie, już za rok. Cieszymy się, że SOSW w Zagorzycach zawsze przyjmuje nas z wielką radością, a my równie chętnie przejeżdżamy do nich, by móc uczestniczyć w tak pięknym wydarzeniu. Do zobaczenia!

Konkurs na świąteczny stroik

13 grudnia 2018 roku w internacie został zorganizowany konkurs na świąteczny stroik. Uczniowie wraz z wychowawcami wspólnie tworzyli i dekorowali przepiękne stroiki, które potem będą gościły na wigilijnym stole w internacie. Konkurs oceniało jury pod przewodnictwem pani dyrektor Ireny Jamróz. Wszystkie stroiki jednogłośnie zostały wyróżnione, dlatego nagrody otrzymają wszyscy uczniowie podczas wigilii internatowej. Dziękujemy wszystkim wychowankom i ich wychowawcom za pomysłowość i chęć udziału w konkursie.

Konkurs Pięknego Czytania

12 grudnia 2018 roku odbył się w naszym Ośrodku „Konkurs Pięknego Czytania” pod hasłem: Polska – wierszem na 100 lat Niepodległości. Uczniowie zaprezentowali najpiękniejsze fragmenty poezji malującej Naszą Ojczyznę słowami m.in. T. Rozewicza, W. Szymborskiej, M. Konopnickiej. Obejrzeliśmy film o miastach i krainach geograficznych, który okazał magię i urok ziem polskich.
Nagrodzeni uczestnicy konkursu, poprzez swoje zaangażowanie i solidne przygotowanie – zachęcili innych do pracy nad techniką czytania i rozwijaniem zainteresowań czytelniczych.

Na wystawach w Bibliotece Miejskiej i w MOKiS

11 grudnia 2018 roku młodzież z internatu naszego Ośrodka mogła podziwiać interesujące prace prezentowane aż na trzech różnych wystawach. Najpierw, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Kruczka, mogliśmy obejrzeć wystawę prac Tomasza Sikory, fotografika o międzynarodowej sławie, dwukrotnie wybieranego fotografem reklamowym roku w Australii. Tematem drugiej wystawy pt. Drogi do niepodległości, również eksponowanej w Bibliotece Miejskiej, były wydawnictwa drugiego obiegu z okresu PRL-u, pochodzące z prywatnych zbiorów Pana Marka Oramusa. Na zakończenie Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu, a tam wystawa grafiki Stefana Kaczmarka, wykładowcy Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawom towarzyszyło wiele pozytywnych emocji i pytań poświęconych arkanom współczesnej plastyki i realiom historycznym związanym z działalnością wydawnictw „drugiego obiegu”.

Warsztaty „O zdrowym odżywianiu”

10 grudnia 2018 roku Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy odwiedziła dietetyk mgr Agata Suszyńska z Centrum dietetycznego – Projekt Zdrowie Myślenice. Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat prawidłowego odżywiania, a także sprawdzili swoją wiedzę na ten temat. Quiz, zagadki oraz pytania sprawiły, że uczniowie byli bardzo aktywni i chętnie uczestniczyli w warsztatach. Pani dietetyk oprócz zdrowych nawyków żywieniowych przekazała również przepisy na zdrowe, a zarazem pyszne potrawy. Mamy nadzieje, że spotkanie z panią Agatą będzie początkiem owocnej współpracy z naszym Ośrodkiem. Serdecznie dziękujemy!

Nagrody dla naszych uczniów na Gali Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej „Motywacje 2018”

,,ALE KOSMOS’’ – Gala Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej „Motywacje 2018”. Nagrody rozdane…

Nasi Druhowie odznaczeni !!!

6 grudnia 2018 roku nauczyciele naszego Ośrodka zostali odznaczeni na Ogólnopolskiej Konferencji z okazji Jubileuszu 60 lecia ruchu Nieprzetartego Szlaku ZHP…

Odwiedziny św. Mikołaja

Dzień szóstego grudnia jest dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Myślenicach dniem szczególnie bliskim sercu. Dzięki życzliwości przyjaciół z Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie, nasze dzieci zostały obdarowane pięknymi prezentami przez św. Mikołaja, który z asystą anielsko-diabelską odwiedził Ośrodek. Taką inicjatywę od 1984 roku podejmują uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaprzyjaźnionej szkoły. Radość dzieci była ogromna tym bardziej, że zostały obdarowane nie tylko rzeczami materialnymi, ale również tym co najważniejsze-wartościami duchowymi takimi jak: uśmiech, dobre słowo, gesty pełne dobroci i zrozumienia. Takie postawy pokazują, że wszyscy jesteśmy ważni i cenni, sprawiają, że ludzkie serce zaczyna się bardziej cieszyć, a świat wokół nas staje się piękniejszy. Pragniemy serdecznie podziękować Dyrekcji Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie oraz pani Katarzynie Szpunar i pani Wioletcie Madej za wspaniałą inicjatywę i życzliwość okazaną naszym uczniom.

Europejski Tydzień Autyzmu

Wspólnie z uczniami klas 1c i 1d ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach , obchodzimy Europejski Tydzień Autyzmu. Dziękujemy za włączenie się w naszą akcję!

Spotkanie z Gadami

5 grudnia 2018 roku, kolejny już raz, przyrodnik pan Maciej Kupczak – z „Owady i Spółka”, odwiedził nasz Ośrodek. Jak zwykle nie był sam, tym razem przyjechał w towarzystwie gekonów, żółwia, kameleona i węży. Zajęcia były bardzo ciekawe, ponieważ oprócz słuchania wielu niesamowitych ciekawostek o życiu gadów, każdego można było z bliska zobaczyć i dotknąć. Chętnych nie brakowało, a uczniowie okazali się bardzo odważni. Wszystkich zaciekawił eksperyment z kameleonem, który w bajkach zmienia kolor skóry na różne kolory, a jak jest naprawdę? Nam na żywym eksponacie zaprezentował to pan Maciej. Obserwacja zwierząt, z którymi nasi uczniowie nie obcują na co dzień sprawiła im dużą radość. Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne przyrodnicze zajęcia z żywymi eksponatami.

Listy do św. Mikołaja

Uczniowie naszego Ośrodka wspólnie z uczniami klas 1C i 1D ze Szkoły Podstawowej nr 3, zaangażowali się w akcję „Napisz list do Mikołaja” zainicjowaną w naszym Ośrodku. Starannie napisane i barwnie pokolorowane listy wysłaliśmy w agencji pocztowej prosto do Świętego Mikołaja. Liczymy na odpowiedź i prezenty na które wszyscy czekamy. Wysyłanie listów było wspaniałą okazją do poznanie pracy w agencji pocztowej. Dziękujemy paniom Renacie Święch i Joannie Szuba, nauczycielkom ze Szkoły Podstawowej nr 3 za włączenie się w naszą akcję oraz pani Elżbiecie Gaździk za pokazanie na czym polega praca w punkcie pocztowym.

Zajęcia integracyjne

5 grudnia 2018 roku odbyły się wspólne zajęcia integracyjne uczniów klasy 1C i 1D ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II z uczniami klasy 3 i 4a Szkoły Podstawowej z Naszego Ośrodka. Zajęcia były bardzo ciekawe i wywołały uśmiech i wiele radości wśród uczestników. Uczniowie z „trójki” wspaniale zintegrowali się z naszymi uczniami wspólnie tańcząc i rozwiązując zadania przygotowane przez prowadzące panie Anetę Żądło i Magdalenę Kowalik. Dziękujemy pierwszakom ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz ich wychowawczyniom, pani Joannie Szuba i pani Renacie Święch za wspólną naukę tolerancji i integrację.

Nagrody za udział w konkursie plastycznym

1 grudnia 2018 roku grupa uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Myślenicach wraz z rodzicami i szkolnym logopedą Alicją Łatas, odebrali nagrody za udział w konkursie plastycznym pt „Mowa bajek” …

Europejski Tydzień Autyzmu

W dniach 1-7 grudnia 2018 roku w internacie naszego Ośrodka, obchodziliśmy Europejski Tydzień Autyzmu. W tych szczególnych dniach chcieliśmy uwrażliwiać młodzież na problemy i potrzeby osób z autyzmem żyjących wśród nas, a jednak często odtrącanych ze względu na swoje nietypowe zachowania. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Osoba, u której stwierdza się takie zaburzenie inaczej postrzega świat, ma problemy z komunikowaniem się i utrzymywaniem kontaktów społecznych. Często jest niezrozumiana i nieakceptowana przez otoczenie.
W związku z tym odbywały się różne zajęcia:
1. Warsztaty plastyczne – wspólne wykonanie plakatu.
2. Warsztaty kulinarne – pieczenie ciasteczek.
3. Zajęcia techniczne – ozdoby z gipsu.
4. Aktywne czytanie – „Czarodziejka” autorstwa Joanny Chmielewskiej to książka, której bohaterką jest Kaja. Jej przygody pokazują, jak dzieci z autyzmem widzą świat i w nim funkcjonują.

Wróżby andrzejkowe w Internacie

29 listopada 2018 roku w internacie również nie mogło zabraknąć wróżb andrzejkowych. Uczniowie jak co roku świetnie się bawili przy wróżeniu, z którego mogli się dowiedzieć kim będą w przyszłości, jak na imię będzie miał ich partner, czy będą mieli szczęście. Oczywiście wszystko z przymrużeniem oka. Było bardzo wesoło, a wychowankowie byli bardzo podekscytowani przepowiedniami.

Zabawa Andrzejkowa

29 listopada 2018 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Myślenicach odbyła się Zabawa Andrzejkowa. Jak co roku we wspólnej zabawie uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Techniczno – Ekonomicznych im. M. Reja w Myślenicach zrzeszona w wolontariacie „Klub Ośmiu”. Wspólna zabawa była magiczna i bardzo wesoła. Uczniowie poznali zwyczaje andrzejkowe, każdy mógł wywróżyć, kto jest mu przeznaczony i co go czeka w przyszłości. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy, w których trzeba było wykazać się sprawnością fizyczną i umiejętnościami tanecznymi. Uczniom naszego Ośrodka najbardziej podobała się wspólna zabawa przy muzyce. Żartom i śmiechom nie było końca! Rozbawieni wychowankowie „szaleli na parkiecie” wraz z zaprzyjaźnioną młodzieżą przy tanecznej muzyce. Andrzejki 2018 były wyjątkowo pełne pozytywnych emocji i niespodzianek. Był to dzień wypełniony śmiechem i dobrą zabawą. Z przyjemnością i wzruszeniem obserwowaliśmy radość w sercach i uśmiech na twarzach naszych wychowanków. Po andrzejkowych tańcach, „hulankach i swawolach” czekała naszych uczniów jeszcze jedna miła niespodzianka: mikołajkowe paczki ze słodyczami dla każdego uczestnika zabawy.
Pragniemy serdecznie podziękować za wieloletnią współpracę, której przyświecają szlachetne walory integracyjne wpływające na postawy młodych ludzi czyli akceptację, otwarte serce oraz przyjaźń. Szczególnie wdzięczni jesteśmy Dyrektorowi ZSTE Panu Markowi Łatasowi oraz opiekunce „Klubu Ośmiu” Pani Marcjannie Fijał oraz młodzieży, dzięki której ta zabawa była tak udana i atrakcyjna.

Bitwa na wiersze w Skawinie

29 listopada 2018 roku reprezentacja uczniów naszego Ośrodka w składzie: Natalia Gaździk, Konrad Spórna, Wojciech Kasprzyk, Andrzej Zbożeń, reprezentowali naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie polonistycznym pt.: „Julian Tuwim kontra Jan Brzechwa czyli bitwa na wiersze” zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Skawinie. Uczniowie z zaangażowaniem przygotowywali się do konkursu czytając wiersze i zapoznając się z ich treścią. Pomimo bardzo wysokiego poziomu, wielu trudnych zadań atmosfera, która towarzyszyła konkursowi była bardzo miła i serdeczna, uczniowie mogli nawiązać nowe znajomości, poznać nowych kolegów i koleżanki poprzez możliwość wspólnego tworzenia i działania. Z pewnością można powiedzieć, że reprezentanci naszego Ośrodka stanęli na wysokości zadania. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i piękne nagrody.

Wizyta studyjna w biurze rachunkowym

Dnia 29 listopada 2018 roku uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy w ramach wizyty studyjnej odwiedzili Biuro Rachunkowe prowadzone przez panią Annę Żak. Uczniowie poznali specyfikę pracy księgowego, dowiedzieli się jakie umiejętności należy posiadać, aby wykonywać taki zawód. Zaznajomieni zostali z takimi pojęciami jak: Pit, Urząd Skarbowy, podatki. Informacje i wiadomości uzyskane podczas tej wizyty były cenne, a także mogą okazać się bardzo pomocne w dorosłym życiu.

Spotkanie w kręgielni „Spontiusz”

Wieczorem 27 listopada 2018 roku w restauracji i kręgielni „Spontiusz” odbyło się wyjątkowe spotkanie rodziców uczniów naszego Ośrodka. Był to prezent od uczniów klasy IVa Szkoły Podstawowej im. Księcia kard. A. S. Sapiehy w Bysinie. Dzieci przy wsparciu swoich rodziców pod kierownictwem fantastycznej wychowawczyni Pani Dominiki Hudaszek zbierały fundusze po to, żeby przeznaczyć je na wynajęcie torów na kręgielni i zorganizować spotkanie dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Działania były prowadzone w ramach akcji wolontariackiej „Wypoczęty Rodzic – Szczęśliwe Dzieci” we współpracy z fundacją Anny Dymnej.
Wszyscy rodzice byli wzruszeni tak piękną inicjatywą młodych pełnych empatii ludzi. Rodzice mogli skorzystać z wieczoru wytchnienia i wypoczynku. Bardzo cieszyli się ze wspólnego spotkania w innym miejscu niż szkoła. Dzięki temu mogli lepiej się poznać i zacieśnić więzi przyjaźni. Humory dopisywały i wszyscy byli pełni zapału i energii. Jedni mieli wiele szczęścia w grze a inni….. muszą jeszcze poćwiczyć. Zostały zapoczątkowane nawet nowe dyscypliny sportu. Jesteśmy bardzo wdzięczni uczniom klasy IVa Szkoły Podstawowej im. Księcia kard. A. S. Sapiehy w Bysinie i ich rodzicom oraz wychowawczyni Pani Dominice Hudaszek za okazane serce, wrażliwość na potrzeby osób niepełnosprawnych i bezinteresowne działania. Mamy nadzieje, że będziemy dalej współpracować.
Dziękujemy bardzo!!! Bardzo nam miło, że właściciele kręgielni „Spontiusz”, dołączyli do tej wspaniałej akcji i zapewnili rodzicom urocze przyjęcie oraz ciepłe i zimne napoje. Dziękujemy również bardzo serdecznie!.
Na stronie Myślenice iTV Powiatowa Telewizja można przeczytać o spotkaniu integracyjnym uczniów Szkoły Podstawowej w Bysinie i Rodziców uczniów z naszego Ośrodka w ramach incjatywy „Wypoczęty Rodzic – Szczęśliwe dzieci”. https://www.myslenice-itv.pl/wypoczety-rodzic-szczesliwe-d…/

Wycieczka harcerzy do Cieszyna

26 listopada 2018 roku wychowankowie z internatu wzięli udział w wycieczce do Cieszyna. Celem wycieczki było zwiedzanie polskiego i czeskiego Cieszyna. W polskiej części zobaczyliśmy wzgórze zamkowe wraz z wieżą, basztę w której mieści się piękna kaplica, przeszliśmy się wąskimi uliczkami oraz zwiedziliśmy rynek. Przez granicę przeszliśmy na nogach, gdzie po stronie czeskiej mogliśmy zobaczyć czeski rynek z ratuszem. Po zwiedzaniu udaliśmy się na zasłużony czeski obiad.

Rajd Andrzejkowy w Kosarzyskach

W dniach 23-25 listopada 2018 roku harcerze z naszego Ośrodka wzięli udział w corocznym Rajdzie Andrzejkowym w Kosarzyskach. Tym razem rajd poświęcony balonom. Harcerze mogli wziąć udział w warsztatach balonowych „100 balonów na 100 lecie”, na których dowiedzieli się jak skonstruowany jest balon. Następnie sami mogli wykonać swoje balony. W sobotę rano przed wyjściem na grę terenową harcerze wraz z opiekunami puszczali balony do nieba. Wszystkie balony poleciały wysoko. Po grze terenowej harcerze wykonywali plakat promujący 60 lecie istnienia Nieprzetartego Szlaku oraz swoją drużynę harcerską. Na zakończenie dnia wszyscy spotkali się na wspólnym kominku, w czasie którego zaprezentowali swoje plakaty, a następnie wzięli udział w grze „100 lecie Niepodległości”. W niedzielę po wspólnym pożegnaniu wszystkie drużyny rozjechały się do domów.

Pani Melodia „wśród zwierząt”

W sobotę 24 listopada 2018 roku miło nam było kolejny raz uczestniczyć w cyklu spotkań z muzykami Krakowskiej Filharmonii. Pani Melodia odwiedziła nas w asyście dzikich zwierząt. W bajkowym świecie muzyki wszystko jest możliwe… – pingwin grający na klawiszach, lew na ksylofonie i tygrys na skrzypcach. Uczestnicy spotkania mogli wsłuchać się w bajkową muzykę w cudnej oprawie wcześniej wymienionych instrumentów. Odwagi dodawała melodia z bajki o Królu Lwie, a wszystkich zebranych rozczuliła ta z Pocahontas. Wrażeń dostarczyły zabawy muzyczno – ruchowe, zagadki o instrumentach i wspólne śpiewanie. Dziękujemy za moc artystycznych wrażeń. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie

Warsztaty: „Antybiotyki, co za dużo to nie zdrowo”

Każdego roku uczniowie naszego Ośrodka aktywnie włączają się w obchody Światowego Dnia Wiedzy o Antybiotykach, tak też było tego roku. Podczas warsztatów, które odbyły się 22 listopada 2018 roku uczniowie obejrzeli prezentację pt.: „Antybiotyki, co za dużo to nie zdrowo” oraz zmierzyli się z krzyżówką, która sprawdzała ich wiedzę na temat antybiotyków. Przygotowano również ulotki dotyczące odpowiedzialnego stosowania antybiotyków, aby propagować zasady prawidłowej antybiotykoterapii wśród swoich najbliższych. Bardzo cieszy fakt, że każdego roku obserwujemy u naszych wychowanków wzrost wiedzy na temat antybiotyków oraz korzyści i zagrożeń jakie niesie ze sobą ich stosowanie.

Warsztaty kulinarne

Wystarczy trochę pracy, uśmiechu i dobrego humoru, aby zrobić coś doskonałego. Rogaliki marcińskie, bo o nich mowa, były przedmiotem naszych warsztatów kulinarnych przeprowadzonych z klasą III gimnazjum które odbyły się 21 listopada 2018 roku. Pani Mirella Gołąb zdradziła nam sekret na rogaliki marcińskie, które według legendy miały naśladować kształt podkowy zgubionej przez konia św. Marcina. Mieliśmy mnóstwo pracy z wykonaniem drożdżowego ciasta, za to samo zwijanie rogalików było dla nas dziecinnie proste. Podczas warsztatów ujawniło się kilka talentów kucharskich, które miejmy nadzieję nasi wychowankowie będą w przyszłości rozwijać. Gorące jak rogaliki podziękowania dla Państwa Gołąb za poświęcony czas i ujawnienie tajników wiedzy na temat smacznego ciasta drożdżowego.

Zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu

Zamek królewski na Wawelu wraz ze wzgórzem wawelskim to jedno z miejsc o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce. 21 listopada 2018 roku uczniowie naszego Ośrodka uczestniczyli w wycieczce, której głównym celem było zwiedzanie komnat królewskich Wawelu oraz wystawy w podziemiach zamku – „Wawel zaginiony”. W komnatach eksponowane są słynne arrasy króla Zygmunta Augusta i wspaniałe renesansowe malowidła włoskie. Uczniowie poznali również zwyczaje królów oraz zobaczyli jak królowie mieszkali na zamku. Mimo brzydkiej pogody atmosfera była bardzo ciepła i przyjazna.

Warsztaty z doradcą zawodowym Młodzieżowego Centrum Kariery

W dniach 19-20 listopada 2018 nasz Ośrodek odwiedził doradca zawodowy Pani Jolanta Horwat z Młodzieżowego Centrum Kariery działającym przy Hufcu Pracy w Myślenicach. Były to zajęcia warsztatowe połączone z prezentacją multimedialną dotyczącą podstawowych zagadnień związanych z Rynkiem Pracy, poszukiwaniem pracy oraz z autoprezentacją. Uczniowie brali udział w scenkach „Rozmowa kwalifikacyjna”, gdzie doradca zawodowy zwrócił uwagę na zachowania, których należy unikać w trakcie takiej rozmowy, podpowiadał przykładowe pytania do pracodawcy. Uczniowie młodszych klas skupili się na zagadnieniach związanych z pracą, poznali korzyści płynące z pracy nazwali zawody i poznali zawody związane z przyszłością. Było to bardzo ciekawe spotkanie które pomoże naszym wychowankom odnaleźć się na Rynku Pracy.

III miejsce Andrzeja Zbożenia

W październiku uczniowie naszej szkoły brali udział w regionalnym konkursie plastycznym pt. „Jak unikać uzależnień”…

Wizyta studyjna w zakładzie MATTES

18 listopada 2018 roku uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy w ramach wizyty studyjnej mieli okazje obejrzeć produkcję w zakładzie Mattes w Myślenicach . To już kolejna wizyta naszych uczniów w tej firmie. Państwo Tomasz i Barbara Majewscy oprowadzili nas po całym zakładzie pokazując poszczególne etapy produkcji. Firma MATTES specjalizuje się głównie w szyciu akcesoriów dla koni do użytku prywatnego i zawodowego w sportach jeździeckich. Uczniowie mogli spróbować swoich sił jako pracownicy wykonując różne proste zadania: obsługiwać zgrzewarkę, sortować elementy skór czy pakować ulotki z instrukcją prania gotowych wyrobów. Serdecznie dziękujemy Państwu Barbarze i Tomaszowi Majewskim za poświęcony czas, oprowadzenie po zakładzie, oraz umożliwienie uczniom zdobywania doświadczeń.

W salonie fryzjerskim

16 listopada 2018 roku w ramach wizyty studyjnej kolejna grupa uczniów naszej szkoły odwiedziła salon fryzjerski. Młodzież poznała, jak wygląda profesjonalny zakład fryzjerski, jakich narzędzi używa się w tej pracy oraz jakie sprzęty w takim salonie się znajdują. Uczniowie poznali w jaki sposób farbuje się włosy, modeluje oraz kręci loki. Każdy mógł usiąść pod profesjonalną suszarką oraz przy prawdziwej myjni. Pani Agnieszka Konarska wykonała na włosach ochotników zmywalne, kolorowe pasemka. Na sam koniec wizyty uczniowie otrzymali miłe podarunki oraz smaczne owoce. Dziękujemy za możliwość poznania pracy fryzjera.

Terapia dźwiękiem

16 listopada 2018 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszym Ośrodku panią Małgorzatę Michel- terapeutkę, która przeprowadziła dla naszych najmłodszych uczniów zajęcia muzykoterapii z wykorzystaniem terapii dźwiękiem i wibracją mis tybetańskich. Jest to swego rodzaju uczta dla ciała i duszy skuteczna w przypadku osób zarówno zdrowych jak i z wszelkiego rodzaju dolegliwościami. Dźwięk i wibrację wykorzystuje się również w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, nadpobudliwymi, nerwowymi, z porażeniem mózgowym, autyzmem. Misy tybetańskie mają właściwości terapeutyczne, działają uspokajająco i odprężająco, powodują w efekcie lepszy kontakt z otoczeniem. Dźwięki mis tybetańskich wnikają w ciało powodując wibrację, masaż czystym dźwiękiem, a także osiągnięcie stanu wewnętrznego. Kąpiel w dźwiękach mis i gongów to prawdziwy klejnot w koronie muzyki terapeutycznej. Każdy wydobyty dźwięk jest inny lecz tak samo wyjątkowy, niepowtarzalny i unikalny. Nasi uczniowie mogli się oddać relaksowi, dzięki kojącym dźwiękom gongów i mis. Ze względu na właściwości terapii planujemy kolejne spotkania, które mogą być dopełnieniem terapii prowadzonej w Ośrodku.

Wśród zasłużonych dla sportu

16 listopada 2018 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w Konferencji pn. „Podsumowanie Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Dzieci i Młodzieży”, która odbyła się w auli Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach. Po części oficjalnej, w której nagrodzono wszystkich zasłużonych dla sportu, nasi uczniowie mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z honorowym gościem – medalistką olimpijską Sylwią Jaśkowiec. Każdy z uczniów otrzymał również zdjęcie Pani Sylwii z autografem. Były to bardzo wzruszające chwile.

Wizyta studyjna w pralni „Tip Top”

13 listopada 2018 roku kolejna grupa uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyła w wizycie studyjnej w pralni „Tip Top” przy ulicy Rzemieślniczej w Myślenicach. Dzięki uprzejmości właścicieli oraz pracowników młodzież mogła poznać od podstaw pracę w pralni. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali informacji o rodzajach środków chemicznych stosowanych podczas usuwania plam, symbolach jakie znajdują się na metkach oraz działaniu magla. Wszyscy chętnie uczestniczyli w przygotowanych zadaniach: prasowaniu koszul, maglowaniu pościeli oraz pakowaniu odzieży gotowej do odbioru. Serdeczne podziękowania dla właścicieli państwa Moniki i Tomasza Ćwierz oraz państwa Joanny i Witolda Górka za praktyczną lekcję, poświęcony czas i serdeczne przyjęcie.

III miejsce naszej reprezentacji

13 listopada 2018 roku w hali widowiskowo-sportowej na Zarabiu rozgrywany był Wojewódzki Turniej w futsalu „Sprawni-Razem” zorganizowany przez  Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe Sprawni Razem…

Podróż w czasie z Panią Melodią

W sobotę 10 listopada 2018 roku po raz kolejny gościliśmy Panią Melodię która przybyła do nas z Panią Sarabandą i muzykami Krakowskiej Filharmonii. Tym razem uczestnicy zajęć cofnęli się w czasie i poznali muzykę minionych epok. Goście pojawili się na scenie w stylowych strojach, czym od razu wzbudzili zachwyt publiczności. W świat muzyki dawnej zabrały miłośników muzyki dźwięki nowych instrumentów muzycznych: gitary, wiolonczeli i fletu. Spotkanie pozwoliło znaleźć odpowiedź na takie pytania ja: Ile strun ma gitara? Czym różni się wiolonczela od kontrabasu? Gdzie flet ma stopkę, brzuch i głowę? Pani Sarabanda w pięknej sukni uczyła nas dawnych tańców. Dzieciom szczególnie spodobał się taniec „Praczki”. Goście przywieźli ze sobą całą masę instrumentów perkusyjnych oraz … wachlarzy! Uczestnicy zajęć mogli poczuć się jak prawdziwi artyści i stworzyć małą orkiestrę oraz zagrać do granych przez muzyków utworów. Jak na spotkanie z muzyką dawną przystało, nie mogło w nim zabraknąć brawurowego wykonania „Badinerie” J. S. Bacha. Pani Melodio dziękujemy za tę duchową ucztę!

Bieg z okazji 100-lecia Niepodległości

9 listopada 2018 r. grupa uczniów Szkoły Podstawowej brała udział w Biegu z okazji 100-lecia Niepodległości, który został zorganizowany przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy oraz Zarząd Powiatu Myślenickiego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Myślenicki Józef Tomal, który startował razem z uczniami. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal. Nasi zawodnicy byli bardzo szczęśliwi i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w biegu. Gratulujemy dzielnym zawodnikom.

I miejsce Natalii Gaździk

9 listopada 2018 roku został rozstrzygnięty IV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt.: „Jedz zdrowo” pod patronatem m.in.: Burmistrza Miasta Rabka-Zdrój…

Akcja „Narodowe Czytanie”

9 listopada 2018 roku uczniowie Naszego Ośrodka wzięli udział w akcji „Narodowe Czytanie” zainicjowanej przez Prezydenta RP. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, czytane było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Dziękujemy rodzicom – pani Barbarze Kęs i pani Krystynie Bochenek za przeczytanie fragmentów lektury podczas naszej akcji. Bardzo nam miło, iż w „Narodowym Czytaniu” wzięło udział tak wielu uczniów i nauczycieli.

Obchody  Święta Niepodległości 

Setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości to ogromne wydarzenie dla wszystkich Polaków. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Myślenicach zaangażowali się w organizację obchodów tego szczególnego dnia. Świętowanie 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęło się od wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości, rozpoczęła się dostojnie zatańczonym polonezem. Następnie uczniowie pokrótce przedstawili historię Polski, oraz znaczenie słowa „niepodległość”. Zaprezentowali zdjęcia z odwiedzonych miejsc, związanych z historią, oraz prezentację multimedialną pn.: „Kocham Cię Polsko”. Najmłodsi pięknie zatańczyli z biało-czerwonymi wstążkami i flagami. Na koniec wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wykonali wielką ruchomą flagę.
O godzinie 11.11 poprzez odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” nasza Szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu dla Polski Niepodległej.

Akcja „Złóż życzenia Polsce” w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Z okazji ogólnopolskich obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski wychowankowie internatu w ramach wycieczek edukacyjnych wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach.  W ramach akcji „Złóż życzenia Polsce”  wykonali kartkę okolicznościową, na której zapisali życzenia dla Naszej Ojczyzny. Celem naszych działań jest budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie wychowanków dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych. Młodzież poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, wycieczkach, konkursach, warsztatach plastycznych, zajęciach edukacyjnych będzie poznawać pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności.

Koncert patriotyczny w MOKiSie

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie SOSW w Myślenicach wzięli udział w koncercie o charakterze patriotycznym, który odbył się w piątek 9 listopada 2018 r. w sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Koncert ten był częścią projektu pt. „Międzypokoleniowa Myślenicka Historia – Radośnie o Niepodległej 2018”, przygotowanego przez Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów. Wśród wykonawców był m.in. chór „Hura”. Zaśpiewała w nim nauczycielka z naszej szkoły – pani Jolanta Klimek, której serdecznie gratulujemy wspaniałego występu i dziękujemy za zaproszenie na ten niesamowity koncert. Niezwykle wzruszającym momentem tego wydarzenia było odśpiewanie wspólnie z artystami Hymnu Polski.

Akcja”Śniadanie Daje Moc”

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! 8 listopada 2018 roku młodsze klasy Szkoły Podstawowej wzięły udział w Ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”.
W czasie akcji uczniowie samodzielnie przygotowali sałatkę jarzynową, sałatkę z zielonej sałaty i warzyw, owocowego jeżyka, zdrowe soki owocowo- warzywne. Po wykonanej pracy wszyscy uczestnicy zjedli ze smakiem przygotowane potrawy, przegryzając kolorowymi kanapeczkami.

Warsztaty „Oswoić emocje”

7 listopada 2018 roku w naszej szkole gościliśmy Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyli w warsztatach pt. „Oswoić emocje”. Celem warsztatów było rozpoznawanie różnic między uczuciami a działaniami, panowanie nad impulsami, uczenie rozpoznawania uczuć przeżywanych w różnych sytuacjach oraz ich ujawniania, uświadamianie sobie swoich uczuć, akceptowanie uczuć przeżywanych przez inne osoby. Osoba prowadząca uświadomiła również uczniom, że trudne emocje nie muszą prowadzić do depresji i autodestrukcji . Warsztaty były przeprowadzone w przyjaznej atmosferze wyzwalającej otwartość i kreatywność wszystkich uczestników. Uczniowie w sposób praktyczny odczuli na sobie wiele sytuacji pozytywnych i negatywnych przeżywanych w codziennym życiu i dowiedzieli się jak mogą sobie z nimi radzić. Najważniejsze jest, aby umieć rozmawiać o uczuciach, nie wstydzić się ich i nie dopuścić aby kumulowały się we wnętrzu człowieka, ponieważ mogą doprowadzić do wielu nieszczęść. Warsztaty były dla uczniów „swoistym katharsis” i skończyły się pojednaniem i wzajemnym przeproszeniem.

Wizyta studyjna w sklepie ODIDO w Stróży

30 października 2018 roku kolejna grupa uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyła w wizycie studyjnej w sklepie Odido w Stróży. Uczniowie zostali oprowadzeni po całym sklepie, obejrzeli zaplecze magazynowe i zapoznali się ze specyfiką pracy kierownika sklepu oraz ekspedientek. Na uczniów czekały wyzwania. Ich zadaniem było wyłożenie owoców na regały, segregowanie towaru, układanie i eksponowanie produktów na półkach, odczytywanie dat ważności oraz odnajdywanie produktów. Ponadto, uczniowie mogli spróbować swoich sił i pod okiem Pani Jolanty pokroić i zapakować wędlinę. Na zakończenie uczniowie dokonali drobnych zakupów. Na zakończenie wizyty wszyscy otrzymali drobny prezent od sklepu w formie soku i wafelka. Dziękujemy Pani Jolancie Spórna oraz całej załodze sklepu ODIDO za możliwość ponownej wizyty w sklepie, pomoc i sympatię okazaną naszym uczniom.

Historyczna wycieczka do Drogini i Osieczan

30 października 2018 roku, klasa III b Gimnazjum odwiedziła Cmentarz Wojenny z okresu I wojny światowej w Drogini. Uczniowie zapalili znicze na grobach nieznanych żołnierzy oraz wysłuchali historii związanych z cmentarzem i miejscowością Droginia, które przekazała im Pani Małgosia Hajduk. Następnie młodzież udała się na kopiec Józefa Piłsudskiego w Osieczanach. Na kopcu uczniowie poznali życiorys Marszałka Piłsudskiego oraz historię powstania kopca, a wychowawczyni klasy zapoznała uczniów z historią odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wizyta studyjna w ZUS

30 października 2018 roku, uczniowie SOSW w Myślenicach wraz z nauczycielami w ramach wizyty studyjnej odwiedzili Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Myślenicach. Poznali prace i zadania funkcjonowania ZUS. Uczniowie dowiedzieli się jakie sprawy związane z rentą, emeryturą, zasiłkami chorobowymi i rehabilitacyjnymi można załatwić w tutejszym urzędzie. Panie bardzo profesjonalnie poinformowały naszych uczniów oprowadzając i tłumacząc prace w poszczególnych pokojach urzędu. Uczniowie otrzymali drobne upominki miedzy innymi: etui na kartę bankomatową zabezpieczającą środki finansowe, bransoletki odblaskowe i „smycze” na klucze. Serdecznie dziękujemy pracownicom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za poświęcony czas, okazaną życzliwość i cenne rady.

Z wizytą w Agencji Pocztowej

26 października 2018 roku, klasa II B Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyła w wizycie studyjnej w Agencji Pocztowej prowadzonej przez Panią Elżbietę Gaździk. Dzięki uprzejmości właścicielki młodzież mogła dowiedzieć się jak wygląda praca w takiej agencji i z jakimi sprawami można się do niej udać. Uczniowie zapoznali się z rodzajami listów, przesyłek pocztowych oraz drukami przelewów. Z zaciekawieniem oglądali pieczęcie oraz znaczki pocztowe. Serdeczne podziękowania dla Pani Elżbiety za miłe przyjęcie i poświęcony czas.

Wizyta studyjna w salonie fryzjerskim

26 października 2018 roku, uczniowie klasy II B Szkoły Przysposabiającej do Pracy, w ramach wizyty studyjnej, odwiedzili salon fryzjerski w Krzyszkowicach. Mieli możliwość przyjrzeć się z bliska pracy fryzjera, a także zapoznać się z wyposażeniem salonu fryzjerskiego. Każdy na własne oczy mógł zobaczyć, że praca fryzjera wymaga nie tylko umiejętności, ale także siły i cierpliwości. Na zakończenie spotkania Pani Małgosia chętnym uczniom zrobiła nowe fryzury. Wizyta sprawiła wszystkim wiele radości, wzbogaciła o nowe doświadczenia i wiadomości. Dziękujemy właścicielce salonu Pani Małgosi Raczek oraz pozostałym pracownikom za serdeczne i miłe spotkanie.

Na wystawie poplenerowej w Galerii MOKiS-u

W październiku 2018 roku – wychowankowie internatu w ramach wycieczek edukacyjnych, wybrali się do Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Uczniowie mogli obejrzeć wystawę poplenerową XXI Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych Myślenice Zarabie 2018. Jest to przedsięwzięcie integrujące artystów profesjonalnych z artystami amatorami, a także przedstawicieli rodzimej twórczości, w tym regionalnej, z twórczością artystów pochodzących z całego świata. Nasi wychowankowie mieli kolejną okazję do spotkania ze sztuką, które przybliżyło im pracę artystów, poszerzyło wiedzę, wrażliwość i potrzebę aktywnego uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych.
 

Wizyta studyjna w warsztacie samochodowym „Auto Folia Studio”

18 października 2018 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, w ramach wizyty studyjnej, odwiedzili warsztat samochodowy „AUTO FOLIA STUDIO”. Firma Auto Folia Studio zajmuje się profesjonalnym oklejaniem samochodów. Jest to bardzo precyzyjna praca, która ogromnie zainteresowała naszych uczniów. Uczniowie poznali m.in. etapy oklejania samochodu, mieli okazję poczuć się jak pracownicy warsztatu. Każdy z uczniów otrzymał kawałek folii, dzięki której spróbował swoich sił w tym fachu.
Serdecznie dziękujemy panu Tomaszowi Dąbrowskiemu za bardzo miłe przyjęcie, poświęcony czas oraz niesamowicie ciekawe zajęcia.

Wizyta studyjna na „Tip Top”

16 października 2018 roku uczniowie klas III Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w wizycie studyjnej w pralni Tip Top przy ulicy Rzemieślniczej w Myślenicach. Zostali zaproszeni przez Państwo Monikę i Tomasza Ćwierzów. Dzięki temu młodzież mogła poznać pracą jaką wykonuje się w pralni od podstaw. Uczniowie zapoznani zostali ze sposobami usuwania plam z odzieży. Mieli również możliwość wyczyścić brudne ubrania za pomocą środków chemicznych oraz nastawić pralkę z brudnym praniem. Dzięki spotkaniu mogli podszkolić się w prasowaniu koszul, a także nabyć umiejętność pakowania wypranej i wyprasowanej odzieży.
Serdecznie dziękujemy Państwu Monice i Tomaszowi Ćwierz – właścicielom oraz Pani Kasi Polewce za poświęcony czas oraz wskazówki dotyczące prania i prasowania odzieży, a także za ciepłe przyjęcie i możliwość udziału w tak ciekawych zajęciach.

Wizyta studyjna w sklepie „ODIDO” w Stróży

16 października 2018 roku uczniowie klasy II B Szkoły Przysposabiającej do Pracy w ramach wizyty studyjnej odwiedzili Sklep Spożywczy „ODIDO” w Stróży. Dzięki uprzejmości pracowników mogli dowiedzieć się na czym polega praca sprzedawcy i spróbować swoich sił w tym zawodzie. Uczniowie z ochotą zajęli się przygotowanymi dla nich pracami: wykładaniem towarów, kontrolą terminów przydatności produktów oraz sprawdzaniem zgodności dostawy. Składamy serdeczne podziękowania dla właściciela sklepu Pana Stanisława Wątora oraz Pani Jolanty Spórna za poświęcony czas, gościnność i zaangażowanie podczas naszej wizyty.

IV Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych

15 października 2018 roku w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbył się IV Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez Magiczny Dom. Nasz Ośrodek zaprezentowała barwna grupa „Iskierki” która wykonała dwie pieśni patriotyczne: „Taki kraj” i „Serce w plecaku” oraz zatańczyła oberka. Występ nawiązywał do tematyki tegorocznego przeglądu, który był związany z Polską – naszą Ojczyzną. Liczna reprezentacja uczniów naszego ośrodka uczestniczyła w przeglądzie jako widownia, dzielnie wspierała występujących kolegów oraz oklaskiwała wszystkie pozostałe prezentacje. Cieszymy się, że co roku możemy być częścią tak pięknego wydarzenia i móc pokazać artystyczne możliwości osób niepełnosprawnych. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie!

Dzień Nauczyciela

12 października 2018 roku w naszym Ośrodku odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona z uroczystością pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej Szkoły. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. W części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym pracownikom szkoły. Nagrodę Dyrektora za całokształt działalności dydaktyczno-wychowawczej z dziećmi i młodzieżą specjalnej troski otrzymali: pan Piotr Magiera, pani Maria Klakla, pani Violetta Tomal, pani Danuta Wnuk, pani Jagienka Czepiel, pani Magdalena Przyborowska. W kolejnej części pierwszoklasiści, poprzez pasowanie, zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów naszego Ośrodka, a wraz ze swoimi starszymi kolegami przygotowali krótki występ artystyczny. Na zakończenie wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali drobne upominki.

Warsztaty z Myślenicką Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą z psami

10 października 2018 roku w naszej Szkole odbyły się warsztaty przeprowadzone przez Myślenicką Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą. Uczniowie, podzieleni na 4 grupy brali udział w: pokazie tresury psa oraz nauce pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszyscy dzielnie ćwiczyli masaż serca i sztuczne oddychanie na fantomach Każdy z uczniów mógł się poczuć jak prawdziwy ratownik i usiąść na quadzie który wykorzystywany jest w akcjach ratowniczych. Było nam bardzo miło, że profesjonaliści z Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej z Psami, GPR Myślenice odwiedzili naszą placówkę, a uczniowie mogli uczestniczyć w ciekawych i atrakcyjnych zajęciach!

Spotkanie z policjantem

9 października 2018 roku odbyło się w szkole spotkanie z funkcjonariuszem z Zespołu ds. Przestępczości Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach panią Ewą Nalepą, na temat: „Uczeń jako uczestnik ruchu drogowego”. Przedstawicielka Policji przypomniała uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na ulicy, zachęcała do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią pasy bezpieczeństwa. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Wykazywali się też dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez jezdnię.

Jesienne Spotkanie z Panią Melodią

6 października 2018 roku odbyło się jesienne „Spotkanie z Panią Melodią”. Tym razem uczestnikom muzycznej podróży towarzyszyły instrumenty muzyczne: pianino, obój i fagot. Na scenie zobaczyliśmy dwa grzybki: okazałego Pana Muchomora i Maślaka oraz Panią Misiową i oczywiście Panią Jesień. Słuchając granych przez muzyków utworów staraliśmy się odgadnąć jakie zwierzęta ukryły się wśród dźwięków melodii. Okazało się, że był to koń i trzmiel. Bardzo podobał nam się utwór „Lot trzmiela”, który został skomponowany przez Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Pani Melodia jak zwykle nauczyła zebranych nowej piosenki, a oni aktywnie uczestniczyli w zaproponowanych zabawach muzycznych. Spotkanie zakończyło się utworem Antonio Vivaldiego „Jesień”.
Zajęcia realizowane przez Filharmonię im. K. Szymanowskiego w Krakowie w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury.

Uroczystość poświęcenia nowego samochodu dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Myślenicach

To był wyjątkowy dzień dla Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Myślenicach: 4 października 2018 roku odbyła się uroczystość poświęcenia nowo zakupionego samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych dla naszego Ośrodka. Zakup ten został sfinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego.
Uroczystego poświęcenia samochodu dokonał ksiądz Adam Pawicki – Proboszcz Parafii p.w. Św. Brata Alberta w Myślenicach. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście – Pani Barbara Dziwisz – Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Pan Dariusz Styrna – Dyrektor Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Wszystkich zebranych powitała Dyrektor Ośrodka Irena Jamróz. W swoim krótkim przemówieniu wyraziła radość i satysfakcję z faktu, że niepełnosprawni uczniowie będą mogli korzystać z nowoczesnego i bezpiecznego samochodu. Ponadto w serdecznych słowach podziękowała Pani Barbarze Dziwisz oraz Panu Dariuszowi Styrnie i całemu Zespołowi ds. Szkolnictwa Regionalnego UMWM za osobiste zaangażowanie w pozyskanie środków finansowych na zakup nowego samochodu.
W dowód wdzięczności dla Szanownych Gości uczniowie Ośrodka wręczyli kwiaty i własnoręcznie przygotowane podziękowania oraz przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje wokalno – taneczne umiejętności.
Na co dzień nowy samochód umożliwi uczniom Ośrodka pełne uczestnictwo w różnego rodzaju wycieczkach,  zawodach  sportowych, olimpiadach, konkursach i przeglądach artystycznych. Dzięki niemu możliwe będzie uatrakcyjnienie czasu, który podopieczni spędzają w Ośrodku. Samochód będzie służył również do przewozu uczniów do poradni specjalistycznych.

Szkolenie dla rodziców

28 września 2018 roku w naszym Ośrodku odbyło się szkolenie dla rodziców na temat: „Zdrowe odżywianie uczniów”. Rodzice, którzy zgromadzili się na spotkaniu mieli okazję usłyszeć jak ważne dla zdrowia jest prawidłowe odżywianie, jakie skutki niesie za sobą nadmierne spożywanie cukru, a także jakie odpowiednie nawyki żywieniowe powinniśmy stosować na co dzień. Uczestnicy spotkania mogli spróbować zdrowych przekąsek i zapoznać się z przepisami. Zebranym zaprezentowano produkty, które spożywane są przez dzieci i młodzież najczęściej, a także przedstawiono negatywne skutki ich konsumpcji. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za uwagę i poświęcony czas.

Nagroda od Marszałka Województwa Małopolskiego

Pani Anna Jania – Kuczalska nagrodzona przez Marszałka Województwa Małopolskiego…

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28 września 2018 roku nasza szkoła uczestniczyła w akcji VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Akcja polegała na zachęcaniu wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie wchodzący w skład specjalnej Komisji Egzaminacyjnej przepytywali starszych kolegów oraz osoby dorosłe z tabliczki mnożenia. Egzamin składał się z części ustnej i pisemnej. Każda osoba, której udało się pomyślnie zaliczyć obie części egzaminu otrzymywała legitymację MT EXPERTA. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i osób dorosłych. Uczniom bardzo odpowiadała rola odpytujących:)

Z wizytą gospodarską

26 września 2018 roku wychowankowie Internatu w ramach wycieczki edukacyjno – usamodzielniającej odwiedzili gospodarstwo domowe. Uczniowie mieli możliwość samodzielnego karmienia królików, kur, gołębi oraz zabawy z kotami i psami. Największe zainteresowanie wzbudziła główna bohaterka gospodarstwa – koza Bernata, która swą osobowością i temperamentem zapewniła dzieciom dużo radości. Wszyscy wychowankowie byli bardzo zaangażowani i podekscytowani opieką nad zwierzętami i z niecierpliwością wyczekują kolejnej wizyty w gospodarstwie.

 

Dzień Głośnego Czytania

Obchodzony we wrześniu Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do zaproszenia rodziców do Szkoły. Uczestnikami spotkania byli uczniowie nauczania początkowego wraz wychowawczyniami i panią bibliotekarką. Na początku spotkania wychowawczyni klasy I i II przedstawiła zaproszonego do wspólnego czytania gościa, mamę Julki – panią Małgorzatę Pitalę. Uczniowie do odczytania wybrali bajkę „Jeż Jerzyk” z książeczki „Co się stanie na leśnej polanie czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej. Uczniowie słuchali w skupieniu i z uwagą, dając się ponieść dziecięcej wyobraźni. Opowieść o jeżu szukającym lepszego miejsca kończy się stwierdzeniem „Wszędzie dobrze , ale w domu najlepiej” sprzyja refleksji docenienia tego co posiadamy oraz wartości jaką jest przyjaźń.
Po spotkaniu pani bibliotekarka podziękowała wszystkim za uwagę oraz zaprosiła do częstych odwiedzin szkolnej biblioteki.

Mini turniej piłkarski w Krakowie

26 września 2018 roku reprezentanci klas 4,5 i 6 Szkoły Podstawowej brali udział w zawodach sportowych. Mini turniej piłki nożnej odbył się na stadionie Klubu Sportowego „Borek” w Krakowie. Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem rozegrali 4 mecze. Nasza drużyna dzielnie walczyła i zdobyła medal, a każdy z zawodników w nagrodę otrzymał piłkę. Naszym piłkarzom i trenerom gratulujemy.

„Podróże” z Panią Melodią

 W sobotę 22 września 2018 roku odbyło się kolejne spotkanie z Panią Melodią. Tematem przewodnim były „Podróże”. Opowiedziały o nich pianino, kontrabas i puzon. Uczestnicy zajęć mogli zobaczyć, co trzeba zrobić, żeby puzon mógł wydać dźwięk oraz czy da się go rozwinąć. Duże zaciekawienie wzbudził również ogromny kontrabas. Wszyscy zastanawiali co kryje w środku i jak używać smyczka, żeby na nim zagrać. Pani Melodia przywiozła również gości z odległych stron : Japonkę w tradycyjnym kimonie, Kowboja w kapeluszu i bolo, ale bez broni oraz Konduktora z mandatami za brak biletów. Uczniowie poznali melodię z różnych rejonów świata oraz zaśpiewali i zatańczyli piosenkę o pociągu.
Koncert i zajęcia umuzykalniające realizowane są  przez Filharmonię im. K. Szymanowskiego w Krakowie w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury.

„ … w kręgu tańca” – warsztaty w Legionowie

W dniach 17-21 września 2018 roku uczniowie Ośrodka wzięli udział w warsztatach tanecznych „ …w kręgu tańca” zorganizowanych przez Stowarzyszenie ARTBALE i dofinansowanych ze środków PFRON. Przez cały tydzień uczniowie brali udział w wielu zajęciach tanecznych. Poznali różne style i techniki tańca. Poznali styl latino/flamenco, tańce ludowe, a także elementy tanecznej improwizacji.
Zajęcia prowadziły profesjonalne tancerki, które odnoszą sukcesy w Polsce i za granicą. W czasie zajęć uczniowie opanowali trzy układy, które zostały zaprezentowane na zakończenie warsztatów. Pomimo intensywności zajęć, uczestnicy wrócili do domów z uśmiechami na twarzy i pełni energii.

Kamil Sałach z „Brązem Mistrzostw Świata” 

 Kamil Sałach reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej…

Pierwsze Spotkanie z Panią Melodią

W sobotę 08.09.2018 roku odbyło się pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie z Panią Melodią. Miłośnicy muzyki mogli posłuchać dźwięków akordeonu, klarnetu i trąbki oraz poznać budowę tych instrumentów muzycznych. Duże zaciekawienie wzbudził pojedynek klarnetu z trąbką. Pani Melodia, która zawsze marzyła, żeby być krakowianką przebrała się w strój krakowski i opowiedziała o nim. Pani Łowiczanka zaprezentowała również swój strój. Uczniowie wraz z rodzicami mogli również zaśpiewać piosenki ludowe, a na koniec wszyscy zatańczyli poloneza.
Koncert i zajęcia umuzykalniające realizowane przez Filharmonię im. K. Szymanowskiego w Krakowie w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19

3 września 2018 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Wszyscy zebrani pełni energii i sił rozpoczęli pracę i naukę .
Rumieńce lata pobladły,
kolejne wakacje za Nami,
pełni sił i zapału
do Cebie Szkoło wracamy.